Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku 2015: To oni inspirują poznańskie fyrtle

Paulina Jęczmionka, Marta Danielewicz
Patryk Dąbrowski, Borys Słowikowski, Patryk Lichota - twórcy Centrum Amarant - SMS o treści: CZR.19
Patryk Dąbrowski, Borys Słowikowski, Patryk Lichota - twórcy Centrum Amarant - SMS o treści: CZR.19 Centrum Amarant
To dzięki nim wskrzeszony został Łazarz, Dom Tramwajarza zyskał nowy blask, a o zapomnianej Śródce usłyszał cały świat. Centrum Amarant, Gerard Cofta i Łukasz Trusewicz nominowani do Człowieka Roku 2015.

Stary Dom Tramwajarza na Jeżycach wiosną 2015 r. zamienił się w Centrum Amarant. To zasługa trzech pomysłodawców: Dawida Dąbrowskiego, Borysa Słowikowskiego, Patryka Lichoty (SMS o treści: CZR.19).

- Dom Tramwajarza to niesamowite miejsce z ogromnym potencjałem. Gdy nadarzyła się okazja i miasto zorganizowało konkurs na nowego operatora budynku, stwierdziliśmy, że spróbujemy - wspomina Dawid Dąbrowski. I chociaż mówią o sobie „ojcowie projektu”, to dodają, że Centrum Amarant nie mogłoby działać bez osób, które codziennie organizują czas młodzieży i seniorom. - Nasza fundacja działa non-profit. Prawie 20 osób odpowiedzialnych jest za różne sfery Centrum Amarant. Bez nich nie byłoby tego miejsca - dodaje Dąbrowski.

Miesięcznie w Centrum Amarant odbywa się 150 wydarzeń. - Dom Tramwajarza jest otwarty dla wszystkich. My uczymy się nim zarządzać, ale cieszymy, że zarówno miasto, jak i mieszkańcy nam zaufali - mówi Dawid.

AKTUALNE WYNIKI GŁOSOWANIA NA CZŁOWIEKA ROKU 2015

I chociaż życie na Śródce drgnęło już trochę wcześniej, to właśnie w 2015 roku ta poznańska dzielnica stała się sławna na całą Polskę. A to za sprawą nietypowego, kolorowego, jak kolorowi są ludzie, którzy go stworzyli - muralu. I chociaż sukces ma wielu ojców, tym najważniejszym jest Gerard Cofta (SMS o treści: CZR.5) - przewodniczący Rady Osiedla Śródka. Ze Śródką związany jest całe swoje życie. Od lat starał się ożywić to zapomniane miejsce. I mimo że upadały kolejne warzywniaki czy nawet monopolowe, pan Gerard się nie poddawał. Wiedzą to zarówno tworzący Śródkę restauratorzy, animatorzy, jak i poznańscy politycy. Bo także powstanie muralu zainspirował pan Gerard.

Realizacją inspiracji wyznaczona też jest działalność Łukasza Trusewicza (SMS o treści: CZR.23), pomysłodawcy Otwartej Strefy Kultury na Łazarzu. - Wcześniej założyłem z Agnieszką Szablikowską galerię perfor-mancu Raczej. Jeździliśmy trochę z występami po świecie i w Pekinie zobaczyłem dzielnicę artystyczną, która mnie zachwyciła - mówi Trusewicz. I właśnie wtedy powstała inicjatywa mająca na celu zrzeszenie wszystkich działających stowarzyszeń grup kulturalnych na Łazarzu.

- Łazarz ma duży potencjał. Chcemy robić coś dla mieszkańców. Wzajemna pomoc nie ogranicza się tylko do znalezienia miejsca i organizacji przestrzeni. To też pomoc przy remoncie - mówi Trusewicz.

Jak głosować

Głosowanie w lokalnych (prowadzonych przez „Głos” - w Poznaniu oraz nasze tygodniki lokalne w całym regionie) edycjach plebiscytu potrwa do 31 stycznia, dokładnie do godz. 23.59. Głosować należy poprzez wysłanie SMS-a na nr 72355 (koszt jednego to 2,46 zł z VAT). W treści trzeba wpisać indywidualny, przypisany do kandydata kod (prefiks.numer kandydata). Można wysłać dowolną liczbę SMS-ów.

CZŁOWIEK ROKU 2015 - OTO WSZYSCY KANDYDACI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski