Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownia atomowa pod Koninem coraz bliżej! Początek współpracy z Koreańczykami. Strony podpisały list intencyjny

Marcin Maliński
Marcin Maliński
Jest szansa, że już niedługo pod Koninem powstanie elektrownia jądrowa.
Jest szansa, że już niedługo pod Koninem powstanie elektrownia jądrowa. materiały prasowe
Spółka ZE PAK oficjalnie ogłosiła w poniedziałek 31 października, że list intencyjny w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Koninie został podpisany z koreańskim wykonawcą. Oznacza to rozpoczęcie współpracy pomiędzy ministerstwami z Polski i Korei Południowej.

Spis treści

Elektrownia atomowa w Wielkopolsce: Początek współpracy Polski i Korei

Sprawa budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie coraz bardziej nabiera kształtu. Prezesi trzech spółek z obu krajów, polskiej prywatnej grupy energetycznej ZE PAK, polskiej grupy energetycznej z większościowym udziałem Skarbu Państwa PGE Polska Grupa Energetyczna oraz koreańskiej KHNP podpisali list intencyjny, którego głównym celem jest opracowanie planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie w Polsce w oparciu o technologię APR1400.

Oznacza to także początek współpracy pomiędzy polskim Ministerstwem Aktywów Państwowych a koreańskim Ministerstwem Handlu, Przemysłu i Energii. Ministrowie zawarli porozumienie, w którym zadeklarowali „dołożyć wszelkich starań mających na celu wsparcie dla projektu energetyki jądrowej w Pątnowie oraz zacieśnić współpracę w zakresie niezbędnej wymiany informacji”.

Intencją Stron jest ocena możliwości rozwoju współpracy w ramach budowy elektrowni jądrowej w lokalizacji Pątnów by dostarczać Polakom tanią i czystą energię.

- Pątnów to jedna z potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce. Budowa elektrowni jądrowej w Pątnowie to może być wsparcie dla programu polskiej energetyki jądrowej, który jest kluczowy dla nas z perspektywy kraju. Z zadowoleniem przyjmujemy informację, że ZE PAK i PGE podjęły rozmowy z KHNP co dodatkowo wzmocni relacje pomiędzy Polską a Koreą Południową. Z pewnością byłby to kolejny etap zacieśniania się współpracy biznesowej pomiędzy naszymi krajami oraz duże możliwości transferu wiedzy i doświadczenia.

- powiedział Jacek Sasin, wicepremier i minister Aktywów Państwowych.

Wstępny plan rozwoju elektrowni ma powstać do końca roku

ZE PAK i PGE zdecydowały się na potencjalną współpracę z KHNP ze względu na bezpieczną, funkcjonującą od ponad 40 lat oraz efektywną koreańską technologię reaktorów jądrowych – napisano w komunikacie - obecnie KHNP jest trzecim największym operatorem elektrowni jądrowych na świecie, w ostatnim czasie zrealizowało z dużym sukcesem w terminie i budżecie jedną z największych inwestycji na świecie – elektrownię jądrową w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w Barakah. Elektrownia składa się z 4 bloków po 1400 MW mocy każdy, co oznacza 5600 MW taniej, czystej i stabilnej energii zapewniającej ponad ¼ zapotrzebowania ZEA na energię elektryczną.

Strony zamierzają wspólnie opracować plan rozwoju elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię APR1400. W szczególności strony zamierzają wykonać wstępne analizy warunków geotechnicznych, sejsmicznych i środowiskowych, opracują szacunkowy budżet dla prac przygotowawczych, etapu budowy oraz etapu produkcji wraz z proponowanym modelem finansowania projektu

Wstępny plan rozwoju elektrowni jądrowej w lokalizacji Pątnów ma powstać do końca 2022 roku.

Inwestycja ma znaczenie dla całego kraju

Potencjalna inwestycja w elektrownię jądrową w Polsce ma zapewnić polskim firmom możliwości uczestniczenia w szerokim łańcuchu dostaw opartym na nowych technologiach. To także możliwe wsparcie dla Polski w zakresie dostarczanego strumienia podatków, zarówno na poziomie spółki produkującej energię elektryczną, jak również - poprzez efekty indukowane - na poziomie innych przedsiębiorstw.

- Potencjalna współpraca pomiędzy Polską a Koreą Południową przy budowie elektrowni jądrowej w Pątnowie zwiększy niezależność energetyczną Polski oraz może stworzyć duże możliwości dzielenia się wiedzą i doświadczeniem jak również rozwijania wzajemnej współpracy biznesowej pomiędzy krajami.

- czytamy w komunikacie.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Źródło: konin.naszemiasto.pl

Największa kopalnia gazu ziemnego leży w Wielkopolsce i wydobywa ponad miliard metrów sześciennych gazu rocznie. Może oczyszczać nawet 200 tysięcy metrów sześciennych gazu ziemnego na godzinę.Zobacz, jak wygląda "polski Kuwejt" --->

Zobacz jak wydobywa się gaz w polskim Kuwejcie. Największa k...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski