Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duża podwyżka cen za ogrzewanie w Poznaniu. O ile wzrosną rachunki od Veolii?

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Prezes URE zatwierdził podwyżki cen za ogrzewanie w Poznaniu.
Prezes URE zatwierdził podwyżki cen za ogrzewanie w Poznaniu. Sławomir Kowalski/zdjęcie ilustarcyjne
Średnio o 34 proc., względem stawki zatwierdzonej w czerwcu, ma wzrosnąć cena za metr sześcienny gorącej wody dostarczanej przez elektrociepłownię Karolin, zarządzaną przez Veolia Energia Poznań, do poznańskich i podpoznańskich domów i mieszkań. 12 grudnia nową taryfę zatwierdził prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Gigantyczne podwyżki w Poznaniu. Ogrzewanie zdrożeje o 34 proc.!

Nowa stawka za gorącą wodę, używaną do ogrzewania domów, mieszkań i wody użytkowej, została zatwierdzona przez prezesa URE 12 grudnia. Zamiast dotychczasowych 5,1 zł za metr sześcienny, wyniesie ona 7,27 zł za metr sześcienny.

Cała taryfa została opublikowana w dzienniku urzędowym prezesa URE. Jak informuje Donata Kałużna z Veolia Energia Poznań, nowa, wyższa cena wynika z Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z 23 listopada br., zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło.

Czytaj też: Tajemniczy pałac w Wielkopolsce. Miał być siedzibą potężnego rodu, dziś stoi opuszczony. Dlaczego nigdy go nie ukończono?

Nowa, wyższa stawka za ogrzewanie już od 27 grudnia

Wyższa stawka zacznie obowiązywać od 27 grudnia.

- W 2022 r. nastąpił kolejny, znaczący wzrost kosztów produkcji ciepła. Łączny koszt węgla zwiększył się ponad dwukrotnie, a uprawnień do emisji CO2 o kilkadziesiąt procent. Dodatkowo rosną koszty działalności, głównie z powodu inflacji. W odpowiedzi na tę sytuację, 28 listopada br. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 23 listopada 2022, które wprowadziło dodatek do każdego gigadżula ciepła, wyprodukowanego między innymi przez elektrociepłownie

- informuje Donata Kałużna.

Jak podkreśla przedstawicielka Veolii, ceny ciepła dostarczanego do grzejników i kranów są cały czas niższe niż w przypadku ogrzewania indywidualnego, o czym świadczy ponad dwukrotny wzrost cen węgla. - Należy także dodać, że ceny ciepła systemowego w Poznaniu będą w dalszym ciągu poniżej progów dla cen ciepła określonych w ustawie o rekompensatach - podkreśla.

Veolia Energia Poznań zapewnia jednak, że stale inwestuje w rozwiązania technologiczne, pozwalające na zmniejszanie zużycia, wciąż drożejących, także ze względu na emisję CO2, paliw kopalnych i zastępowanie ich źródłami alternatywnymi.

- Oferujemy także spółdzielniom mieszkaniowym i administratorom budynków usługi pozwalające na lepsze zarządzanie ciepłem i zmniejszające straty. Ponadto Veolia Energia Poznań prowadzi stałe działania edukacyjne skierowane bezpośrednio do mieszkańców, których celem jest budowanie odpowiednich nawyków, które pomagają ograniczyć zużycie ciepła, a tym samym jego koszt

- kończy Donata Kałużna.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Zobacz też: Najtańsze mieszkania na sprzedaż w Poznaniu. Ile kosztują i jak wyglądają? Sprawdź, jakie mieszkanie kupisz za mniej niż 270 tys. zł

Otrzymując przeciętne wynagrodzenie potrzebujemy niemal 6 dni roboczych, aby zgromadzić środki finansowe na święta Bożego Narodzenia. Dwa razy dłużej będą musiały pracować osoby zarabiające najniższą krajową.

Ile musimy pracować na organizację świąt Bożego Narodzenia? ...

Obserwuj nas także na Google News

od 16 lat
Wideo

Szutroza - Szlakiem Wielkopolskich Łowisk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski