Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Jeżycjada” po raz pierwszy w pełni cyfrowo. Kultowa seria znowu rozsławi Poznań. Wyjątkowe wydanie e-booków i audiobooków. Czyta pisarka!

OPRAC.:
Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Ostatecznie cały cykl "Jeżycjady", nieprzerwanie wznawiany, liczy 22 powieści (plus „Małomówny i rodzina”). Każdą z nich czytały dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy młodych ludzi, przede wszystkim dziewcząt, ale niektórym postaciom kibicował nawet sam Czesław Miłosz. W roku 2020 Małgorzata Musierowicz otrzymała prestiżową nagrodę Biblioteki Narodowej "Skrzydła Dedala" za całokształt twórczości.
Ostatecznie cały cykl "Jeżycjady", nieprzerwanie wznawiany, liczy 22 powieści (plus „Małomówny i rodzina”). Każdą z nich czytały dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy młodych ludzi, przede wszystkim dziewcząt, ale niektórym postaciom kibicował nawet sam Czesław Miłosz. W roku 2020 Małgorzata Musierowicz otrzymała prestiżową nagrodę Biblioteki Narodowej "Skrzydła Dedala" za całokształt twórczości. Łukasz Gdak / zdj. ilustracyjne
Do końca 2022 roku ukażą się wszystkie książki kultowej „Jeżycjady” w formie e-booków i audiobooków. Te drugie nagrywane są przez autorkę. Małgorzata Musierowicz przez wiele lat miała wątpliwości, czy zgodzić się na cyfryzację swojego dorobku. To, co nie udało się innym, powiodło się poznańskiej firmie Legimi, która uzyskała wyłączność na wydanie całej serii w formatach elektronicznych. Zyska też Poznań, bo Legimi razem z władzami miasta planują działania, by jeszcze bardziej rozsławić „Jeżycjadę”.

Spis treści

„Jeżycjada” po raz pierwszy cyfrowo

Tylko w Legimi ukaże się cała kultowa seria książek Małgorzaty Musierowicz w formatach elektronicznych (e-book, audiobook, synchrobook® – opracowany przez Legimi format, który umożliwia czytanie i słuchanie książki na zmianę).

  1. Audiobooki są nagrywane przez samą autorkę;
  2. Powieści z cyklu „Jeżycjada”, których akcja rozgrywa się w różnych punktach Poznania, stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta;
  3. Legimi rozpoczęło współpracę z Urzędem Miasta – w planach jest mural upamiętniający „Jeżycjadę” oraz gra miejska, której osią narracyjną będą miejsca związane z serią.

Kultowa seria „Jeżycjada”, na której wychowały się całe pokolenia, ukaże się w formatach elektronicznych (e-book, audiobook, synchrobook). Wyłączność na jej wydanie ma Legimi, które od lat zabiegało o to, by mieć możliwość przybliżenia twórczości pisarki w tej właśnie formie.

„Jeżycjada” rozsławia Poznań

To też szansa na promocję Poznania wśród nowych czytelników. Małgorzata Musierowicz, kreśląc losy rodziny Borejków, z niezwykłą precyzją i dokładnością opisuje też konkretne miejsca stolicy Wielkopolski.

– Od dekad „Jeżycjada” jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Poznania i na trwałe utrwaliła się w świadomości kolejnych pokoleń. Cieszymy się, że możemy choćby w pewnym stopniu pomóc w upowszechnianiu tego społeczno-kulturowego fenomenu. Tym bardziej że sprzyja nam również symbolika. Borejkowie mieszkali przy Roosevelta, a tak się składa, że również siedziba Legimi znajduje się przy tej ulicy

– mówi Mikołaj Małaczyński, prezes Legimi.

Trwa głosowanie...

Czytałeś/Czytałaś powieści z cyklu "Jeżycjady"

Głos Wielkopolski

Historyk teatru, prof. Zbigniew Raszewski nazwał Małgorzatę Musierowicz Homerem Jeżyc ze względu na topograficzną precyzję, z jaką opisuje Poznań. Miłośnicy jej twórczości od lat przyjeżdżają do stolicy Wielkopolski, by na własne oczy zobaczyć miejsca, opisywane przez pisarkę.

Poznań w „Jeżycjadzie”

W związku z cyfrowym wydaniem „Jeżycjady” na forach pojawia się coraz więcej wątków, w których miłośnicy książek dzielą się najważniejszymi adresami, związanymi z bohaterami kultowych powieści. Na Jeżycach i w najbliżej okolicy znajduje się zresztą kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt miejsc związanych z głównymi, ale też drugo- czy trzecioplanowymi postaciami z książek.

Są to m.in.: ul. Roosevelta 5, Roosevelta 6, Rynek Jeżycki, Most Teatralny, park Wieniawskiego, park Moniuszki, Teatr Wielki, ul. Słowackiego 18, czyli słynny „żółty dom z wieżyczką”. Jeżyce są szczególnie bliskie Małgorzacie Musierowicz, bo przy ul. Słowackiego mieszkała przez ponad 30 lat.

Koniecznie sprawdź: Literacki Poznań: szlakami książkowych protagonistów. Jakimi drogami w Poznaniu podążali bohaterowie książek? Odkryj Poznań oczami pisarzy!

– Udostępnienie „Jeżycjady” w wersji elektronicznej to dopiero początek działań, mających na celu popularyzację serii i uczynienie z niej ważnego elementu turystycznej tożsamości Poznania. Rozpoczęliśmy współpracę z Urzędem Miasta i w przyszłym roku chcemy zrealizować kilka wspólnych projektów. Planujemy m.in. zorganizowanie trasy śladami bohaterów i gry miejskiej. Ich osią narracyjną będą oczywiście kluczowe miejsca, związane z serią. Chcemy też odsłonić mural, upamiętniający „Jeżycjadę”

– mówi Monika Kasztelan z Legimi, menedżer projektu „Jeżycjada”.

„Jeżycjada” liczy w sumie 22 tomy (plus „Małomówny i rodzina” jako tzw. tom zerowy). W październiku ukazało się pierwszych 6 ebooków, w tym jeden synchrobook®(audio+ebook), teraz dołączają do nich kolejne części. Wszystkie do końca grudnia będą dostępne jako e-booki w abonamencie Legimi. Fani Małgorzaty Musierowicz czekają też na największą gratkę, czyli audiobooki, które czyta sama pisarka. Jeszcze w tym roku zostaną wydane pierwsze cztery.

– Małgorzata Musierowicz ma doświadczenie radiowe i świetne wyczucie narracji. Do tego, jak sama przyznała, doskonale zna swoich bohaterów i wie, jak interpretować dialogi, by jak najlepiej oddać niepowtarzalny klimat „Jeżycjady”

– dodaje Monika Kasztelan.

Unikatowa willa, otoczona rozległym ogrodem z pięknym starodrzewem, została wystawiona na sprzedaż. Położona jest w samym centrum Starego Grunwaldu. Wydaje się być świetnym miejscem, nawet dla najbardziej wymagających. Ile kosztuje i jak wygląda? Czytaj dalej i zobacz zdjęcia --->

Unikatowa willa w Poznaniu na sprzedaż! Luksus blisko centru...

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski