Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą być informatykami lub studentami medycyny

Anna Jarmuż
Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Nadal trwa nabór uzupełniający. Wiadomo już jednak, jakie licea i technika cieszyły się w tym roku dużą popularnością - były to VIII LO i Technikum Komunikacji. Trwa rekrutacja uzupełniająca, na uczniów czekają zwłaszcza szkoły branżowe.

Najwięcej uczniów (2,2 na jedno miejsce) starało się o przyjęcia do VIII LO. Szczególną popularnością cieszyła się tam klasa biologiczno-chemiczna (3,5 osób na miejsce), lecz najwięcej punktów trzeba było mieć, by dostać się do klas informatycznej i matematycznej.

- Oddział biologiczno-chemiczny co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, z racji wielu chętnych na medycynę - mówi Marek Grefling, dyrektor VIII LO. Jak przyznaje, trudno ocenić, co ma największy wpływ na popularność szkoły.

- O naszym liceum jest dość głośno, dbamy o jej promocję. Uczniowie osiągają dobre wyniki na różnego rodzaju konkursach i olimpiadach, angażują się w wiele inicjatyw, m.in. wolontariat. To wszystko może mieć wpływ na wybór „ósemki” - tłumaczy Marek Grefling.

Jeśli chodzi o licea, sporą popularnością cieszy się też XXI LO w Zespole Szkół Budownictwa nr 1, gdzie były 2 osoby na jedno miejsce.

- Duże zainteresowanie tą szkołą było już w zeszłym roku - wyjaśnia Renata Jocz z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. Jak tłumaczy, mimo to, w tym roku możliwe było utworzenie tam jedynie trzech oddziałów licealnych (w zeszłym było to pięć klas).

- Dyrekcja chce stawiać na rozwój przedmiotów zawodowych. Wpływ miały jednak przede wszystkim zmiany organizacyjne, związane z reformą oświaty. Licea będą teraz czteroletnie, a technika pięcioletnie. W 2019 r. w szkole spotkają się dwa roczniki uczniów, a jej budynek nie jest z gumy - wyjaśnia Renata Jocz.

Wśród najpopularniejszych „ogólniaków” są jeszcze licea nr II, VI, I, IV, V, III oraz św. Marii Magdaleny. Jeśli zaś chodzi o technika, na pierwszym miejscu jest Zespół Szkół Komunikacji. Dalej Technikum nr 19, Zespół Szkół Budownictwa nr 1, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Handlowych i Zespół Szkół Łączności.

Młodzież szczególnie chętnie wybiera kierunek technik informatyk. O takiej przyszłości marzy ponad 500 młodych poznaniaków.

- Uczniowie zarażają się wirusem komputerowym już w dzieciństwie - żartuje Ryszard Pyssa, dyrektor Zespołu Szkół Komunikacji. - Na wybór tego kierunku wpływają moda i zainteresowania młodzieży, a także zapotrzebowanie rynku pracy.

Gimnazjaliści, kończący szkołę, widzą się też często w roli technika: fotografii i multimediów (137 osób), żywienia i usług gastronomicznych (122 osoby), logistyka (114 osób), pojazdów samochodowych (107 osób), organizacji reklamy (93 osoby), mechatronika (92), ekonomisty (88 osób) i elektronika (60 osób).

Do końca sierpnia trwa rekrutacja uzupełniająca. Po pierwszym września o przyjęciu ucznia do szkoły decydować będzie jej dyrektor. Jak tłumaczą urzędnicy Wydziału Oświaty, w liceach prawdopodobnie niewiele się zmieni. Inaczej będzie w przypadku szkół branżowych, gdzie chętni uczniowie zgłaszają się zwykle dużo później. Dopiero we wrześniu będzie wiadomo, które zawody cieszyły się tam największą popularnością.

Info z Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski