Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polityczna poprawność poznańskich teatrów

Stefan Drajewski
Antonina Choroszy w przedstawieniu Janusza Wiśniewskiego "Arka Noego. Nowy Koniec Europy". Premiera w najbliższą sobotę w poznańskim Teatrze Nowym
Antonina Choroszy w przedstawieniu Janusza Wiśniewskiego "Arka Noego. Nowy Koniec Europy". Premiera w najbliższą sobotę w poznańskim Teatrze Nowym M. Stawska-Puchalska
Jutro zaczyna się tu sezon - śpiewała przed laty Krystyna Prońko. Każdy widz chciałby wiedzieć, czego się może spodziewać. Cóż, w Wielkopolsce różnie z tym bywa. Są teatry, które zaplanowały premiery z dużym wyprzedzeniem, ale są i takie, które chcą mówić tylko o planach do końca roku kalendarzowego.

Najszybciej na premierę zaprosi Teatr Nowy w Poznaniu. Już 13 września zobaczymy autorski spektakl Janusza Wiśniewskiego w międzynarodowej obsadzie i kooprodukcji - "Arka Noego. Nowy Koniec Europy". Po premierze poznańskiej zespół wyruszy w artystyczną podróż do państw i miast, z których pochodzą aktorzy: Izraela, Włoch, Austrii, Niemiec, Kosowa, Indii. Muzykę do spektaklu skomponował Jerzy Satanowski, a choreografię - Emil Wesołowski.

W październiku na afiszu Teatru Nowego pojawi się "Pamięć wody", sztuka Shelagha Stephensona w reżyserii Łukasza Wiśniewskiego i scenografii Szymona Gaszczyńskiego. Na Dużej Scenie w listopadzie Teatr Nowy zapowiada "Sen nocy letniej" według Szekspira. Sądząc po realizatorach, będzie to wersja muzyczna: reżyseruje Wojciech Kościelniak, a muzykę skomponował Leszek Możdżer.

Teatr Polski na 12 i 13 września zaplanował finał konkursu na dramat współczesny "Metafory Rzeczywistości". W piątek i sobotę będziemy mogli obejrzeć podczas prób czytanych cztery sztuki. Publiczność wybierze swojego laureata, a jury - swojego. Zwycięski tekst zostanie zrealizowany zimą 2009 roku. Tradycyjnie plany Teatru Polskiego w Poznaniu ułożą się sinusoidalnie. 25 października Paweł Szkotak (reżyseria) i Iza Kolka (scenografia) zapraszają na współczesną sztukę Bibljany Srbljanovic "Szarańcza". Będzie to polska prapremiera.

W nurcie reinterpretacji klasyki Anna Augustynowicz proponuje nowe odczytanie "Nory" Ibsena. Reżyserka do współpracy zaprosiła Marka Brauna (scenografia), Wandę Kowalską (kostiumy) i Jacka Wierzchowskiego (muzyka). 20 grudnia Paweł Kamza zaprosi poznaniaków na autorski spektakl poświęcony powstaniu wielkopolskiemu. Na koniec sezonu Paweł Szkotak zaplanował "Wilka stepowego" Hermanna Hessa. Sztukę wyreżyseruje Artur Tyszkiewicz.

Teatr Ósmego Dnia w drugiej części sezonu przygotowuje nowy duży projekt "Miasto 2" nawiązujący do "Miasta" realizowanego w 2003 roku wspólnie z innymi teatrami alternatywnymi Poznania. Ponadto zespół czeka długie tournee z "Teczkami" do Nowego Jorku i próby do nowego spektaklu salowego, o którym za wcześnie rozmawiać.

W Teatrze Animacji trwają próby do spektaklu "Kot w butach" według Jana Brzechwy. Premiera odbędzie się 28 września. Reżyserem przedstawienia jest Wojciech Kobrzynski, autorem scenografii Andrzej Dworakowski, a kompozytorem Krzysztof Dzierma. Potem Teatr Animacji wyrusza w podróże artystyczne na festiwale teatralne do Bułgarii ("Pozytywka"), na Węgry ("Jaś i Małgosia"), Czech ("Pozytywka"). Natomiast przedstawienie "Noc poślubna", według tekstów Ignacego Nikorowicza, weźmie udział w III Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych "Lalka też człowiek" w Warszawie.

Teatr Wielki nowy sezon artystyczny rozpocznie spektaklami baletowymi "Groszki i róże", "Powracające fale", "Krzesany", "Grek Zorba", "Romeo i Julia". 23 i 24 września Teatr Borisa Ejfmana zaprasza na swoją jubileuszowa "Galę baletową". W tym samym czasie orkiestra, chór i soliści zaprezentują w Bambergu "Aurorę" Hoffmanna, a na Festiwalu im. Adama Didura w Sanoku - "Poławiacze pereł" oraz Koncert Galowy poświęcony pamięci Marceliny Sembrich-Kochańskiej i Adama Didura. W październiku czekają nas "Dni Verdiego", czyli przegląd oper tego wielkiego włoskiego twórcy będących w repertuarze teatru Wielkiego. Wydarzeniem bedzie z pewnością wznowienie "Mocy przeznaczenia".

Teatr Muzyczny na początek proponuje swoim widzom wznowienie "Wesołej wdówki". 8 listopada pierwsza premiera. Arnold Pujsza przygotowuje komedię muzyczną "Edith i Marlene" Ewy Pataki. Na prawdziwe wydarzenie przyjdzie jednak poczekać do 24 stycznia, kiedy na afisz wejdzie musical Kandera "Kabaret". Spektakl reżyseruje Artur Hofman, scenografię zaprojektował Mariusz Napierała, a kierownictwo muzyczne objął Jacek Pawełczak. Zobaczymy w nim sporo twarzy. O możliwość wystawienia tego tytułu, teatr zabiegał bardzo długo. Nareszcie udało się. Na 14 marca zaplanowano prapremierę polskiego musicalu. To również wielka gratka, ponieważ polscy twórcy raczej uciekają od tego wymagającego gatunku. Poznańskiemu Teatrowi Muzycznemu swój musical dedykował Tadeusz Ross, a nosi on tytuł "Ach Ameryka". Spektakl wyreżyseruje Władysław Janicki, scenografię zaprojektuje Ireneusz Domagała, a kierownictwo muzyczne objął Michał Łaszewicz.

Teatr imienia Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu stawia na współczesność. Na początku sezonu - 20 września - publiczność zobaczy polską prapremierę sztuki czeskiego dramatopisarza Davida Drabka pt. "Pływanie synchroniczne". Sztukę Drabka o osaczeniu człowieka przez media i konsumpcjonizm reżyseruje Janusz Łagodziński. Z kolei w październiku Rudolf Zioło zaprezentuje inscenizację sztuki duńskiego autora, Petera Asmussena zatytułowanej "Plaża", która ukazuje, jakie mogą być konsekwencje wakacji spędzanych we czworo.

Natomiast na luty 2009 planowana jest kolejna polska prapremiera, tym razem dramatu rosyjskiego autora Wiktora Szenderowicza "Ludzie i aniołowie" w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. W grudniu na Dużą Scenę Teatru Bogusławskiego wejdzie głośna komedia Paula Pörtnera "Szalone nożyczki" w reżyserii Marcina Sławińskiego, zaś ostatnią premierą sezonu będzie bajka dla dzieci "Księżniczka Turandot" według Carla Gozziego w reżyserii Waldemara Wilhelma.

Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie na początek proponuje przedstawienie "Malogradanska svadba" według Bertolda Brechta w wykonaniu zespołu Teatru Narodowego z Tuzli (19 i 20 września). Na premierę przyjdzie poczekać do 11 października, wtedy bowiem światło rampy ujrzy komedia "Z rączki do rączki" Michaela Cooney'a w reżyserii Tomasza Szymańskiego i scenografii Barbary Zachmoc.

Nie zapomniano o powstaniu wielkopolskim. Tomasz Szymański i Andrzej Malicki przygotowują spektakl pod roboczym tytułem "A teraz nam się znowu jęła marzyć…. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Konrad Szachnowski zrealizuje "Dyla Sowizdrzała" Grigoria Gorina. 1 czerwca natomiast na afiszu pojawi się "Pippi Langstrump" na podstawie prozy szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren, w adaptacji i reżyserii Wojciecha Jaskuły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski