Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czterolatka miała niedorozwiniętą kość piszczelową nogi. Dzięki poznańskim chirurgom uniknęła amputacji

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Tak wyglądała noga dziewczynki przed rekonstrukcją. Obecnie
Tak wyglądała noga dziewczynki przed rekonstrukcją. Obecnie Materiały prasowe
Chirurdzy z Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. W. Degi UM w Poznaniu wykonali nowatorską operację nogi 4-letniej pacjentki, która urodziła się z niedorozwojem kości piszczelowej. Dzięki pracy poznańskich lekarzy dziewczynkę ominęła amputacja nogi. Co więcej, są szansę, że z wiekiem odzyska ona sprawność.

Pacjentka z niedorozwojem kości Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. W. Degi przeszła zabieg rekonstrukcji wrodzonego niedorozwoju kości piszczelowej.

Dziewczynka miała niewykształconą kość piszczelową, zdeformowaną stopę, jak również nie występował u niej staw skokowy. Co więcej noga 4-latki była znacząco krótsza od zdrowej nogi. Z takim problemem rodzi się jedno na milion dzieci.

Czytaj też: Weź udział w największej lekcji fitness z Qczajem i pomóż Hani Łączkowskiej w walce z SMA

Sprawdź też:

Z tego powodu dziewczynce groziła amputacja chorej kończyny, a jej dalsze życie wiązałoby się z noszeniem protezy.

Poznańscy lekarze zastosowali nową technikę wieloetapowego leczenia rekonstrukcyjnego z wykorzystaniem nowoczesnego aparatu dystrakcyjnego, umożliwiającego wielopłaszczyznową korekcję. Pierwszy etap leczenia polega na poprawnym ustawieniu kości i pozostałości kości względem siebie, do czego wykorzystywany jest aparat dystrakcyjny. Wymaga to rozciągnięcia niepoprawnie rozwiniętych tkanek.

Kolejny etap polega w dużej mierze na przesunięciu i połączeniu ze sobą kości i pozostałości kości, dzięki czemu noga jest w stanie utrzymać ciężar ciała.

- Wada uniemożliwiała obciążanie kończyny i chodzenie. Przeprowadzona operacja, była kolejną z serii zaplanowanych w ramach rozłożonego na kilka lat kompleksowego leczenia - mówią przedstawiciele szpitala. I dodają: - Wcześniej dziecko zostało poddane leczeniu operacyjnemu przygotowawczemu, natomiast pomyślny przebieg obecnego etapu ma decydujące znaczenie dla funkcjonowania kończyny i możliwości chodzenia. W przyszłości pacjentka wymagać będzie dalszego etapu leczenia polegającego na wydłużeniu podudzia. Dzięki pozostawieniu aktywnej chrząstki wzrostowej istnieje szansa na redukcję liczby operacji.

Zobacz również: Przemysław nie może samodzielnie siedzieć ani oddychać. Pomóc może operacja w Berlinie

Operacja została wykonana metodą dra Paleya. Szpital im. W. Degi jest jednym z dwóch ośrodków w Polsce stosujących tę metodę, dzięki czemu dzieci, które wymagają leczenia ortopedycznych wad wrodzonych, nie muszą wyjeżdżać na leczenie do innych placówek w Europie czy Stanach Zjednoczonych.

Zobacz też:

Zdarzają się choroby o tak niezwykłych objawach, że trudno uwierzyć, aby były prawdziwe. Niestety, dziwne, rzadkie choroby często okazują się nieuleczalne, a chorującym na nie osoby utrudnia normalne funkcjonowanie wśród innych ludzi, którzy o ich chorobach nigdy nie słyszeli.Zobacz w galerii najdziwniejsze choroby w historii medycyny ---->

Najdziwniejsze choroby w historii medycyny i ich niezwykłe o...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski