Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chłopiec z Torunia uratowany przez poznański zespół ratownictwa medycznego opuścił szpital w Poznaniu

Marta Żbikowska
Specjalistyczna karetka została podarowana pogotowiu 22 grudnia
Specjalistyczna karetka została podarowana pogotowiu 22 grudnia Adrian Wykrota
W ostatnich dniach grudnia do poznańskiej kliniki trafił dwulatek, którego stan był tak ciężki, że chłopiec wymagał transportu w krążeniu pozaustrojowym. Był on możliwy dzięki specjalistycznej karetce Ecmo, którą dysponuje poznańskie pogotowie. Po dwóch tygodniach mały pacjent wrócił do Torunia, gdzie przechodzi dalsze leczenie.

Dwulatek z Torunia był pierwszym pacjentem, do transportu którego została użyta karetka Ecmo kupiona za prawie 900 tysięcy złotych dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu przez Urząd Marszałkowski.

- Był to również najmłodszy pacjent w Polsce, który z takiego transportu skorzystał - mówi Robert Judek, rzecznik poznańskiego pogotowia i jeden z ratowników medycznych, który przywiózł małego pacjenta z Torunia. - Dzisiaj możemy powiedzieć, że daliśmy temu chłopcu szansę na życie. Bez naszego sprzętu i tego transportu nie przeżyłby.

Na czym polega wyjątkowość poznańskiej karetki? To ambulans, w którym istnieje możliwość podłączenia urządzenia Ecmo, czyli krążenia pozaustrojowego wymagającego takiej ilości energii, której nie są w stanie zapewnić zwyczajne ambulanse. Karetka jest również zaprojektowana w taki sposób, żeby pomieścić cały potrzebny sprzęt.

- Pamiętam przypadek, kiedy na południu Polski, dorosły pacjent był przewożony z jednego szpitala do drugiego z krążeniem pozaustrojowym - mówi Robert Judek. - Za karetką jechał wtedy wóz strażacki, który dostarczał prąd. Cały transport to było kilkaset metrów i wymagał on dużej ekwilibrystyki.

Przewiezienie pacjenta z Torunia do Poznania był to najdłuższy transport z pacjentem podłączonym do krążenia pozaustrojowego.

Dwuletnie dziecko w Toruniu leczone było z powodu schorzenia układu pokarmowego wynikającego ze wcześniactwa. Po jednej z operacji chłopca zaatakował wirus RS, który w przypadku tak obniżonej odporności okazał się być bardzo groźny. Wirus ten atakuje układ oddechowy. Z powodu niewydolności tego układu dalsze leczenie chłopca było niemożliwe. Stąd decyzja o podłączeniu urządzenia Ecmo, ze stosowaniem którego poznańscy lekarze mają największe doświadczenie w kraju. Krytyczny stan małego pacjenta nie pozwalał ani na transport zwykła karetką, ani śmigłowcem pogotowia lotniczego. Ratunkiem okazał się być nowy nabytek poznańskiego pogotowia - karetka Ecmo.

- Do tej pory wykonaliśmy pięć transportów dorosłych osób i jeden dziecka. Ten z Torunia był najdłuższy i z powodu wieku pacjenta oraz niesprzyjających warunków pogodowych, najbardziej ryzykowny - mówi Robert Judek. - Dla nas najbardziej istotne jest to, że dajemy tym ludziom szansę na życie. O to też chodzi w programie Ecmo dla Wielkopolski, który nasza stacja wraz ze szpitalami klinicznymi realizuje w naszym regionie. W przypadku tego dwulatka okazało się, że możemy też z powodzeniem realizować dłuższe transporty.

Po pobycie w poznańskiej klinice stan dwulatka poprawił się na tyle, że mógł on wrócić do szpitala w Toruniu, gdzie jest nadal leczony z powodu pierwotnego schorzenia.

W Poznaniu natomiast trwają rozmowy z wielkopolskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia na temat finansowania tego rodzaju transportów. Aby przewieźć pacjenta podłączonego do krążenia pozaustrojowego, karetką musi jechać zespół złożony z ratowników medycznych, lekarza anestezjologa oraz perfuzjonistów obsługujących urządzenie.

POLECAMY:

TOP 100 polskich nazwisk

Oto najczęściej kradzione auta

Stary Poznań na zdjęciach!

Sprawdź, czy jesteś bystry [QUIZ]

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

Co opóźnia czas dotarcia karetki do pacjenta?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski