Ustawa śmieciowa 2013: Informacje przydatne dla każdego

Ustawa śmieciowa 2013: Informacje przydatne dla każdego

Bogna Kisiel

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

1 lipca czeka nas rewolucja śmieciowa. Zmienią się zasady gospodarki odpadami. To gminy będą odpowiadać za gospodarowanie nimi. W imieniu Poznania i dziewięciu sąsiednich gmin zarządzanie odpadami komunalnymi przejmie Związek Międzygminny "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej".
Od lipca zmienią się zasady gospodarowania śmieciami.

Od lipca zmienią się zasady gospodarowania śmieciami.

Sprawdź:

Ustawa śmieciowa 2013: Ile zapłacimy za nasze śmieci?


O co chodzi w ustawie śmieciowej?


Jak segregować śmieciCo powinien na ten moment wiedzieć mieszkaniec, co musi zrobić, czego może się spodziewać?

1.WYPOWIEDZENIE UMOWY

Sprawdź umowę, którą podpisałeś z firmą, odbierającą obecnie twoje odpady. Przede wszystkim ustal, jaki jest termin jej wypowiedzenia. Jeśli trzymiesięczny, to musisz jeszcze w marcu ją wypowiedzieć. Chodzi o to, by po 30 czerwca br. umowa już nie obowiązywała.

W przypadku spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, czy innych podmiotów zarządzających nieruchomością w imieniu mieszkańców ten obowiązek spoczywa na zarządcach nieruchomości, bo to oni podpisywali umowy na wywóz śmieci.

Mieszkańcy, spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe nie będą podpisywać nowych umów. Zrobi to w ich imieniu ZM "GOAP", zawierając umowy z firmami, które wygrają przetargi w poszczególnych sektorach.

2.DEKLARACJA O WYSOKOŚCI OPŁAT ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI

Deklaracje do ZM "GOAP" należy dostarczyć do 3 czerwca. Formularze będą wkrótce dostępne w biurze ZM "GOAP" - Poznań, ul. Św. Michała 43, urzędach gmin oraz na stronie: www.goap.org.pl .

Deklaracje składają się z dwóch części. Pierwsza dotyczy nieruchomości zamieszkałych, których właściciele będą płacić za odbiór odpadów od osoby. Druga natomiast obejmuje nieruchomości niezamieszkałe (instytucje, biura, szkoły, akademiki, firmy), gdzie zarządcy będą płacić za opróżnianie pojemników.

Deklaracje muszą wypełnić: właściciele nieruchomości (lub ich pełnomocnicy, podając dane właściciela), współwłaściciele, najemcy czy dzierżawcy lokalu, użytkownicy wieczyści, firmy, instytucje, spółdzielnie, ZKZL, zarządcy wspólnot. Należy pamiętać, że do każdej nieruchomości przypisana jest oddzielna deklaracja.

Mieszkańcy bloków spółdzielczych czy wspólnot mieszkaniowych, budynków wielorodzinnych nie składają deklaracji. Od nich spółdzielnie czy zarządcy budynków będą zbierać oświadczenia. W takim oświadczeniu należy podać liczbę osób zamieszkujących w gospodarstwie domowym.

Osoby mieszkające w domach jednorodzinnych czy mieszkaniach prywatnych w budynkach wielorodzinnych bez ustanowionej wspólnoty wypełniają deklarację, zaznaczając liczbę osób. W formularzu przy danej liczbie osób będzie od razu podana kwota do zapłaty za śmieci.

1 3 4 »

Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kasa, kasa , kasa

Ekonomista (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 13

Nowa ustawa to szansa na załatanie dziur budżetowych

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czy mogę nie złożyć deklaracji i nie podpisać żadnej nowej umowy?

Sam (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14 / 16

Chcę sam wywozić śmieci na śmietnisko, wytwarzam bardzo mało odpadów i mam miejsce do ich magazynowania. Czy mam takie prawo?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pani Bogno

turysta (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 122 / 70

Juz nie wiem z kim rozmawiać w nastepującej sprawie.Byłem jesienia w Czerwonaku ze znajomymi by odwiedzić DziewicząGóre. rzy ulicy Lesnej na wysokości Ul.Zdroje znajduje sie gospodarstwo...rozwiń całość

Juz nie wiem z kim rozmawiać w nastepującej sprawie.Byłem jesienia w Czerwonaku ze znajomymi by odwiedzić DziewicząGóre. rzy ulicy Lesnej na wysokości Ul.Zdroje znajduje sie gospodarstwo rolne,które urąga wszelkim standartom-przy drodze do urzedu hałdy smieci, odpadów, gnojowica płynaca do biegnacego obok strumyczka, smród totalny, bałagan niesamowity. A wsród tego wszystkiego biegający w kólko kołka duzy pies.Biegał bez przerwy.Wracalismy po trzech godzinach pies dalej biegał. Byłem w ubiegłą sobote w tym samym miejscu.Pies biegał w błocie a wszystko jeszcze bardziej smierdziało.Jak ludzie moga tam mieszkać, co robi wójt, który tam obok urzeduje, co robi wydział ochrony srodowiska?? Mieszkancy mówili, że w ubiegłym miesiącu nie mogli używać wody, gdyż w wodzie tamtejszy Meliopoz odkrył bakterie koli- a zanieczyszczenie wystapiło włsnie w tym miejscu, gdzie znajduje sie to uragające wszelkim przepisom "gospodarstwo"-jak odejdzie zima to z wiosna i dopiero bedzie tam wesoło. A Obok na Dzieicza Górę będa wedrowali turyści....zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kolejny przekręt

wwwooo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 152 / 148

To znaczy, że dochodzi nowy pośrednik, który będzie wyłudzać od nas pieniądze. Zamiast osobiście wybierać firmę, która faktycznie wywozi śmieci i samemu decydować o kosztach wywozu (wolny rynek) to...rozwiń całość

To znaczy, że dochodzi nowy pośrednik, który będzie wyłudzać od nas pieniądze. Zamiast osobiście wybierać firmę, która faktycznie wywozi śmieci i samemu decydować o kosztach wywozu (wolny rynek) to wprowadza się kolejne kolesiostwo. Poza tym opłata powinna być uzależniona od ilości śmieci a nie od liczby osób zamieszkujących gospodarstwo (w przypadku zabudowy jednorodzinnej). Ktoś może mieszkać sam, ale mieć potrzebę wywozu śmieci dwa razy w tygodniu, z kolei inna wieloosobowa rodzina będzie potrzebować śmieciarkę raz na dwa tygodnie.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ustawa śmieciowa 2013

mieszkaniec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 139 / 61

W moim domu są zameldowane dzieci i wnuki, które mieszkają w wynajętych mieszkaniach. Więc nie produkujemy tyle śmieci ile wynikałoby z osób zameldowanych na stałe. Co w takim wypadku? Do tej pory...rozwiń całość

W moim domu są zameldowane dzieci i wnuki, które mieszkają w wynajętych mieszkaniach. Więc nie produkujemy tyle śmieci ile wynikałoby z osób zameldowanych na stałe. Co w takim wypadku? Do tej pory wystarczał nam pojemnik 110 l odbierany 2 razy w m-cu + segregowane. Za śmieci nie segregowane nie płaciliśmy aż 20 zł.
Śmieci segregowane były oddawane przez firmę zbierającą do skupu i za to pobierali zapłatę. Teraz już będą dostarczać do recyklingu za darmo? Na pewno nie, więc dlaczego mamy za segregowane płacić skoro firmy je dostarczające i skupujące będą miały z tego zysk? To jakieś pomieszanie z poplątaniem!!!
Inna sprawa to wypowiedzenia. Po co ta biurokracja, skoro zgodnie z tą ustawą śmieciową dotychczasowe umowy nie będą obowiązywać? Bez sensu.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo