Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plakaty wyborcze, a uchwała krajobrazowa. Poznań przygotował się na banerowy rozgardiasz

OPRAC.:
Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Zgodnie z kodeksem wyborczym plakaty kandydatów i hasła mogą zostać powieszone  m.in. na ścianach budynków, latarniach czy ogrodzeniach, ale wyłącznie po uzyskaniu zgody zarządcy obiektu. Dokument ten zobowiązuje także komitety do usunięcie plakatów w ciągu 30 dni, licząc od dnia wyborów.
Zgodnie z kodeksem wyborczym plakaty kandydatów i hasła mogą zostać powieszone m.in. na ścianach budynków, latarniach czy ogrodzeniach, ale wyłącznie po uzyskaniu zgody zarządcy obiektu. Dokument ten zobowiązuje także komitety do usunięcie plakatów w ciągu 30 dni, licząc od dnia wyborów. czytelnik
Uchwała krajobrazowa jako akt prawa miejscowego nie może regulować kwestii umieszczania reklam kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu w przestrzeni publicznej. Przepisy, które to określają, znajdują się w przyjętym przez parlament Kodeksie wyborczym.

- W hierarchii aktów prawnych kodeks wyborczy stoi ponad zapisami aktu prawa miejscowego, jakim jest uchwała krajobrazowa, dlatego nie może ona zakazywać albo ograniczać wywieszania plakatów przez komitety wyborcze

- mówi Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP.

Zgodnie z kodeksem wyborczym plakaty kandydatów i hasła mogą zostać powieszone m.in. na ścianach budynków, latarniach czy ogrodzeniach, ale wyłącznie po uzyskaniu zgody zarządcy obiektu. Dokument ten zobowiązuje także komitety do usunięcia plakatów w ciągu 30 dni, licząc od dnia wyborów.

Aby uporządkować kwestie umieszczania plakatów wyborczych i zadbać o estetykę, miasto już kilka lat temu wyznaczyło strefy i opracowało standardy nośników, na których komitety mogą umieszczać materiały wyborcze. Do ich dyspozycji zostało oddanych kilkadziesiąt tablic oraz słupów reklamowych w różnych częściach stolicy Wielkopolski, z których mogą korzystać bezpłatnie. Na nośnikach oprócz plakatów komitetów, pojawią się także praktyczne informacje wyborcze, m.in. dotyczące podziału miasta na obwody czy zasad głosowania.

Plakaty nie mogą być umieszczane w lokalach obwodowych komisji wyborczych i budynkach, w których się znajdują, a także m.in. na terenie urzędów, szkół czy jednostek wojskowych.

Poznańska uchwała krajobrazowa weszła w życie 5 sierpnia. Dokument dzieli Poznań na cztery obszary. Pierwszy z nich, staromiejski, obejmuje Stary Rynek i okolice oraz Chwaliszewo i Śródkę. Drugi to obszar centrum i historycznych dzielnic, w skład którego wchodzą m.in. centrum miasta, Łazarz, Jeżyce, Wilda i Grunwald. Do kolejnego - zurbanizowanego - zaliczane są pozostałe osiedla mieszkaniowe oraz założenia usługowe i przemysłowe. Uchwała wyróżnia także obszar przyrodniczy, który wpisuje się w klinowo-pierścieniowy system zieleni.

Dla każdego z tych obszarów wyznaczono różne zasady sytuowania reklam, małej architektury i ogrodzeń. Jednakowy za to jest okres dostosowania nośników i innych elementów do zapisów uchwały - wynosi on 12 miesięcy od dnia wejścia w życie dokumentu.

Informacje przybliżające zapisy uchwały krajobrazowej można znaleźć na stronie www.poznan.pl/krajobrazowa

Źródło: www.poznan.pl
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Obserwuj nas także na Google News

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski