Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze urologiczne operacje robotem da Vinci już w Poznaniu. "Pacjenci podeszli entuzjastycznie"

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Szpital przy ul. Szwajcarskiej od dwóch tygodni dysponuje najnowszym robotem da Vinci. Od piątku wykorzystuje go do operacji urologicznych.
Szpital przy ul. Szwajcarskiej od dwóch tygodni dysponuje najnowszym robotem da Vinci. Od piątku wykorzystuje go do operacji urologicznych. Waldemar Wylegalski
Robot da Vinci, który dwa tygodnie temu trafił do poznańskiego szpitala już służy pacjentom z problemami urologicznymi. W piątek, 7 kwietnia przeprowadzono z jego użyciem pierwsze operacje.

Prezent na Wielkanoc - tak mogą powiedzieć pacjenci, którzy przeszli operacje radykalnej prostatektomii z użyciem najnowszego robota da Vinci w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia.

- Pacjenci podeszli entuzjastycznie do tych zabiegów, ponieważ do tej pory chorzy szukali takich możliwości poza Wielkopolską - mówił w piątek prof. Andrzej Antczak, kierownik oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim.

- Stopień zaawansowania choroby nowotworowej u nich jest niewielki, ale są to młodzi ludzie, aktywni zawodowo, więc powinni mieć te zabiegi wykonywane właśnie w ten sposób. Zabieg w asyście robota da Vinci pozwala na najmniejszą liczbą powikłań. Prawdopodobieństwo nietrzymania moczu i zaburzenia erekcji zostają zminimalizowane.

Przypomnijmy, że robot da Vinci trafił do miejskiej lecznicy dwa tygodnie temu. Jest to urządzenie najnowszej generacji, które, jako pierwsze w Wielkopolsce, przeznaczone jest również do zabiegów urologicznych.

Przeprowadzone już operacje były także okazją do szkolenia medyków.

- Wytypowałem czterech lekarzy, dwa zespoły. To osoby posiadające już certyfikaty pozwalające na wykonywanie takich zabiegów. Uzyskali je ucząc się na fantomach. Teraz muszą nauczyć się tego na pacjentach. Oczywiście z korzyścią dla chorych - wyjaśniał prof. Antczak.

- Te zabiegi, w momencie, kiedy ma się doświadczenie, wykonuje się dość łatwo, natomiast kiedy się ich uczy, to zawsze jest to trudniejsze i trwa nieco dłużej, bo ok. cztery godziny.

Czytaj też: Gdy serce przestaje bić, wkraczają oni i dają drugie życie. Kardiochirurdzy i transplantolodzy z ul. Długiej uratowali 23-latka

W celu szkolenia do szpitala przyjechał prof. Marcin Słojewski, znany specjalista urologii z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

- Profesor został wyznaczony do tego, żeby w Polsce uczyć obsługi robota. To on wydaje certyfikaty kolejnym lekarzom. Sam przeprowadził już setki takich operacji. Profesor bardzo perspektywicznie patrzy na urologię i wprowadza dużo nowości. Ciągnie polską medycynę do przodu - opowiadał prof. Antczak.

- Na szkoleniu mamy dwie konsole, dzięki uprzejmości dystrybutora. Przy jednej konsoli siedzi prof. Słojewski, przy drugiej osoba, która się uczy. Gdy profesor uważa, że są elementy, które osoba ucząca się może wykonać, to daje taką możliwość. To bardzo komfortowa sytuacja, bo pozwala na równoległe uczenie się.

Jak podają przedstawiciele oddziału, kolejne operacje z użyciem robota są już zaplanowane w szpitalu.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski