Poznań: Kolejne tramwaje będą nocować na ulicach?

  Poznań: Kolejne tramwaje będą nocować na ulicach?

  Katarzyna Fertsch

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Obecnie w nocy na pętlach stoi prawie 30 tramwajów. Dotychczas były garażowane w zajezdni przy Gajowej, jednak MPK musiało ją opuścić. Latem do tych tramwajów mogą dołączyć kolejne: podczas remontu ronda Jeziorańskiego i torowiska na ulicy Grunwaldzkiej nie będzie dojazdu do torów odstawczych przy Budziszyńskiej. MPK będzie musiało znaleźć miejsce na noc dla prawie 50 innych tramwajów.
  - Postaramy się, żeby ulica Grunwaldzka była nieprzejezdna dla tramwajów jak najkrócej - zapewnia Zbigniew Rusak, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.
  Tramwaje, podobnie jak w latach 80., będą więc stały na wydzielonych torowiskach, pętlach czy rondach.

  Remont ronda Jeziorańskiego i modernizacja pierwszej części torowiska rozpocznie się latem. Pierwszy etap to odcinek od ronda do hotelu Sheraton. On nie jest zagrożony.

  - W przeciwieństwie do drugiego etapu modernizacji, czyli od Junikowa do ulicy Smoluchowskiego - twierdzi Andrzej Nowakowski, prezes spółki Infrastruktura Euro Poznań 2012, która odpowiada za inwestycje. - Mam nadzieję, że radni miejscy przeznaczą na ten cel pieniądze.

  Zobacz film: Torowiska do remontu

  Drugi etap, oprócz remontu torowiska i wybudowania na Junikowie dworca dla autobusów podmiejskich, zakłada przebudowę ulicy do dwupasmowej. Dzisiaj w tym miejscu tworzą się korki, gdy jezdnia się zwęża. Aby można było ogłosić przetarg, spółka musi dysponować kwotą 34 mln zł.

  - Może się okazać, że zgłosi się firma, która wykona te roboty taniej. Musimy mieć jednak zabezpieczoną taką kwotę - twierdzi Nowakowski.
  Drugi etap modernizacji Grunwaldzkiej i związane z tym poszerzenie ulicy, wymagało wyprowadzenia kilku rodzin (pięć domów będzie musiało zostać zburzonych). Andrzej Nowakowski jest zadowolony z przebiegu negocjacji.

  - I jesteśmy wdzięczni mieszkańcom, że chcieli z nami rozmawiać i szukać kompromisu - mówi.
  500 dni do Euro 2012 stało się okazją do podsumowania dotychczasowych przygotowań. Jak zapewnia Rusak, jest dobrze.
  - Poznaniacy wytykają nam, że nic się nie dzieje, że nie ruszyła jeszcze żadna budowa - mówi. - Ale przez te 1,5 roku wykonaliśmy naprawdę sporo. Zawsze przed rozpoczęciem budowy trzeba przygotować projekty, zdobyć pozwolenia.

  Optymistycznie do przygotowań podchodzi także prezes Nowakowski. Jego zdaniem, zdążymy zarówno z wydłużeniem trasy "pestki" do Dworca Zachodniego, jak i z budową trasy tramwajowej na Franowo (to około 2 kilometrów torów). Nie wszystko przebiega jednak zgodnie z planem.

  - Kilka firm zaskarżyło przetarg do Krajowej Izby Odwoławczej twierdząc, że przewidziany przez nas termin na budowę jest za krótki. Jednak KIO protesty odrzuciła - podkreśla Nowakowski.

  Spółka założyła, że budowa nowej trasy potrwa 12 miesięcy. Tymczasem wykonawcy twierdzą, że nie uda się tego zrobić w czasie krótszym niż 16 miesięcy. Mimo że protesty zostały odrzucone, wykonawcy mogą zrezygnować w dalszym udziale w przetargu i nie złożyć ofert końcowych.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo