Menu Region

Dopalacze znów dostępne! Teraz jako "talizmany ochronne" do...

Dopalacze znów dostępne! Teraz jako "talizmany ochronne" do palenia

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Mateusz Pilarczyk

96Komentarzy Prześlij Drukuj
"Polecamy talizman ochronny do palenia. Uchroni Cię przed złymi duchami, wiedźmami i demonami. Skuteczność gwarantowana" - zachęca ogłoszenie poznańskiego sklepu, zamieszczone na jednym z portali społecznościowych. Liczne nawiązania i opisy pozwalają sądzić, że mamy do czynienia z dopalaczami, z którymi od października 2010 roku walczy rząd. Jak się okazuje - bezskutecznie.
  • Badania rozstrzygną, jakie substancje znajdują się w opakowaniach z talizmanami i amuletami
- Kupiłbyś mi amulet? Mam dwa "miechy do osiemnachy" i mi nie chcą sprzedać. Tylko byś mi podał. Amulet ochronny średni - prosi nas nastolatek wciskając odliczone pieniądze przed sklepem.

Lokal jest niepozorny. We wnętrzu kilka gablot. Są kadzidełka, ale "amuletów" na pierwszy rzut oka nie widać. Wystarczy jednak zapytać o cenę.

Czytaj także:

Poznań: Dopalacze znów w sprzedaży? Sanepid skontrolował podejrzane sklepy- 20, 30, 45 złotych.
Cena zależy od wagi. Najmniejsze to ćwiartki (0,25 grama - red.) - odpowiada sprzedawczyni. Amulety różnią się ponoć działaniem. Dowiadujemy się też, że nie ma w nich nic "syfnego", ale ich składu nie poznamy. Czy faktycznie działają: - Ludzie kupują - urywa ekspedientka.

Bardziej wylewny jest nastolatek, który prosił o pomoc w zakupie: - Brałem. Dobre jest - odpowiada. - Działanie? Zależy, który amulet.
"Amulet Pogromca wampirów. Noszenie amuletu przy sobie chroni przed atakami wampirów. Nigdy o nim nie zapomnij wychodząc z domu! Czuj się bezpiecznie!" - brzmi jeden z opisów produktu.

Poznań: Środek do konserwacji komputera nowym dopalaczem?Do kupienia są też talizmany kierowcy (z nim droga zawsze będzie szeroka), talizmany fortuny (wspomagający fortunę, dostatek i dobrobyt) oraz amulety ochronne i talizmany szczęścia.

Na wszystkich saszetkach dodany jest opis, który ma przynajmniej pozornie uchronić sprzedawców tego typu specyfików przed konsekwencjami. Amulet, czy też talizman, nie jest przeznaczony do spożycia, a otwarcie opakowania powoduje utratę jego właściwości.
Poznański sklep zgłosiliśmy Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu, bo to sanepid według nowelizacji ustawy z 2010 roku ma walczyć z dopalaczami.

Nie jest to łatwe, gdyż prawo zakazuje tylko sprzedaży i wprowadzania do obrotu dopalaczy, a nie ich posiadania. Sprzedawcę najlepiej złapać więc na gorącym uczynku. Sama kontrola sklepu jest też czasochłonna - skonfiskowane dopalacze muszą być przebadane laboratoryjnie na obecność substancji psychoaktywnych. Dopiero wtedy można jednoznacznie potwierdzić, że prawo zostało złamane.

- Lada dzień do Sejmu trafi nowelizacja ustawy. Proponowana zmiana jest tylko pozornie drobna. Minister zdrowia ma dzięki niej stworzyć laboratorium, które specjalizowałoby się w badaniu dopalaczy. Dzięki temu badania byłyby szybsze i bardziej wiarygodne dla sądów, które oczekują nie tylko informacji o zakazanych substancjach, ale też ich szkodliwości - podaje Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Badaniami zająłby się prawdopodobnie warszawski Narodowy Instytut Leków. Mógłby on zbierać aktualne dane toksykologiczne z całego świata i mieć wzorce substancji wykorzystywanych do produkcji dopalaczy.

- Ja temu biznesowi wielkiej kariery nie wróżę, bo po prostu ludzie i państwo tego nie chcą - dodaje Jan Bondar.

W ostatnim czasie w Polsce miesięcznie zgłaszanych jest do dwudziestu kilku przypadków zatrucia po dopalaczach. W listopadzie 2010 roku było ich ponad dwieście.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

95

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

kierowca lodz

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gdzie kupie kierowce lodz (gość)  •

gdzie w Lodzi dostane kierowce ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

szumacher

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

głodomór (gość)  •

Gdzie w rzeszowie kupie to cudo?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Cpuny :D

+4 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kierowca narko tofca (gość)  •

wpadac na rzeszow kiero po 45 duzy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ireneusz

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Irek (gość)  •

Wybór i decyzja w pewnym stopniu zależy od człowieka. Można kupić lub nie. Może regulowana legalizacja okaże się dobrym rozwiązaniem tego problemu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Talizman

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kiera kiera (gość)  •

Teraz juz po 50

odpowiedzi (0)

skomentuj

chuja prawda

0 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nelly (gość)  •

Moim zdaniem ludzie zażywają te dopalacze bo nie maja skąd załatwić sobie innego nie tak chemicznego dojścia jak są dopalacze :) uważam że jak ktoś chcę tak bardzo palić to ścierwo to niech pali (to jego zdrowie) i trzeba to robić z głową a nie z myślami żeby się tylko żeby była jazda. Ci co nie potrafią palić to niech tego nie robią a nie że potem trafiają do szpitali bo nie potrafią odczuć kiedy mają dość. Dla mnie dopalacze to jest ścierwo okrutne. Pozdro

odpowiedzi (0)

skomentuj

klamcy

+1 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wszechwiedzaca (gość)  •

Gówno prawda!!!!! JAk ktoś ma troche oleju w glowie i potrafi używac to nic zlego mu sie nie stanie przez zażycie.... Ale wiadomo najlepiej wszystkiego zakazać...to alkohol tez wyjeba.c bo wiecej ludzi ginie przez wodke!!! Jak ktoś ,nje bierze wszystkiego na raz i nie eksperymentuje to nic mu sie nie dzieje i proste

odpowiedzi (0)

skomentuj

fds

+17 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

fsdfds (gość)  •

J**** TE DOPALACZE WYJ**** JE W PIZDU! K**** ROZJEBANE TYLKO TEN KONIN I RESZTE MIAST ZASMIECAJA -.- LEGALIZACJA MARYSKI !!! ZERO DOPKÓW SROPKÓW K**** JEBANE

odpowiedzi (0)

skomentuj

godziny

+22 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rychu (gość)  •

wie ktoś może czy w niedziele jest otwarte?

skomentuj

Mln

+12 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gosc (gość)  •

od 16 do 20 ;)

odpowiedzi (0)

skomentuj

bzdury

+17 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kaju (gość)  •

ale bzdury , my z kumplem odkrylismy cos online , nie amulety ale napewno porawia humor :)) neogram.net

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 5 ... 7 »