Poznań: Osiedle, które uskrzydli bohaterskich lotników

  Poznań: Osiedle, które uskrzydli bohaterskich lotników

  Błażej Dąbkowski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Pod inicjatywą podpis składa Arkady Radosław Fiedler (z prawej). Obok Piotr Czaja

  Pod inicjatywą podpis składa Arkady Radosław Fiedler (z prawej). Obok Piotr Czaja ©Błażej Dąbkowski

  Od pięciu lat członkowie stowarzyszenia "Promuj swój kraj" chcą zainteresować władze miasta pomysłem stworzenia Osiedla Dywizjonu 302, który podczas II wojny światowej wyróżnił się bohaterstwem w powietrzu. Inicjatywa ma też przywrócić pamięć o poznańskich lotnikach, którzy dziś odeszli w zapomnienie.
  Pod inicjatywą podpis składa Arkady Radosław Fiedler (z prawej). Obok Piotr Czaja

  Pod inicjatywą podpis składa Arkady Radosław Fiedler (z prawej). Obok Piotr Czaja ©Błażej Dąbkowski

  Jak przekonują pomysłodawcy jednostka myśliwska ze stolicy Wielkopolski niczym nie ustępowała słynnemu i opisanemu przez podróżnika Arkadego Fiedlera Dywizjonowi 303.

  - Powinniśmy przypominać ich historię, bo jak widać jest ulotna. Gdybym zapytał 10 mieszkańców o "trzysta drugi", to 8 nie wiedziałoby o co pytam, reszta pomyliłaby go z tym bardziej znanym - mówi Piotr Czaja, pasjonat historii i członek stowarzyszenia.


  Gdy w 2006 roku "Promuj swój kraj" rozpoczęło starania o uczczenie poznańskich skrzydeł, jego założyciele sądzili, że wszystko pójdzie gładko, tak się jednak nie stało. Dziś ich determinacja jest dużo większa, dlatego zamierzają szukać poparcia dla swojego projektu wśród mieszkańców.

  - Będę się starał zainteresować kibiców naszym pomysłem, dlatego na meczach powinniśmy zorganizować akcję zbierania podpisów, które nas wesprą - dodaje Piotr Czaja.

  Jak się okazuje pomocną dłoń wyciągnie stowarzyszenie Wiara Lecha, której przedstawiciele do tej pory promowali i przypominali o wadze Powstania Wielkopolskiego. - Warto pamiętać, że właśnie powstanie to początki polskiego lotnictwa. Dlatego tym chętniej włączymy się do akcji - deklaruje Marcin Kawka z fanklubu Lecha Poznań.

  Swoją cegiełkę chcą dołożyć także radni, pracownicy naukowi Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz poseł Arkady Radosław Fiedler, syn słynnego reportażysty i podróżnika.

  - Popieram tę inicjatywę, uważam, że jest to doskonały pomysł, który od lat powinien być już podnoszony - mówi prof. dr hab. Maciej Franz z Zakładu Historii Wojskowej Instytutu Historii UAM.

  Dlaczego nie można zapomnieć o walecznym Dywizjonie 302?
  Zdaniem Michała Grzesia, wiceprzewodniczącego Rady Miasta, choćby dlatego, iż pamięć historyczna powinna stanowić ważny punkt w rozwoju Poznania i jego mieszkańców.

  - Sam pasjonowałem się historią naszych lotników, dlatego stworzenie osiedla uważam, za całkowicie sensowne - stwierdza radny.

  Jako pierwsze na liście popierającej inicjatywę pojawiło się już w sobotę nazwisko Arkadego Radosława Fiedlera.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brzydko mi to pachnie

  Władysław (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 35

  Czy przypadkiem mały synek Wielkiego Ojca nie robi wokół siebie szum przed wyborami. Spadają słupki POpaprańcze więc Elpidio się zabezpiecza. Żenada. To jest chwytanie się nieheblowanej deski...rozwiń całość

  Czy przypadkiem mały synek Wielkiego Ojca nie robi wokół siebie szum przed wyborami. Spadają słupki POpaprańcze więc Elpidio się zabezpiecza. Żenada. To jest chwytanie się nieheblowanej deski ratunku jak się nie może zrobić coś konkretnego. Tyle lat jałowego pierdzenia w stołek poselski zaowocowało akcją-wydmuszką.
  Zamiast nazwać po prostu nową ulicę na osiedlu, szykują mieszkańcom hucpę nazewniczą. Wszystkie osiedla w mieście są już nazwane. Zmiana z Bajkowego na Dywizjonu to chory pomysł.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  302 na 102

  cichy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 43 / 33

  Pomysł jak najbardziej wart realizacji.
  Skoro inaczej nie umiemy uczcić bohaterów to
  ta inicjatywa tym ciekawsza.
  Tyle lat minęło i jakoś mi trudno uwierzyć, że
  nikt na to nie wpadł ?...rozwiń całość

  Pomysł jak najbardziej wart realizacji.
  Skoro inaczej nie umiemy uczcić bohaterów to
  ta inicjatywa tym ciekawsza.
  Tyle lat minęło i jakoś mi trudno uwierzyć, że
  nikt na to nie wpadł ? Ignorancja czy brak
  woli?
  Popieram !!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  LITAR

  Zofia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 14

  Krzysztof Markowicz ps LITAR prezes stowarzyszenia Wiara Lecha znany szerszej publiczności z tego jak opluł kibiców w barwach narodowych przed meczem Polski z WKS na pewno pomoże w zebraniu...rozwiń całość

  Krzysztof Markowicz ps LITAR prezes stowarzyszenia Wiara Lecha znany szerszej publiczności z tego jak opluł kibiców w barwach narodowych przed meczem Polski z WKS na pewno pomoże w zebraniu odpowiedniej liczby podpisów...zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo