Poznań: Misterium na Cytadeli w Wielką Środę. Film i zdjęcia

  Poznań: Misterium na Cytadeli w Wielką Środę. Film i zdjęcia

  Elżbieta Podolska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznań: Misterium na Cytadeli w Wielką Środę. Film i zdjęcia
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Fot. Andrzej Szozda

  Poznań jednak będzie mieć także w tym roku swoje Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli. W Wielką Środę, 20 kwietnia o godzinie 19 rozpocznie się widowisko z wcale nie mniejszym rozmachem niż te, które odbywały się dotychczas. Organizatorzy obiecują wielkie duchowe przeżycia.
  Po tym, jak okazało się, że Artur Piotrowski postanowił przenieść największe w Europie widowisko pasyjne do Warszawy, wydawało się, że w Poznaniu pozostanie pustka.

  Wtedy Sławomir Hinc, , zastępca prezydenta Poznania, deklarował, że gdyby jednak ktoś chętnych się znalazł i chciał zorganizować Misterium, to miasto udzieli wszelkiej pomocy. Okazało się, że są pasjonaci zrzeszeni w Stowarzyszeniu Legion X, którzy postanowili odpowiedzieć na ten apel.


  Zobacz film: Misterium jednak w Poznaniu

  - Mieszkańcy się przyzwyczaili, że przeżywanie świat rozpoczynają od uczestnictwa w Misterium - mówi Sławomir Hinc. - Bardzo chcieliśmy, żeby nie zostali tego pozbawieni i kiedy dostaliśmy ofertę od Legionu, natychmiast zorganizowaliśmy spotkanie.

  Obejrzyj zdjęcia: Legion X u prezydenta

  Tym razem miasto stanęło na wysokości zadania. Znalazł się czas, pieniądze po to tylko, żeby nie zabierać widzom spektaklu, na który co roku przez 11 lat przychodziło ok. 100 tysięcy ludzi.
  Legion X jest zaprawionym w bojach organizatorem widowisk, co prawda do tej pory przede wszystkim bitew i egzekucji, ale jak gwarantuje Piotr Czaja, który jest współreżyserem Misterium i zagra Poncjusza Piłata.

  - Ostatnie dni życia Jezusa Chrystusa są wszystkim znane, nie będziemy przekłamywać historii - mówi Piotr Czaja. - Będzie to jednak inne w formie widowisko niż to dotychczasowe. Zrobimy je też w wielkim rozmachem. Będzie światło i dźwięk, które pomogę przeżywać te chwile widzom. Przygotowujemy też niespodziankę. W obsadzie pojawi się także ktoś znany, ale na razie nie ujawnimy szczegółów.

  Całkowity koszt tegorocznego Misterium to 50 tysięcy złotych tyle wynosi dotacja z budżetu miasta. To połowa tego, co w tym roku miał dostać Artur Piotrowski.
  - W statucie mamy wpisane, że nie prowadzimy działalności gospodarczej i nie zamierzamy zarabiać na Misterium - twierdzi Piotr Czaja. - Za tę kwotę zrobimy dobre widowisko.

  Przeczytaj także: Misterium Męki Pańskiej jednak odbędzie się w Poznaniu

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo