Poznań: Losy Ósemki nadal nieznane

  Poznań: Losy Ósemki nadal nieznane

  Elżbieta Sobańska, Katarzyna Sklepik

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Wczoraj po południu w VIII Liceum Ogólnokształcącym odbyło się kolejne spotkanie nauczycieli i rodziców. Tym razem spotkali się oni z Maciejem Frankiewiczem, zastępcą prezydenta Poznania, by poznać szczegóły rozmów z kurią.
  Miasto zaproponowane przez przedstawicieli archidiecezji stawki czynszu otrzymało około trzech tygodni temu. W piśmie wymienione są kwoty wraz z podatkiem VAT za poszczególne obiekty, w tym sam budynek, salę gimnastyczną czy znajdujący się obok parking. Tymczasem kwoty czynszu, jakie miastu w podobnych placówkach płaci strona kościelna, wynoszą 2 zł za każdy metr kwadratowy.

  - Nie chcemy podnosić stawek czynszu szkołom katolickim, bo dla tych publicznych placówek byłby to koniec, a czujemy się za nie odpowiedzialni - uważa zastępca prezydenta Maciej Frankiewicz. - Jednak podobnej odpowiedzialności oczekujemy od strony kościelnej.

  W Poznaniu funkcjonuje obecnie pięć szkół katolickich, którym miasto dzierżawi budynki. Okazuje się jednak, że kwoty, które wpadają od nich do miejskiej kasy, są bardzo małe.

  I tak placówka prowadzona przez zakon pijarów, znajdująca się na osiedlu Sobieskiego (budynek ponad 9 tys. mkw., grunt ponad 2,5 ha) płaci miastu rocznie niecałe 47 tysięcy złotych.

  Z kolei salezjanie płacą tylko rachunki za media, natomiast nie ponoszą innych kosztów - bowiem budynek, w którym się znajdują ich szkoły, miasto im użyczyło. Ponad 8,5 tysiąca złotych rocznie płaci Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców za placówkę przy ulicy Mińskiej.

  - W budynku przy ulicy Kanclerskiej mieści się Publiczne Gimnazjum Katolickie im. św. Stanisława Kostki prowadzone przez Archidiecezję Poznańską ¬ - mówi Grażyna Lisiecka, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. - Rocznie płacą miastu 12,5 tysiąca złotych. Gdyby policzyć powierzchnię budynków i gruntów według przelicznika zaproponowanego w stosunku do VIII Liceum Ogólnokształcącego, to musieliby otrzymywać od archidiecezji 800 tysięcy złotych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rewelacja

  m (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Miasto daje obiekty praktycznie za darmo a kościół chce takiej kasy. Proponuje zacząć im naliczać ceny dzierżawy po ich stawkach może wówczas otworzą oczy i zaczną spełniać swoją misję pomagania...rozwiń całość

  Miasto daje obiekty praktycznie za darmo a kościół chce takiej kasy. Proponuje zacząć im naliczać ceny dzierżawy po ich stawkach może wówczas otworzą oczy i zaczną spełniać swoją misję pomagania bliźniemu i wspierania ludzi (e tym uczącej się młodzieży) a nie liczenia kasy. Ale wtedy zaraz by był krzyk, że przecież jak to tak: oni tu dobrodzieje edukują a miasto chce z nich zdzierać - w drugą stronę to wszystko ok bo to ich święte prawo własności.Coś mi to zalatuje filozofią Kalego.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo