MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koszykówka: Niedzielne porażki BM Slam Stali i Biofarmu Basket

Adam Metelski zdobył dla Biofarmu Basket w niedzielnym meczu z SKK Siedlce 16 punktów Fot. Grzegorz Dembiński
W meczu „na szczycie” dolnych rejonów tabeli TBLK JTC Pomarańczarnia MUKS przegrała w Arenie z MKK Siedlce, a w hali PP zawiodła z kolei Enea AZS. W niedzielę swoje mecze przegrali na wyjazdach koszykarze BM Slam Stali Ostrów i Biofarmu Basket Poznań.

MKK Siedlce po zaciętym meczu wygrał z poznańskim beniaminkiem i było to pierwsze wyjazdowe zwycięstwo drużyny selekcjonera polskiej reprezentacji, Teodora Mołłowa w tym sezonie.

Obie ekipy miały po trzy zwycięstwa przed sobotnim bojem w Arenie. Pierwsza połowa była niezwykle wyrównana, choć częściej prowadziły przyjezdne. Poznanianki zaczęły spotkanie od prowadzenia 4:0, jednak w pierwszych minutach żadna z drużyn nie była w stanie zbudować choćby małej przewagi. Po kwadransie gry i rzucie za 3 punkty Katarzyny Trzeciak siedlczanki prowadziły 29:21, jednak nie dowiozły prowadzenia do końca pierwszej połowy, bo dobrą zmianę dała Karolina Olszewska, a pod tablicami świetnie radziła sobie Zuzanna Puc.

W trzeciej kwarcie MKK doprowadził do wyrównania, a następnie osiągnął 5-punktową przewagę (55:50). Siedlczanki do końca pilnowały wypracowanej zaliczki, mimo że parkiet przed czasem musiały opuścić podstawowe ich zawodniczki, Aldona Morawiec i Trzeciak. Druga połowa należała do Żanety Durak i jej dynamicznych wejść. Cóż z tego, skoro w drużynie rywalek wynik i grę „trzymały” dwie zawodniczki, a mianowicie Ukrainka Oksana Kisilowa i wychowanka... MUKS Kórnik, Magdalena Koperwas.

Najbardziej frustrujący był u poznanianek brak pomysłu na rozegranie akcji, o czym świadczyły choćby rzuty oddawane tuż przed upływem regulaminowego czasu. A samą, nawet poukładaną defensywą meczu się nie wygra. W tej sytuacji grające z większą pasją siedlczanki zwyciężyły i zrobiły duży krok w kierunku utrzymania w ekstraklasie.

Jeszcze słabiej niż zawodniczki JTC Pomarańczarni MUKS Poznań zaprezentowały się poznańskie akademiczki w pierwszym meczu fazy play-off. Podopieczne Ryszarda Barańskiego przegrały z niżej notowanym Basketem i przy grze do dwóch zwycięstw znalazły się w sytuacji nie do pozazdroszczenia.

Gra obu drużyn to zestawienie przeciwności. Wydawało się, że Basket gra najlepszy mecz w sezonie, natomiast Enea AZS najgorszy. Drużyna z Aleksandrowa była zdecydowanie skuteczniejsza – 44 procent, przy najgorszej w tym sezonie skuteczności rzutów z gry akademiczek – 28 procent. Ponadto koszykarki Basketu dominowały pod koszem, notując 44 zbiórki (15 w ataku i 29 w obronie), przy tylko 25 poznanianek (również najgorszy wynik w sezonie ). Szczególnie źle wyglądały rzuty za trzy punkty, bo na 22 próby tylko dwie znalazły drogę do celu.Ponadto akademiczki, które do tej pory grały bardzo czysto zanotowały najwięcej w tym sezonie, bo 26 fauli.

TBL: Śląsk Wrocław – BM Slam Stal Ostrów 79:73 (26:15, 12:26, 24:14,, 17:18)
Śląsk: Ikowlew 26, Jankowski 16, Jarmakowicz 14, Kowalenko 12, Chanas 6, Han 5.
Stal: Nikołow 19, Millage 15, Kaczmarzyk 9, Ochońko 8, Wangmene 6, Delaney 6, Zębski 4, Sroka 3, Suliński 3.
TBLK: JTC Pomarańczarnia MUKS Poznań – MKKSiedlce 67:74 (17:17, 16:15, 17:23, 17:19)
MUKS: Durak 18, Puc 14, Drop 9, Klatt 9, Olszewska 9, Dziwińska 2, Idziorek 2, Siemienas 2, Skowronek 2, Nowicka 0, Szloser 0.
MKK: Kisilowa 21, Koperwas 17, Morawiec 12, Parysek 10, Trzeciak 9, Olchowyk-Pokojowa 5, Jagodzińska 0.
I liga koszykarzy: SKK Siedlce – Biofarm Basket Poznań 78:72 (17:29, 26:10, 23:14, 12:19) Najwięcej punktów dla Biofarmu: Wieloch 20, Metelski 16.
I liga koszykarek: (o awans, pierwsze mecze) Enea AZS Poznań – Basket Aleksandrów Łódzki 44:65 (9:21, 15:14, 9:19, 11:11) Najwięcej dla AZS: Marciniak 13, Pietraszek 10.
Ostrovia – X-Demon Tęcza Leszno 78:42 (22:6, 22:18, 16:12, 18:6) Najwięcej dla Ostrovii: Stelmach 15, Ostrowska 14, dla Tęczy: Szarzyńska 8, Lewińska 7.
Pozostałe wyniki: ŁKS Łódź – Ślęza II Wrocław 69:53, Korona Kraków – AZS PWSZ II Gorzów 83:53.
(o utrzymanie) MUKS II Poznań – Karkonosze Jelenia Góra 59:48 (21:6, 12:18, 12:11, 14:13)
Najwięcej dla MUKS: Puc 19, Olszewska 11.