Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Poznańska: To oblężenie warte było fantastycznych artystów i wykonań

Marek Zaradniak
Rafał Blechacz, Paul Mc Creesh i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
Rafał Blechacz, Paul Mc Creesh i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej Antoni Hoffmann
Oblężenie, jakiego dawno nie widziano, przeżywała w piątek wieczorem Aula UAM. Powodem był koncert Filharmonii Poznańskiej „Fantastyczni”, którego solistą był Rafał Blechacz, a dyrygował Paul Mc Creesh.

Słynny w świecie Polak i równie słynny Brytyjczyk sprawili, że do Poznania zjechali melomani nie tylko z całej Polski, ale także z Niemiec i Francji. Wśród gości koncertu byli m.in. były prezydent RP Bronisław Komorowski z małżonką oraz wybitny polski aktor Wojciech Pszoniak.

Najpierw w wykonaniu Rafała Blechacza i Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Paula Mc Creesha usłyszeliśmy 23. Koncert fortepianowy Wolfganga Amadeusza Mozarta. Publiczność nagrodziła ten występ gorącą owacją. Rafał Blechacz odwzajemnił się dwoma bisami. Zagrał „Internmezzo” A-dur Johannesa Brahmsa oraz jeden z Mazurków Fryderyka Chopina.

Drugą część wieczoru wypełnił jeden z największych przebojów światowej klasyki „Symfonia fantastyczna” Hectora Berlioza. Było to niezwykle osobiste, ale i fantastyczne wykonanie tego dzieła. I tym razem poznańska publiczność zgotowała orkiestrze jak i dyrygentowi gorącą owację. Bisu jednak nie było.

A jeśli chodzi o Rafała Blechacza, to był to już drugi jego występ w aktualnym sezonie. Jest on bowiem artystą - rezydentem Filharmonii Poznańskiej. Jak powiedział dyrektor Filharmonii Poznańskiej Wojciech Nentwig, rezydencja polega na tym, że dany artysta koncertuje w Poznaniu kilkakrotnie w sezonie i jest pokazywany w różnych odsłonach. Rafała Blechacza słuchaliśmy już jako solisty z orkiestrą.

Trzecia okazja usłyszenia tego wybitnego młodego artysty nadarzy się już 22 czerwca podczas koncertu „Nadzwyczajny suplement”. Rafał Blechacz pojawi się wtedy jako kameralista. Wystąpi z laureatką II nagrody XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego Koreanką Bomsori Kim. W programie znajdą się sonaty na skrzypce i fortepian Wolfganga Amadeusza Mozata, Gabriela Faure, Claude’a Debussy’ego i Karola Szymanowskiego. Szykuje się zatem kolejna gratka dla melomanów i z pewnością będzie to niezwykłe wydarzenie artystyczne.

POLECAMY:

Uczniowie piszą, a nauczyciele płaczą! HITY KLASÓWEK

Życzenia na Dzień Matki [ŚMIESZNE I POWAŻNE]

Najpopularniejsze nazwiska żeńskie w Wielkopolsce

Sprawdź, czy jesteś bystry [QUIZ]

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski