Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urwałeś koło lub zawieszenie? Odszkodowanie krok po kroku [DOKUMENTY, WNIOSKI, DRUKI]

PEJ
U nas znajdziesz niezbędne druki: wniosek o odszkodowanie do poznańskiego Zarządu Dróg Miejskich, wniosek o odszkodowanie do poznańskiego Zarządu Dróg Powiatowych, wniosek o odszkodowanie do wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz wniosek o odszkodowanie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.TUTAJ ZNAJDZIESZ WNIOSEK O ODSZKODOWANIE - ALE NAJPIERW PRZECZYTAJ RESZTĘ!
U nas znajdziesz niezbędne druki: wniosek o odszkodowanie do poznańskiego Zarządu Dróg Miejskich, wniosek o odszkodowanie do poznańskiego Zarządu Dróg Powiatowych, wniosek o odszkodowanie do wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz wniosek o odszkodowanie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.TUTAJ ZNAJDZIESZ WNIOSEK O ODSZKODOWANIE - ALE NAJPIERW PRZECZYTAJ RESZTĘ! Grzegorz Dembiński
Urwałeś koło, wygiąłeś felgę, uszkodziłeś zawieszenie na dziurawej drodze? Podpowiadamy: co musisz zrobić, by uzyskać odszkodowanie, komu zgłosić takie zdarzenie, jakie dokumenty złożyć.

U nas znajdziesz niezbędne druki: wniosek o odszkodowanie do poznańskiego Zarządu Dróg Miejskich, wniosek o odszkodowanie do poznańskiego Zarządu Dróg Powiatowych, wniosek o odszkodowanie do wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz wniosek o odszkodowanie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

**TUTAJ ZNAJDZIESZ

WNIOSEK O ODSZKODOWANIE

- ALE NAJPIERW PRZECZYTAJ RESZTĘ!**

1. Miejsce zdarzenia.
Zatrzymaj się natychmiast po tym, jak urwałeś koło czy uszkodziłeś zawieszenie.
Wezwij policję.
Spróbuj znaleźć świadków zdarzenia. Poproś o podpisanie krótkiej relacji ze zdarzenia, a także spisz nazwisko, adres lub numer telefonu, by pomogli ci w dochodzeniu odszkodowania. Zeznania świadków powinna też zebrać policja, gdy przyjedzie na miejsce.

Zażądaj, by spisała notatkę.

Zrób też zdjęcia miejsca zdarzenia, dziury w drodze i uszkodzonego samochodu. Jeśli odpadły od niego jakieś części, również je sfotografuj i zachowaj jako dowód.

OD KOGO ODSZKODOWANIE? - NA NASTĘPNEJ STRONIE

2. Od kogo odszkodowanie?
Jeśli masz opłacone auto casco, wiele zmartwień masz z głowy. Szkodę, wraz z zebranym materiałem dowodowym, musisz zgłosić do swojej firmy ubezpieczeniowej.

Jeśli jednak nie masz auto casco, musisz spełnić jeszcze kilka formalności.

Najpierw koniecznym jest ustalenie, kto jest zarządcą drogi, na której uszkodziłeś samochód.

Musisz to sprawdzić u poszczególnych zarządców albo dzwoniąc do ich wydziału zajmującego się ewidencją dróg, albo - najłatwiej - sprawdzając to na ich stronie internetowej.

Wykaz dróg administrowanych przez Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu
Wykaz dróg administrowanych przez Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu
Wykaz dróg administrowanych przez Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich
Wykaz wielkopolskich dróg krajowych administrowanych przez GDDKiA

3. Zarząd Dróg
- Miejskich
- Powiatowych
- Wojewódzkich
- GDDKiA

JAKICH DOKUMENTÓW POTRZEBUJESZ? - ZNAJDZIESZ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Kiedy ustaliłeś już do którego samorządu należy droga, musisz złożyć odpowiednie dokumenty. Potrzebne będą ci:
- kopia prawa jazdy kierowcy
- kopia dowodu rejestracyjnego pojazdu
- notatka policji z miejsca zdarzenia
- zeznania świadków
- zdjęcia z miejsca zdarzenia
oraz - przede wszystkim - wniosek o odszkodowanie

Wniosek do ZDM w Poznaniu (dotyczy szkody do 31 grudnia 2012 r.)Wniosek do ZDM w Poznaniu (dotyczy szkody od 1 stycznia 2013 r.)

Wniosek do ZDP w Poznaniu

Wniosek do WZDW w Poznaniu

Wniosek do GDDKiA w Poznaniu

Dokumenty musisz złożyć osobiście w siedzibie odpowiedniego zarządcy drogi lub wysłać pocztą na jego adres. Zarząd drogi ma 30 dni na rozpatrzenie twojego wniosku i odpowiedź. Zwykle sprawę przekazuje do swojego ubezpieczyciela. A ten na pewno będzie chciał obejrzeć uszkodzony samochód. Przy składaniu dokumentów warto jednak zapytać, czy to ubezpieczyciel skontaktuje się z tobą, czy może to ty musisz umówić się z nim na oględziny (tak jest w przypadku poznańskiego ZDM).

4. Ubezpieczyciel odmawia odszkodowania
Jeżeli firma ubezpieczeniowa obsługująca zarząd drogi odmówiła ci przyznania odszkodowania albo znacznie je zaniżyła, możesz wystąpić o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie do 30 dni od daty doręczenia odpowiedzi lub pójść do sądu z powództwa cywilnego. Pamiętaj: im więcej dowodów z miejsca zdarzenia dostarczysz, tym większa szansa na wygraną!


GŁOS WIELKOPOLSKI POLECA:


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Urwałeś koło lub zawieszenie? Odszkodowanie krok po kroku [DOKUMENTY, WNIOSKI, DRUKI] - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski