Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na pętli autobusowej w Poznaniu w automacie można kupić energetyki. Jak to się ma do zakazu sprzedaży dla nieletnich?

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
W automacie na pętli Sobieskiego wciąż można kupić napoje energetyczne, mimo obowiązującego zakazu. Sprawdziliśmy czy to legalne.
W automacie na pętli Sobieskiego wciąż można kupić napoje energetyczne, mimo obowiązującego zakazu. Sprawdziliśmy czy to legalne. Adam Jastrzębowski
Zakaz sprzedaży napojów energetycznych obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2024 roku. Wprowadzony zakaz obejmuje wszystkie sklepy spożywcze, ale również zakaz sprzedaży na terenie szkół, innych placówek oświatowych i w automatach. Jeden z nich stoi na pętli Sobieskiego w Poznaniu. Tu jednak wciąż można kupić "energetyka". Sprawdziliśmy, czy to legalne.

Od 1 stycznia 2024 roku napoje energetyczne, czyli takie z dodatkiem tauryny i kofeiny są zabronione dla osób poniższej 18 roku życia. Energetyki traktowane są jak alkohol czy papierosy, czyli jak używki dostępne tylko dla osób pełnoletnich. Przy ich zakupie sprzedawcy proszę o dowód osobisty.

Ustanowiła to ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 roku o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw, opublikowana 28 sierpnia. Wprowadza ona również zakaz sprzedaży na terenie szkół, innych placówek oświatowych i w automatach. W Żabce, Biedronce czy Lidlu rzeczywiście energetyków się nie kupi, ale co z automatami na np. na pętlach autobusowych?

Energetyki w automatach - łatwy sposób na dostęp dla młodych?

Jeden z nich stoi na pętli autobusowej na os. Sobieskiego w Poznaniu. A w nim napoje energetyczne, które młody człowiek z łatwością może sobie zakupić. Obok automatu nie ma sprzedawcy, ochroniarza czy osoby nadzorującej. Pojechaliśmy na miejsce, by przekonać się sami.

Na półkach obok innych, słodkich napojów gazowanych jest również Tiger. Klasyczny napój energetyczny sprzedawany w polskich sklepach od lat. Możemy przeczytać, że zawiera on 0,014% kofeiny, czyli 14 mg na 100 ml. Ale oprócz tego - cukier (na drugim miejscu w składzie), barwniki i substancje słodzące. Przepisy mówią, że dzieciom nie można sprzedawać napojów zawierających więcej niż 15 mg/100 ml kofeiny lub tauryny. Tak więc energetyki dostępne w automacie są rzeczywiście legalne, również dla młodzieży.

Mniejsze dawki kofeiny są bezpieczniejsze dla dzieci

Mimo iż napoje energetyczne wciąż pojawiają się w sklepach i automatach (gdzie dzieciom o wiele łatwiej po nie sięgać), to producenci byli zmuszeni na wprowadzenie "odchudzonych" wersji napojów. Wciąż nie jest to dla dzieci i młodzieży zdrowe, ale znacznie zdrowsze niż przy poprzednich pojemności, gdzie było około 30 mg kofeiny na 100 ml napoju.

Uważa się, że spożycie kofeiny przez zdrowe osoby dorosłe nie powinno być wyższe niż 400 mg na dobę, a według innych autorów, m.in. Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, 400-450 mg/dzień, natomiast u dzieci – nie wyższe niż 2,5 mg na kilogram masy ciała dziennie.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski