Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Kostrzyn. Wianki co roku płyną na jeziorze w Iwnie

RED
W noc świętojańską panny puszczają wianki na wodę, co ma wróżyć szybkie małżeństwo. Wykonane ze słomy, ziół i polnych kwiatów wianki, łapane były przez kawalerów, którzy szukali wśród panien autorek wyłowionego dzieła.

Czy słyszeliście o Wiankach w Iwnie, corocznej imprezie organizowanej przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i przez sołectwa gminy Kostrzyn? W czerwcu, nad jeziorem w Iwnie, na placu w parku Mielżyńskich mieszkańcy gminy spotykają się na tradycyjnym festynie o ludowym charakterze. Zawsze jest dobra zabawa, przyjacielska atmosfera, muzyka i dobre jedzenie, co jest tłem dla przypomnienia sobie ludowych obyczajów.

Wianki to impreza, podczas której odbywają się koncerty, zabawy ludowe, a także o charakterze sportowym. Obowiązkowym punktem programu są warsztaty plecenia wianków oraz konkurs na najpiękniejszy wianek. Aby tradycji stało się zadość, wszystkie wianki z zapalonymi świecami po zmroku powierza się jeziornym falom.

Przy okazji warto przypomnieć podanie związane z Iwnem: oto czarnoksiężnik Twardowski jechał z Krakowa do Poznania. Zatrzymał się w karczmie Wygoda między Neklą a Iwnem. Ponieważ nie odpowiadała mu ścieżka przez bagna i lasy, rozkazał diabłom zbudować wygodną drogę. Do piania koguta biesy zdołały wybudować jej tylko kawałek, tworząc groblę koło Jezierc, cztery pagórki, dziś zwane Diabelskimi Sakiewkami i wyspę na jeziorze w Iwnie - wyspę Świętego Wawrzyńca. Podobne legendy i podania można znaleźć w książce Kazimierza Matyska „Kostrzyn i okolice w legendzie i historii”.

Burmistrz zaprasza

Gmina Kostrzyn. Wianki co roku płyną na jeziorze w Iwnie

"Gmina Kostrzyn - tu szanuje się tradycję i preferuje nowoczesne rozwiązania. Gmina Kostrzyn położona jest w środkowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie poznańskim. To jedno z najstarszych miast regionu.

Nazwa Kostrzyn pochodzi od rycerza Kostro, który założył tutaj osadę. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XII wieku. 11 listopada 1251 roku książę Przemysł I nadał Kostrzynowi prawa miejskie.

Gmina Kostrzyn jest gminą na miarę XXI wieku. Łączy tradycję z nowoczesnością. Mamy świadomość, że zachowanie dziedzictwa kulturowego, tradycji, języka jest bardzo ważne, ponieważ wzbogaca wnętrze człowieka i pozwala dostrzec bogactwo świata przodków.

Uczy także szacunku do innych kultur i wartości. Staramy się, aby w wielu aspektach życia w gminie Kostrzyn nowoczesne rozwiązania przeplatały się z tradycją."

Szymon Matysek,
burmistrz gminy Kostrzyn

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski