Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WIOŚ skontrolował wielkopolską fabrykę. Wykryto przekroczenie określonych norm. "Wyniki kontroli są zatrważające"

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Lubońska fabryka nie przeszła kontroli. Jakie czekają ją konsekwencje?
Lubońska fabryka nie przeszła kontroli. Jakie czekają ją konsekwencje? pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Lubońskie zakłady Luvena zostały skontrolowane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu. Okazało się, że spółka nie przestrzega decyzji Marszałka Województwa Wielkopolskiego, która dotyczy przestrzegania przepisów ochrony środowiska. Jakie konsekwencje grożą zakładom?

Spis treści

Początek sprawy i "uciążliwości zapachowe"

Sprawa zakładów Luvena z Lubonia ciągnie się od 2022 roku, kiedy to burmistrzyni miasta Luboń podjęła interwencję w sprawie licznych sygnałów od mieszkańców dotyczących "uciążliwości zapachowych". 26 sierpnia 2022 roku Małgorzata Machalska zwróciła się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu z prośbą o przeprowadzenie kontroli na terenie spółki.

- Tego samego dnia WIOŚ wysłał swoich inspektorów do zakładów LUVENA S.A., którzy na podstawie raportów technologicznych i zeznań przedstawicieli spółki stwierdzili, że nie odnotowano awarii związanej z emisją gazów i pyłów do powietrza. Za przyczynę większych uciążliwości zapachowych uznano wykorzystanie fosforytu pochodzącego z Algierii, który to ma swoim składzie znaczną zawartość związków organicznych i może powodować uciążliwość zapachową

- poinformowała burmistrzyni na Facebooku.

WIOŚ miał uwzględnić w planie kontroli zakłady Luvena w następnych latach. I rzeczywiście tak się stało.

Kontrola w zakładach Luvena w Luboniu

W dniach 27 luty - 20 marca 2024 roku upoważniony inspektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu przeprowadził kontrolę podmiotu w zakresie przestrzegania przepisów ochrony środowiska.

Kontrolowana spółka zajmuje się wytwarzaniem nawozów fosforowych pylistych i granulowanych, mieszanek nawozowych oraz impregnatów do drewna i tkanin. Podmiot posiada pozwolenie zintegrowane udzielone 30 kwietnia 2014 roku przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Zostały w nim określone dopuszczalne wielkości emisji gazów i pyłów wprowadzanych do powietrza. Substancjami mogącymi powodować uciążliwość zapachową (drażniącą) są: fluor, chlor i amoniak - poinformował nas WIOŚ.

Początkowo pomiary wskazywały na dotrzymanie warunków określonych w pozwoleniu. Po badaniach w Centralnym Laboratorium Badawczym w Poznaniu okazało się, że stwierdzono przekroczenie warunków decyzji Marszałka Województwa Wielkopolskiego w zakresie dopuszczalnego poziomu emisji pyłu ogółem oraz dwutlenku siarki.

- Wyniki kontroli są zatrważające

- poinformowała nas czytelniczka.

Konsekwencje dla Luveny. Co grozi spółce?

Jak przekazało WIOŚ, pełnomocnik spółki w związku ze stwierdzonym naruszeniem został ukarany mandatem karnym. Prezes spółki natomiast został zobowiązany do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości oraz do poinformowania WIOŚ w Poznaniu o podjętych działaniach. Zostało również wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia kary w sprawie nieprzestrzegania warunków posiadanej decyzji w zakresie emisji do powietrza.

O sprawie poinformowano również Marszałka Województwa Wielkopolskiego, który będzie mógł podjąć stosowne działania.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski