Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny robot da Vinci w Poznaniu. W szpitalu Świętej Rodziny otwarto pracownię robotyki operacyjnej

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Lekarze podkreślają, że to ogromna zmiana zarówno dla pacjentów, jak i zespołu medycznego.
Lekarze podkreślają, że to ogromna zmiana zarówno dla pacjentów, jak i zespołu medycznego. Robert Woźniak
Szpital Świętej Rodziny dołączył do listy poznańskich placówek mogących pochwalić się robotem da Vinci. Nowy sprzęt trafił do oddziału urologicznego. Pierwsze operacje z jego użyciem zaplanowane są już na czwartek.

Nowy robot da Vinci pozwolił na uruchomienie pracowni robotyki operacyjnej w szpitalu Świętej Rodziny. Nowoczesne urządzenie będzie dostępne dla pacjentów Oddziału Urologicznego i Onkologii Urologicznej oraz Oddziału Położniczo-Ginekologicznego.

Zabiegi robotem da Vinci w szpitalu Świętej Rodziny rozpoczną się już w czwartek, Medycy mają nadzieję, że nowy sprzęt wpłynie na wzrost liczby wykonywanych operacji. Jak dotąd w placówce rocznie przeprowadzano ok. 150 zabiegów radykalnej prostatektomii.

Lekarze podkreślają, że to ogromna zmiana zarówno dla pacjentów, jak i zespołu medycznego.

– Robot umożliwia nam dojście z każdej strony. Obrót końcówki tego narzędzia jest większy niż naszego nadgarstka. Dzięki temu możemy bardzo precyzyjnie dojść do miejsc, których nawet nie widzimy na wprost. To jest absolutna przewaga tego systemu nad laparoskopią - mówił Maciej Majek, kierownik oddziału urologii i onkologii urologicznej w szpitalu Świętej Rodziny.

– To połączenie możliwości operacji otwartych, ale wykonanych w sposób bardzo małoinwazyjny. Dzięki temu pacjenci szybciej się rehabilitują, szybko opuszczają szpital i mają najmniej powikłań w wyniku zastosowania procedury medycznej. Mamy nadzieję, że ten system zapewni, że pacjenci dzień po operacji będą mogli wyjść do domu - dodał.

Operacje z użyciem robota wykonywane będą przez dwa zespoły złożone z czterech lekarzy.

W poniedziałek, 24 kwietnia w szpitalu odbyło się oficjalne uruchomienie pracowni robotyki operacyjnej z nowym robotem.

– To dzień, który otwiera nowy rozdział na tutejszym oddziale urologicznym i onkologii urologicznej. Narzędzie umożliwi nam prowadzenie operacji leczących nowotwór prostaty zupełnie nowej jakości, zapewniając niezwykłą precyzję wykonania zabiegów – przyznała Izabela Marciniak, dyrektor naczelny SZOZ nad Matka i Dzieckiem w Poznaniu.

Zakup robota da Vinci był możliwy dzięki przekazaniu blisko 13 mln zł dotacji przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

– To już kolejne takie urządzenie, które trafiło do wielkopolskich szpitali dzięki naszemu wsparciu - podkreślał Marszałek Marek Woźniak. – Zabiegi wykonywane przy jego użyciu będą mniej inwazyjne. Pacjentom pozwolą szybciej wrócić do zdrowia, a chirurgom oszczędzać siły. W ten sposób wpisujemy się, jako samorząd, w zastosowanie innowacyjnych technologii także w opiece zdrowotnej – dodał.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski