Menu Region

Sąd: Za morderstwo posiedzi do końca życia. Film

Sąd: Za morderstwo posiedzi do końca życia. Film

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Alicja Lehmann

15Komentarzy Prześlij Drukuj
Sąd: Za morderstwo posiedzi do końca życia. Film

Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał wczoraj Jacka D. na dożywocie za zamordowanie żony (© Sławomir Seidler)

Karę dożywotniego więzienia wymierzył poznański sąd Jackowi D., który w grudniu 2008 roku udusił swoją żonę i upozorował porwanie. Brutalnego zabójstwa dokonał w obecności małoletniego syna. Wczorajszy wyrok to finał trwającego dwa lata procesu w głośnej sprawie zabójstwa Agnieszki D. - fryzjerki ze Środy Wielkopolskiej. Udusił ją jej mąż Jacek D., który później próbował upozorować porwanie. W realizacji zbrodniczego planu pomogła mu jego kochanka - Magdalena M. oraz jego ojciec. To właśnie Leon D. zniszczył istotne dla śledztwa dowody rzeczowe.
Sprawa była niezwykle bulwersująca, bo w tragicznych wydarzeniach brał udział dziewięcioletni wówczas syn ofiary i oskarżonego. Jacek D. zmusił dziecko do podania nieprawdziwej wersji wydarzeń o porwaniu.

Zobacz film w serwisie glos.tv: Dożywocie za zabójstwo żony

Za pomoc w zabójstwie Magdalena M. dostała cztery lata i sześć miesięcy pozbawienia wolności, a Leon D., za zniszczenie dowodów karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata i karę grzywny.
- Sąd nie miał żadnych wątpliwości, że oskarżony Jacek D. dopuścił się zarzucanego mu czynu - mówił sędzia Antoni Łuczak, uzasadniając wczorajszy wyrok.
- Kara dożywocia jest jedyną adekwatną do popełnionego przez niego czynu - podkreślił Antoni Łuczak.

Sędzia stwierdził również, że Jacek D. zabił swoją żonę w sposób przemyślany i bezwzględny. Planował to, co zrobił i dodatkowo włączył w to kolejne osoby: małoletniego syna, swojego ojca oraz Magdalenę M. Sędzia szczególnie podkreślił fakt, że Jacek D. przede wszystkim nie zważał na krzywdę, jaką wyrządził na psychice własnego dziecka. Uczestnictwo chłopca nazwał perfidnym działaniem.

- Krzywda, jaką mu wyrządzał, i to niezależnie od tego, czy przestępstwo byłoby wykryte, czy nie, była olbrzymia i nieodwracalna - tłumaczył. - Nie tylko oskarżony pozbawiał swojego syna matki, a faktycznie też ojca, lecz także w psychice dziecka tworzył skazę, która niewątpliwie wpłynie na całe jego życie.

Oskarżona o pomoc w zabójstwie Magdalena M. nie przyjechała na ogłoszenie wyroku. Prokurator domagał się dla niej pięciu lat więzienia. Za zarzucany jej czyn kobieta mogła spędzić przynajmniej osiem lat za kratkami. Sąd jednak uznał wniosek prokuratora, który wnosił o nadzwyczajne złagodzenie kary. Powód? Oskarżona od początku współpracowała bowiem ze śledczymi i ustalenie prawdziwej wersji wydarzeń było możliwe w dużym stopniu dzięki jej zeznaniom. - Jest to kara łagodna - komentował sędzia. - Ale należy zaznaczyć, że oskarżona nie wiedziała o planach Jacka D. Działała bez przemyślenia tego, co robi.

Sędzia zaznaczył też, że Magdalena M. została w wydarzenia w grudnia 2008 roku wciągnięta przez Jacka D. i że ostatecznie jej rola w zdarzeniu była niewielka.

Trzeci oskarżony, czyli Leon D., dostał rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Według sądu jest winien, ale działał, aby chronić osobę, z którą był emocjonalnie związany.

- Zaczęłam wierzyć w sprawiedliwość - powiedziała po wyroku matka Agnieszki. - Za to, co jej zrobił i nam, kara nie mogła być inna. Agnieszka już nie żyje, ale został jej syn.

Z wyroku zadowolony był także obrońca Magdaleny M. Po wyjściu z sali zaznaczył, że ewentualna apelacja nie będzie dotyczyła winy jego klientki, a jedynie złagodzenia kary.

Na wczorajszym wyroku licznie zjawili się znajomi i przyjaciele Agnieszki. Niektórzy przynieśli z sobą jej zdjęcia. Kiedy sędzia Antoni Łuczak ogłosił wyrok, publiczność wybuchnęła gromkimi brawami.
- Przyjechałam tutaj, aby osobiście usłyszeć wyrok, na który czekaliśmy - mówi Elżbieta Małgowska, znajoma rodziny. - Jeśli można być z wyroku zadowolonym, to my jesteśmy bardzo zadowoleni - dodała Małgowska.

Wczorajszy wyrok nie jest jeszcze prawomocny. I raczej na pewno zostanie zaskarżony. Apelację od decyzji sądu zapowiedziała już mecenas Dorota Banasiak, obrońca Jacka D.

- Muszę wszystko omówić z moim klientem - powiedziała po opuszczeniu sali rozpraw. - Po zapoznaniu się z uzasadnieniem razem zdecydujemy o szczegółach apelacji - dodała Dorota Banasiak.
15

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

...................................

+10 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kio (gość)  •

M. jest i będzie moją 'siostrą' bez względu na to co zrobiła a wszyscy wiemy, że zrobiła źle. Nie potępiam jej za to i mam nadzieję, że zobaczymy się w najbliższym czasie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

he he

+10 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

poznaniak (gość)  •

bujajcie sę wszyscy średzioki

odpowiedzi (0)

skomentuj

do Besti

+14 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Środa wlkp (gość)  •

wiem że pouciekali bo jestem z tego miasta i do dzisiaj tu głośno o tej sprawie

odpowiedzi (0)

skomentuj

do Besti

+20 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Środa wlkp (gość)  •

Tak oczywiście 10 lat temu komu ty tu oczy zamydlasz,wiadomo rodzinka jego lub jej
pouciekali jak sie wydało w czym uczestniczyła

odpowiedzi (0)

skomentuj

DO WINNEGO

+14 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

KOLEŻANKA M (gość)  •

Jest winna i odsiaduje z pokora wyrok. Czy spała z nim skąd Ty możesz o tym wiedzieć?Po co sie wypowiadasz. Kochanek miał wiele, co druga koleżanka lądowała w jego łóżku,takie są fakty.
w PRZECIWIEŃSTWIE DO NIEGO ONA POKAZAŁA SKRUCHĘ

odpowiedzi (0)

skomentuj

do prawdy

+17 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bestia (gość)  •

Nastepny mądrala się znalazł.
Tak na początku smażyć pisze się przez s a nie przez z i przez ż a nie rz. wiec kto tu jest niedouczoną bandą?
wieśnioki średzkie - poziom szkoły podstawowej.
Nie tobie nieuku oceniać rodzinę M . Każdy wychowuje jak wychowuje, każdy może w życiu zbłądzić. I po to są wiezienia żeby tam odsiadywać karę za to zbłądzenie,Nie ty wymyśliłeś wiezienia i nie tobie prowadzić dyskusje na ten temat ćwoku średzki.
Nie wiesz co było w tym liście, wiec się nie wypowiadaj.Ty nawet słowa przepraszam nie znasz.
Czy dziecko wybaczy ? tego nikt nie wie.
Skąd możesz wiedzieć co czuje dziecko.
To ze jego tatuś zgotował mu taki los , to ie jego wina.Być może kiedyś wybaczy.
Jeżeli chodzi o tą bandę wieśniaków jak nazywasz jej rodzinę - to z tej WASZEJ WSI ŚRODY WLKP wyprowadzili się 10 lat temu - a brak kultury z twojej strony świadczy o tym jakim jesteś prostakiem. I nic w tym dziwnego bo we WSI W Środzie wielkopolskiej mieszkają same wieśniaki i prostaki.
Zajmij się swoja edukacją ćwoku średzki!!!!!!!!!!!!!1
A do jej rodziny........................................... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

odpowiedzi (0)

skomentuj

Mądrzy

+35 / -38

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Fakt (gość)  •

skazał Magdalenę M. jedynie na cztery i pół roku więzienia. Sala przyjęła to z niezadowoleniem. - Za niski wyrok - komentowała publiczność.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wnni

+34 / -25

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gośc (gość)  •

Winni sa wszyscy którzy uczestniczyli w tym,on najbardziej co z niego za człowiek,tak samo ta kochanka
i jego tatus,nie umywajmy jej winy,dała mu wsparcie,i tak samo jego ojczulek,
a kochanek to on miał wiele miedzy innymi M.M,brzydze sietakimi osobami,spała z nim

odpowiedzi (0)

skomentuj

Do Besti

+39 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

prawda (gość)  •

A ty Bestio to sie wypowiadasz wszedzie,i wychodzi na to że nie umiesz czytac,bo tu jasno wypowiadaja sie osoby które nie sa zwiazane z typ popaprańcem Jackiem D,
idzcie do szkoły sie dokształcic ,banda i...........
co sie tu wypowiadaja,a oni siedza sobie w ciepłym jedzenie picie maja,z naszych podatków,a potem wyjda na wolnosc i beda nam sie smiac w twarz,a ta to jeszcze listy pisze do rodziny,
to dziecko nigdy nie wybaczy jej i jemu
i ty Bestio to idz i sie zastanów,i nie tylko
państwo M czy D obie te rodziny wychowały to co wychowały a winni w piekle beda sie zmarzyc
Dawno temu,jaki smiech wielki
poszła banda wieniaków do wsi Kalisz
i teraz tam cos nawywijają

odpowiedzi (0)

skomentuj

do mądralińskiej Jowity

+28 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bestia (gość)  •

Rodzina - nie rodzina - przyjaciele- nie ważne!!!!!!!!!!!!!
Ty mądralińska jesteś!!!!!!!!!
Nikt nie uciekł do innego miasta.Jej rodzina dawno temu wyprowadziła się z tej wsi jaką jest Środa Wielkopolska.Tam mieszkają same wsioki lącznie z tobą.
Sponsorował ją? - nie bądz smieszna - czym długami?
Wsypała go i owszem i całe szczęście,należało mu się i niech gnije d.... w pierdlu.
Zmarnował życie swojemu dziecku, zgotował piekło własnym rodzicom i tej dziewczynie.
Co z niego za człowiek, ale ma zapłatę za te krzywdy!!!!!!!!!!!!!
Jesteś z jego rodziny !!! żal mi cię że masz jeszcze czelność go bronić
A jeżeli nie z jego rodziny to jesteś jego kochanką . Nie wypowiadaj się , bo jemu już nic nie pomoże.Dobrze że istnieje sprawiedliwość. Wspólczucie dla rodziny śp Agnieszki,dla małego, dla jego rodziców, i rodziców tej dziewczyny. A tobie nic do tego wszystkiego!!!!!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »