Kajakarstwo: Marcin Grzybowski siedem razy złoty na Malcie

Marcin Grzybowski był największą gwiazdą 74. mistrzostw Polski w kajakarstwie, jakie odbyły się na jeziorze Maltańskim w Poznaniu. Kanadyjkarz Posnanii zdobył aż siedem złotych medali. Grzybowski wygrał w jedynce na 500 m, wygrał trzy konkurencje na 1000 m (jedynka, dwójka, czwórka), dwukrotnie na 200 m (w dwójce i sztafecie), a na koniec trzydniowej rywalizacji sięgnął po złoto na dystansie pięciu kilometrów.

Grzybowski to jeden z polskich uczestników igrzysk olimpijskich w Londynie. Na torze w Eton Grzybowski startował w kanadyjkowej dwójce na 1000 m, wspólnie z Tomaszem Kaczorem (Warta Poznań). Polacy uplasowali się na dziewiątej pozycji (drugie miejsce w finale B).

- Miałem obawy przed mistrzostwami Polski, bo przecież przez cały sezon przygotowywałem się do rywalizacji na dwójce. Jedynka to zupełnie inna konkurencja, trochę trudno było mi się pozbierać, ale jak widać udało się i to w krótkim czasie. Motywacji do walki mi nie brakowało, bo ja to po prostu bardzo lubię robić - powiedział siedmiokrotny mistrz Polski Marcin Grzybowski.

W stolicy Wielkopolski spośród olimpijczyków zabrakło jedynie kontuzjowanego kajakarza Piotra Siemionowskiego (Zawisza Bydgoszcz). Były brązowe medalistki w dwójce na 500 metrów: Beata Mikołajczyk (UKS Kopernik Bydgoszcz) i Karolina Naja (AZS AWF Gorzów). Mikołajczyk razem z e swoją klubową koleżanka Klaudią Prill, wywalczyła dwa brązowe medale - w dwójkach na 500 i 1000 metrów. Z kolei Karolina Naja wspólnie z Agnieszką Kowalczyk zdobyła złoty medal w kajakowych dwójkach na 500 metrów, zdobyła też złoto z koleżankami w sztafecie 4x200 metrów i złoto w czwórce na 1000 metrów. Naja dołożyła jeszcze srebrny medal w jedynkach na sprinterskim dystansie 200 metrów, w którym przegrała tylko z faworytką Martą Walczykiewicz (KTW Kalisz). Brązowy medal dla kaliskiego klubu Walczykiewicz wywalczyła w dwójkach na 200 metrów z koleżanką Klaudią Kujawą.

- Plan został zrealizowany, ale ciężko było mi się zmobilizować, by te zawody przetrwać. Wygrałam na jedynce, choć do końca nie był to mój bieg. Fajnie, że choć nie do końca płynęłam tak jak potrafię, udało się zwyciężyć. W dwójkę wsiadłam razem z koleżanką, żeby jej pomóc, bo nie za bardzo powiodło jej się na Olimpiadzie Młodzieży - tłumaczyła Marta Walczykiewicz. Kaliszanka podczas igrzysk w Londynie zajęła piąte miejsce w jedynce na 200 m i czwarte w czwórce na 500 metrów.

Na podium nad Maltą stanęła również Aneta Konieczna (Warta Poznań). Konieczna zwyciężyła w jedynkach na 500 metrów, wywalczyła też srebrne medale w dwójkach na 500 m (z Eweliną Wojnarowską) oraz w czwórkach na tym samym dystansie i w sztafecie 4x200 m. Srebro z Wojnarowską, Konieczna zdobyła także na sprinterskim dystansie 200 m. - Te zawody są trochę nietypowe, po rozgrywane są dla mnie po imprezie głównej, jaką były igrzyska. W tym okresie bardziej myśli się o wakacjach. Przed zawodami odbyłam zaledwie trzy treningi i w sumie wypadłam całkiem dobrze - powiedziała Aneta Konieczna, najbardziej utytułowana polska kajakarka.

W trzydniowych zawodach na torze regatowym Malta wzięło udział prawie 190 zawodniczek i zawodników z 38 klubów.