Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Verba Sacra: Modlitwy katedr w sanktuarium w Luboniu [ZDJĘCIA

Marek Zaradniak
Dariusz Kowalski czytał w niedzielę sanktuarium Sióstr Slużebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej w Luboniu fragmenty listów i Dziennika błogosławionego Edmunda Bojanowskiego.
Dariusz Kowalski czytał w niedzielę sanktuarium Sióstr Slużebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej w Luboniu fragmenty listów i Dziennika błogosławionego Edmunda Bojanowskiego. Paweł Miecznik
Popularny aktor Dariusz Kowalski czytał w niedzielę w sanktuarium Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej w Luboniu fragmenty listów i Dziennika błogosławionego Edmunda Bojanowskiego.

Fragmenty listów i Dziennika błogosławionego Edmunda Bojanowskiego wypełniły w niedzielę 150. prezentację Verba Sacra "Modlitwy Katedr Polskich". W sanktuarium Sióstr Slużebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej w Luboniu czytał je popularny polski aktor Dariusz Kowalski.

Teksty te pozwoliły odkryć i lepiej poznać niezwykłą osobowość człowieka świeckiego, który ufał Opatrzności i Niepokalanej potrafiąc służyć drugiemu człowiekowi tak, że dziś nazywamy go "Sługą Opatrzności Bożej na każdy wiek. Ale nazywa się go też "drugim Wincentym a Paulo". Gdy w 1849 roku Wielkopolskę nawiedziła epidemia cholery pomagał zarażonym.

Błogosławiony Edmund Bojanowski żył blisko ludzi wsi i spostrzagał wartości jakie w nich tkwią. .Był przekonany, że dzięki religijnemu wychowaniu dzieci i podniesieniu poziomu życia duchowego tej najliczniejszej warstwy społeczeństwa polskiego odrodzi się Polska. 3 maja 1850 w Podrzeczu koło Grabonoga doprowadził do otwarcia pierwszej w Wielkim Księstwie Poznańskim ochronki wiejskiej, a pracujące tam dziewczyny stały się zalążkiem założonego przez Edmunda Bojanowskiego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej.

Jak sam podkreślał "Ludzie związani z ziemią otrzymują naturalny klucz do pobożności i pogłębienia wiary. W kontakcie z prawami ziemi i natury dokonuje się odkrywanie więzi z wyższym porządkiem, z Bogiem. Naród taki z ziemią, z natura połączony najściślej i od wpływów niebieskich zawisły. Stąd jego religijność, stąd ustawiczne poczuwanie wpływu świata niewidzialnego na widzialny".

I tak jak zawsze na Verba Sacra nie zabrakło muzyki. Słuchaliśmy młódego poznańskiego skrzypka Mateusza Makucha, który grał kompozycje Fritza Kreislera i Eugene Ysay'e'a.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski