Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętasz zoo w Poznaniu sprzed lat? Podziel się pamiątkami! [ZDJĘCIA]

Marta Danielewicz
Słoniarnia to najprawdopodobniej najstarszy budynek w Starym Zoo, który powstał dzięki przebudowie dawnej parowozowni
Słoniarnia to najprawdopodobniej najstarszy budynek w Starym Zoo, który powstał dzięki przebudowie dawnej parowozowni Archiwum Starego Zoo
Z okazji 140 urodzin Starego Zoo prezentujemy na naszych łamach jego historię. Zachęcamy mieszkańców do przesyłania pamiątek związanych ze Starym Zoo

Stare Zoo jako jedyne w Polsce i jedno z trzech w Europie zachowało dawny układ urbanistyczny. Zachowały się także budynki, pamiętające minione stulecia. I choć niektóre z nich zmieniły trochę wygląd a czasem i funkcję, to nadal służą zwierzętom i zwiedzającym. Z okazji 140 urodzin Starego Zoo prezentujemy historię budynków ogrodu.

Zobacz:
Stare Zoo w Poznaniu obchodzi w tym roku swoje 140 urodziny

Słoniarnia to najprawdopodobniej najstarszy budynek w Starym Zoo, który powstał dzięki przebudowie dawnej parowozowni. Na początku, zgodnie z panującą wówczas modą, jego szczyt wieńczyła kopuła z półksiężycem, która nadawała mu bardziej orientalnego klimatu. Wraz z zakończeniem II wojny światowej i odbudową obiektów ogrodu zoologicznego, zrezygnowano z ozdoby, zastępując ja prostym, spadzistym dachem.

To właśnie tutaj mieszkały pierwsze słonie, które pojawiły się w Poznaniu.

- Pamiętam, że jako dziecko odwiedzaliśmy tam z siostrą słonicę Kingę - wspomina Izabela Sobolewska. Obecnie słoniarnię zamieszkują zwierzęta gospodarskie.

Grota to zdaniem miłośników Stare Zoo od zawsze był najciekawszy budynek ogrodu. Nic więc dziwnego, że w dniu jej otwarcia w 1906 roku odnotowano aż 10 tysięcy odwiedzających. Poznańska grota była wzorowana była na słynnej Lazurowej Grocie z wyspy Capri. Cała konstrukcja budynku, wraz z jego oświetleniem była bardzo nowatorskim projektem jak na początek XX wieku.

Niegdyś grotę zamieszkiwały orły, oraz drobne zwierzęta drapieżne, natomiast z boku groty były klatki dla niedźwiedzi. Dziś stała się miejscem organizacji imprez edukacyjnych.

Ptaszarnia to również jeden z najstarszych obiektów w Starym Zoo. Tuż obok, znajdowała się lwiarnia z przyległą do niej strusiarnią, która wyglądem nawiązywała do budowli indyjskich.

Woliera ptaków brodzących do dziś - niezmieniona - sprawdza się idealnie jako funkcjonalny wybieg m.in. dla dzioborożców. Większość budynków Starego Zoo zawdzięczać można słynnemu dyrektorowi Robertowi Jaeckelowi.

Prezenty na urodziny Zoo

"Głos Wielkopolski" wraz z Dyrekcją Ogrodu Zoologicznego, z okazji 140 urodzin Starego Zoo zachęca poznaniaków do podzielenia się swoimi wspomnieniami. Jeżeli bywałeś w Starym Zoo, masz pamiątki z nim związane, pocztówki, naklejki, zdjęcia, a nawet bilety, podziel się swoimi zbiorem.

Czytelnicy "Głosu Wielkopolskiego", którzy odwiedzali ogród zoologiczny przy ulicy Zwierzynieckiej mogą wysyłać swoje pamiątki związane ze Starym Zoo na adres mailowy: [email protected] lub osobiście oddawać w dziale dydaktyki w Starym Zoo. Wszystkie zebrane rzeczy staną się elementem wystawy, która rozpocznie się w październiku i będzie otwarta dla wszystkich zwiedzających.

Współpraca: Joanna Piechorowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski