Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Były senator miał podżegać do zabójstwa poznańskiego dziennikarza. W czerwcu ruszy apelacja w sprawie Aleksandra Gawronika

OPRAC.:
Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Aleksander Gawronik podczas procesu w 2018 roku.
Aleksander Gawronik podczas procesu w 2018 roku. Łukasz Gdak
Pod koniec czerwca Sąd Apelacyjny w Poznaniu rozpozna sprawę byłego senatora Aleksandra Gawronika, oskarżonego o podżeganie do zabójstwa poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary – dowiedziała się PAP. W lutym 2022 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu uniewinnił Gawronika.

Apelacja w sprawie podżegania do zabójstwa

Termin rozprawy apelacyjnej został podany PAP przez rzeczniczkę prasową Sądu Apelacyjnego w Poznaniu sędzia Elżbieta Fijałkowska. Sąd rozpozna sprawę 29 czerwca.

Prokurator Piotr Kosmaty, autor aktu oskarżenia w tej sprawie, powiedział że prokuratura zaskarżyła wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu w całości. - Prokuratura zaskarżyła wyrok w całości, zarzucając m.in. szereg błędów formalnych i błąd w ustaleniach faktycznych. Nie zgadzam się z oceną sądu okręgowego, co do zgromadzonego materiału dowodowego, gdyż uważam, że prawidłowa ocena tego materiału powinna skutkować skazaniem oskarżonego. Wierzę do końca, że zgromadzone materiały dowodowe poprzez ocenę sądu drugiej instancji spowodują, że będziemy dalej procedować i dalej zmierzać do wykazania winy Gawronika. Gdybym w to nie wierzył, nie składałbym apelacji – poinformował PAP.

Sentaor nie przyznał się do winy

Proces byłego senatora Aleksandra Gawronika (zgodził się na publikację pełnego nazwiska) toczył się przed poznańskim Sądem Okręgowym od stycznia 2016 roku. W akcie oskarżenia Gawronikowi zarzucono, iż:

- chcąc, aby inne osoby dokonały porwania, pozbawienia wolności, a następnie zabójstwa Jarosława Ziętary, w związku z jego zawodowym zainteresowaniem i planowanymi publikacjami dotyczącymi tzw. szarej strefy gospodarczej, nakłaniał do tego ustalonych pracowników ochrony firmy Elektromis, w szczególności w ten sposób, że podczas prowadzonej z nimi rozmowy, dotyczącej wpływu na postawę Jarosława Ziętary, stwierdził: on ma być skutecznie zlikwidowany

- czytamy.

Były senator nie przyznaje się do winy. Za zarzucane mu czyny grozi kara wieloletniego więzienia lub dożywocie. 24 lutego 2022 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu ogłosił wyrok uniewinniający Aleksandra Gawronika od zarzutu podżegania do zabójstwa Ziętary.

Obserwuj nas także na Google News

Jarosław Ziętara zginął w 1992 roku

Jarosław Ziętara urodził się w Bydgoszczy w 1968 r. Był absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował najpierw w radiu akademickim, później współpracował m.in. z "Gazetą Wyborczą", "Kurierem Codziennym", tygodnikiem "Wprost" i z "Gazetą Poznańską". Ostatni raz widziano go 1 września 1992 r. Rano wyszedł z domu do pracy, ale nigdy nie dotarł do redakcji "Gazety Poznańskiej". W 1999 r. został uznany za zmarłego. Ciała dziennikarza do dziś nie odnaleziono.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 lat
Oto najbardziej niebezpieczne miasta w Polsce. Sprawdźcie je w naszej galerii! Przejdź do galerii --->

Oto najbardziej niebezpieczne miasta w Polsce! W czołówce są...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski