Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Murowana Goślina: Mają dotację. Szukają twórców

Robert Domżał
Widowiska powstające od kilku lat w Murowanej Goślinie wzorowane są na działalności parku rozrywki we francuskim Puy du Fou. Główną jego atrakcja są plenerowe widowiska historyczne.
Widowiska powstające od kilku lat w Murowanej Goślinie wzorowane są na działalności parku rozrywki we francuskim Puy du Fou. Główną jego atrakcja są plenerowe widowiska historyczne. archiwum Stowarzyszenie "Dzieje"
Organizatorzy obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski zdobyli ponad 1 mln zł dotacji. Jest wśród nich Stowarzyszenie „Dzieje” z Murowanej Gośliny i kilkanaście innych stowarzyszeń i instytucji z Wielkopolski.

W lipcu przyszłego roku w Murowanej Goślinie zaprezentowane zostanie widowisko plenerowe „Orzeł i krzyż”. Okazją do tego jest 1050 rocznica chrztu Polski. Przedsięwzięcie znalazło się w gronie 33. projektow, jakie wsparte zostały dotacjami z Narodowego Centrum Kultury.

- Cieszymy się z pozyskania tej dotacji. Wniosków o pieniądze było 549. Dofinansowanie otrzymały 33 stowarzyszenia i instytucje. Ponad połowa z nich jest Poznania i Wielkopolski - mówi Tomasz Łęcki, prezes Stowarzyszenia „Dzieje”. Gośliniacy otrzymali 168 tys.zł. Scenariusz widowiska napisał historyk sztuki i literat dr hab. Jacek Kowalski. Reżyserem i kompozytorem muzyki jest Marcin Matuszewski. Spektakl jest podróżą od legendarnych czasów Lecha, Czecha i Rusa, poprzez Chrzest Polski, Zjazd Gnieźnieński po przesłanie Jana Pawła II i „Solidarności”.

Widowisko tworzy 200 osób, ale potrzebnych będzie nawet 500. wolontariuszy. Każdy aktor, będzie działał w dodatkowym zespole, na przykład budowlanym, marketingowym czy scenograficznym. Wolontariusze nauczą się budowy scenografii od specjalistów z poznańskiej Opery, w czasie warsztatów jakie zorganizuje Stowarzyszenie „Dzieje”.
Aktorów podzielono na grupy, w których przygotowują oni kolejne sceny. Każdy zespół ma lidera. On przygotowuje propozycje scen dla reżysera.
- Dzięki temu uczestnicy jeszcze bardziej identyfikują się z widowiskiem - tłumaczy Tomasz Łęcki. Przyda się też pomoc strażaków przy zabezpieczaniu impezy. Stowarzyszenie chętnie wypożyczyłoby od samorządów gmin namioty. Służyłyby one aktorom za garderoby i kulisy.

Stowarzyszenie wraz z Narodowym Centrum Kultury wydaje też płytę „W drodze do rocznicy chrztu Polski”. Jest na niej muzyka z poprzednich spektakli wystawianych w Murowanej Goślinie. A wiosną zacznie się budowa stałej widowni dla kilkuset osób.

Z poznańskich instytucji kultury największe wsparcie otrzyma Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Na dwa projekty NCK przyznało 220 tys. zł. Teatr Muzyczny otrzymał 190 tys.zł na wydarzenie pod hasłem „Człowiek 1050-lecia”, a Poznański Chór Chłopięcy otrzymał na organizację koncertu „Out of Time 966” 162 tys.zł.

- Widowisko tworzy 200 wolontariuszy, ale potrzebnych będzie nawet 500 chętnych osób - mówi Tomasz Łęcki, prezes Stowarzyszenia "Dzieje".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski