MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od czerwca Kalisz będzie miał deptak!

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Już 3 czerwca kaliszanie muszą przygotować się na małą rewolucję. Tego dnia na fragmencie ulic Śródmiejskiej i Złotej powstanie deptak.

- W pierwszym etapie chcemy zamknąć fragment ulicy Śródmiejskiej i ulicy Złotej tak, żeby była tam przestrzeń dla pieszych i rowerzystów, żeby pojawiło się tam więcej zieleni, ławki, na których będzie można miło spędzić czas - mówi prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński i dodaje, że jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. - Już w ubiegłym roku spędzaliśmy wiele czasu na Głównym Rynku. Idziemy dalej i chcemy, by jak najwięcej przestrzeni było dostępnej dla mieszkańców. Mam nadzieję, że jeśli mieszkańcy się z tym zapoznają, w większości, bo oczywiście nie wszyscy, będą z tego zadowoleni. Będziemy mogli pracować nad dalszymi krokami.

Ubędzie 40 miejsc parkingowych

Deptak w Kaliszu ma funkcjonować już od 3 czerwca. Zamknięty dla ruchu samochodów będzie odcinek ulicy Śródmiejskiej od Franciszkańskiej do Złotej i Złotej na odcinku od Śródmiejskiej do Grodzkiej.

- Zostaną zlikwidowane wszystkie miejsca parkingowe. Dostawy do sklepów będą możliwe w określonych godzinach. Mieszkańcy budynków, gdzie są bramy wjazdowe, będą musieli uzyskać stosowne zezwolenia od Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu po złożeniu wniosku i potwierdzeniu zameldowania, zamieszkania lub wynajmu - dodaje wiceprezydent Artur Kijewski.

Z obu fragmentów ulic zamienionych w deptak zniknie w sumie 40 miejsc parkingowych. W zamian władze miasta proponują nowo utworzony parking przy ulicy Stawiszyńskiej, po drugiej stronie kościoła jezuitów.

Nie wszystkim jednak podoba się pomysł utworzenia deptaka. Z takim rozwiązaniem nie zgadzają się okoliczni mieszkańcy oraz część sklepikarzy i przedsiębiorców. Ich zdaniem wyłączenie części Śródmieścia z ruchu spowoduje, że ich firmy mogą stracić klientów. Wszystko przez to, że nie będą oni mogli dojechać. Zaczęto nawet zbierać podpisy przeciw deptakowi.

- Nie możemy cofać się przed trudnymi decyzjami. Nigdy nie jesteśmy w stanie zadowolić wszystkich mieszkańców. Cały czas oglądamy to, co dzieje się w innych miastach polskich i europejskich. Miałem okazję być na konferencji zorganizowanej w Zielonej Górze. W miastach są organizowane deptaki, gdzie poza wyznaczonymi godzinami na dostawy towarów w ogóle nie można wjechać i w tych miejscach są ludzie. Przychodzą wtedy, gdy nie ma natłoku samochodów i mają wolną przestrzeń. Musimy się na coś zdecydować.

Na tym nie koniec. Zmiany zaszły również na Głównym Rynku. W miejscu dawnej betonki został utworzony kąt wypoczynkowy. Pojawiły się tutaj ławki oraz kwiaty i drzewa, a konkretnie lipy.

- W konsultacji z panią konserwator zabytków zostały wybrane ławki, kosze i donice przeznaczone na posadzenie drzew i kwiatów. Uzgodniliśmy, że meble będą w kolorze ciemnoszarym, grafitowym. Jeśli te elementy się sprawdzą, to będziemy mogli zapisać je do zamkniętego katalogu mebli miejskich, które będą powielane w przestrzeni publicznej, aby ją porządkować - tłumaczy Krzysztof Ziental, plastyk miejski.

Konsultacje w sprawie Głównego Rynku

W poniedziałek prezydent miasta podpisał też zarządzenie w sprawie wszczęcia procedury konsultacji społecznych, dotyczących planowanej modernizacji Głównego Rynku.

- Od 31 maja do 14 czerwca chcemy przeprowadzić konsultacje, które mają być pomocne w dalszych pracach projektowych nad wyglądem płyty Głównego Rynku. Poza ankietami zaplanowaliśmy w dniach 2 i 7 czerwca mobilne punkty konsultacyjne, które staną na Głównym Rynku i będziemy oczekiwać na uwagi mieszkańców - dodaje wiceprezydent Piotr Kościelny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski