Festiwal Bliscy Nieznajomi - Dzień Trzeci

  Festiwal Bliscy Nieznajomi - Dzień Trzeci

  Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Elektra. Pierwsza heroina antyczna na festiwalu. Będzie jeszcze Medea, będzie Edyp. Wszyscy najważniejsi - chciałoby się powiedzieć. Ciekawe, co z ich spotkania wyniknie? Reżyser Mihai Măniuţiu opowiadając swoją wersję Elektry, sięgnął po teksty Sofoklesa i Eurypidesa, przefiltrował przez rytuały funeralne obecne po dziś dzień w tradycji rumuńskiej i… zaskoczył wszystkich.
  Stefan Drajewski

  Stefan Drajewski ©Archiwum

  Elektrę z Teatru Narodowego w Sibiu (Rumunia) spotykamy na zewnątrz pałacu. Wypędzona i oszalała z bólu znajduje zrozumienie i schronienie wśród innych wykluczonych oraz odrzuconych… Ich problemy, zwyczaje, rytuały okazują się jej bliższe niż te, które zostawiła w pałacu. Reżyser nie szuka jednak tanich aluzji do współczesności, nie kojarzy na siłę antyku z teraźniejszością. Próbuje natomiast godzić grecki dramat z rytuałami śmierci i pogrzebu występującymi w regionie Marmorosz. I to mu się udaje. Tworzy niesamowitą wręcz harmonię dramatyczną, która jest chropawa, szorstka, przejmująca, przenikliwa i… bolesna.

  W jego "Elektrze" nie pada zbyt wiele słów. Reżyser pozamykał je na ruchu i emocjach. Dopiero, kiedy te nie wystarczają, bohaterowie zaczynają mówić słowami wielkich tragików.

  Mihai Măniuţiu połączył teatr grecki z tradycją ludową, aktorów dramatycznych z muzykami ludowymi i powstał spektakl niesamowity, operujący z jednej strony grubą kreską, z drugiej - niezwykle wysubtelnioną, delikatną. Czułość miesza się tu z agresją, siła z tkliwością, miłość z nienawiścią, życie ze śmiercią… Sytuacja, w której pojawiają się pytania graniczne. Ale odpowiedzi musi każdy znaleźć w sobie.

  Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  aDiRdqSpeKTjM

  ULjwSvRm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

  Such a deep anwser! GD&RVVF

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo