Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Marek Ciebielski - strażak, pasjonat Powstania Wielkopolskiego. Poznań stracił zasłużonego społecznika

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Marek Ciebielski (pierwszy z prawej) zawsze był w pierwszym szeregu niosących pomoc, inicjował też szereg wydarzeń upamiętniających wielkopolską historię.
Marek Ciebielski (pierwszy z prawej) zawsze był w pierwszym szeregu niosących pomoc, inicjował też szereg wydarzeń upamiętniających wielkopolską historię. OSP Kwiatowe / GRH Stacja Lotnicza Ławica
Nie żyje Marek Ciebielski, wielki poznański społecznik, miłośnik historii i strażak. Pokonała go szybko rozwijająca się choroba. Jeszcze była szansa na leczenie w Niemczech, strażacy przygotowywali festyn, w czasie którego miały być zbierane środki na ten cel, jednak los chciał inaczej.

Marek był dość nietypowym człowiekiem czynu, co zapewne wynikało z jego strażackiej pasji, wymagającej niesienia pomocy w pierwszej kolejności, a dopiero później myślenia o sobie. Gdy pojawiał się ważny społecznie cel, on działał od razu, bez wahania i w całym możliwym z jego strony zakresie. Gdy wybuchła pandemia koronawirusa, wsiadał do strażackiego samochodu i rozwoził do szpitali przyłbice ochronne, maseczki i materiały dezynfekcyjne. Gdy Rosja napadła na Ukrainę, to w niesieniu pomocy uchodźcom na poznańskim dworcu i w konwojach śpieszących na Ukrainę z pierwszą pomocą dla cywili, służb mundurowych i żołnierzy ukraińskich, też nie mogło go zabraknąć. M.in. strażacy z OSP Kwiatowe, której naczelnikiem i prezesem był Marek, zakupili i szybko wyremontowali dwie Hondy CRV i HRV, wypełnili je darami dla cywili i dostarczyli we własnym konwoju w rejon Czernichowa.

Marek Ciebielski był prezesem, naczelnikiem i założycielem jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Osiedla Kwiatowe. Dumny z niej, nie kierował pracami zza biurka, ale zawsze jechał do akcji, gdy tylko potrzebna była pomoc strażaków.

W Poznaniu Marek Ciebielski był bardzo dobrze kojarzony, także z działaniami na polu historycznym – założył Grupę Rekonstrukcji Historycznej Stacja Poznań Ławica i co roku organizował obchody rocznicy zdobycia Ławicy w czasie Powstania Wielkopolskiego. W powstańczym mundurze widać go było obok repliki myśliwskiego Fokkera EV/DVIII zbudowanej przez jego Grupę czy przy sztandarze wiernej kopii wykonanej w 2021 na wzór znaku 2. Wielkopolskiej Eskadry Lotniczej, sformowanej w lutym 1919 roku na Ławicy. Dokumentację do przygotowania sztandaru pozyskano z Muzeum Wojska Polskiego, a środki zebrano dzięki hojności darczyńców w ramach publicznej zbiórki. Brał udział w przygotowywaniu dokumentów filmowych przez „Głos Wielkopolski”, poświęconych Powstaniu – zawsze mogliśmy liczyć na jego wsparcie. Warto dodać, że Prezydent RP odznaczył go Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, upamiętniając jego wysiłki i niespożytą energię w realizowaniu historycznej pasji.

Marek Ciebielski miał wiele planów, choć zdawał sobie sprawę, że w każdej chwili może pojawić się nieplanowane zadanie, którego nie sposób nie zauważyć. Mówił, że gdy ktoś czeka na pomoc, to trzeba odłożyć to co może poczekać, a trzeba pomóc jak najszybciej i jak najlepiej. Chciał rozwinąć potencjał Grupy Rekonstrukcji Historycznej Stacja Lotnicza Ławica w oparciu o pałac w Parzęczewie: Stacja miała pomóc w przywróceniu dawnego blasku XIX-wiecznemu zabytkowi. Planował także swego czasu, że Grupa będzie budować – jeśli uda się znaleźć wsparcie sponsora – model w skali 1:1 polskiego lekkiego bombowca PZL-23 Karaś, w barwie poznańskiej 34. Eskadry Rozpoznawczej – cieszył się trójwymiarowymi planami, komputerową wizualizacją.

Poznańscy rekonstruktorzy, strażacy, i wszyscy ludzie, którzy zawsze mogli liczyć na bezinteresowne wsparcie ze strony Marka, stracili Przyjaciela. Będziemy Cię jednak pamiętać Marku!

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Powstają nowe wieżowce, kolejne osiedla mieszkaniowe, centrum przechodzi metamorfozę. Część mieszkańców narzeka, że stolica Wielkopolski to jeden wielki plac budowy. Inni cieszą się, że miasto się rozwija. Niezależnie od tego, co o tym wszystkim myślimy, jedno trzeba przyznać - Poznań mocno się zmienia. Zarówno dla tych, co z nostalgią wracają do starych czasów, jak i tych, którzy cieszą się, że "ale to już było i nie wróci więcej" przygotowaliśmy wyjątkową podróż do 2001 roku. Jak wtedy wyglądało miasto i czy bardzo się zmieniło? Zobacz wyjątkowe zdjęcia --->

Tak jeszcze niedawno wyglądał Poznań! Jak bardzo zmienił się...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski