MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Debata: Nowy budżet Unii Europejskiej szansą dla Wielkopolski?

NK
Pixabay
Przyszły budżet Unii Europejskiej szansą na jeszcze szybszy rozwój Wielkopolski? O tym porozmawiamy podczas debaty, która odbędzie się w redakcji „Głosu Wielkopolskiego”.

Wielkopolska jest jednym z najlepiej rozwijających się regionów w Polsce. Dużą rolę odegrały w tym fundusze unijne, z których niejednokrotnie były dofinansowane największe inwestycje w województwie. Przez ponad 14 lat obecności Polski w Unii Europejskiej nasz region zmienił się nie do poznania. Jak będzie rozwijała się Wielkopolska w kolejnych latach? To uzależnione jest również od nowego budżetu UE, nad którym już trwają prace.

Chociaż wielu osobom może wydawać się, że unijny budżet nie jest istotny z perspektywy zwyczajnego mieszkańca, w praktyce nic bardziej mylnego. Wystarczy napisać, że w przeszłości z unijnych pieniędzy dofinansowane były, m.in., przebudowa poznańskiego ronda Kaponiera, zakupy nowych tramwajów, czy autobusów dla wielkopolskich miast, budowa stadionu miejskiego w Poznaniu, czy inwestycje związane z powstaniem Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej.

Nasz region jest obecnie w czołówce grupy województw, które najlepiej wykorzystują środki unijne. A to m.in. od nich zależy, czy nadal będzie się tak szybko rozwijał. Dlatego też Polska Press Grupa wraz z Komisją Europejską postanowiły zorganizować cykl debat dotyczących budżetu Unii Europejskiej. Jedna z nich odbędzie się we wtorek, 11 grudnia o godz. 12 w redakcji „Głosu Wielkopolskiego”.

„Budżet Unii Europejskiej - perspektywa 2021-2027. Szanse dla Wielkopolski: od projektów innowacyjnych po politykę rolną” - tak brzmi tematyka debaty, która odbędzie się w redakcji „Głosu”. Celem debaty jest przybliżenie mieszkańcom Wielkopolski tematyki związanej z kolejnym budżetem Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście szans dla Polski i Wielkopolski.

Przypomnijmy, że w maju tego roku Komisja Europejska przedstawiła projekt nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Na co może liczyć Polska i Wielkopolska?

Już w poprzedniej perspektywie nasz kraj otrzymał rekordowo dużą kwotę. Bardzo na funduszach unijnych zyskała także Wielkopolska. Teraz jednak może przyjść czas na zmiany. Po pierwsze - wszystko wskazuje na to, że do Polski trafią 64 mld euro, czyli o prawie 20 mld (o 23 procent) mniej niż w obecnym rozdaniu (83,9 mld). Polska znajdzie się w grupie państw, których dotkną największe cięcia. Ponadto z powodu Brexitu prawdopodobna jest opcja, w której nasz kraj będzie musiał także dołożyć większą kwotę do unijnego budżetu. Mimo tych przeciwności Polska najprawdopodobniej w najbliższej perspektywie i tak pozostanie największym beneficjentem polityki spójności UE.

W przeciwieństwie do poprzedniej perspektywy unijnej, w której Polska otrzymywała dużo pieniędzy na różnorodne „twarde” inwestycje (np. infrastruktura drogowa, komunikacyjna), obecny budżet ma być nastawiony przede wszystkim na innowacyjność, rozwój cyfryzacji czy małych firm. I między innymi właśnie o tym będziemy dyskutowali podczas zbliżającej się debaty w redakcji „Głosu Wielkopolskiego”.

Udział w debacie zapowiedzieli już:

  • prof. Ida Musiałkowska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, specjalizująca się, m.in. w procesach integracyjnych w Unii Europejskiej,
  • Stanisław Kalemba, były minister rolnictwa i rozwoju wsi, uczestnik negocjacji dotyczących poprzedniego budżetu Unii Europejskiej,
  • Grzegorz Potrzebowski, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, odpowiedzialny m.in. za unijne fundusze w Wielkopolsce,
  • Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS, przewodniczący parlamentarnej Grupy Współpracy Polsko-Niemieckiej.
  • Piotr Świtalski, przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Relacja z debaty ukaże się na łamach „Głosu Wielkopolskiego” oraz na portalu gloswielkopolski.pl w dniu 13 grudnia (czwartek). Debata realizowana jest we współpracy z Komisją Europejską w Polsce.

POLECAMY:

Premier po spotkaniu "przyjaciół polityki spójności": Celem osiągnięcie takiego poziomu życia Polaków jakim cieszą się narody Europy Zachodniej - zobacz wideo:

źródło: TVN24/x-news.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski