Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pułapki rządowego programu grożą utratą dopłaty

Monika Kaczyńska
Jeśli przed upływem pięciu lat korzystający z dopłaty wynajmą lub użyczą komuś mieszkanie, muszą pomoc zwrócić
Jeśli przed upływem pięciu lat korzystający z dopłaty wynajmą lub użyczą komuś mieszkanie, muszą pomoc zwrócić 123rf
Program Mieszkanie dla Młodych cieszy się coraz większą popularnością. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz warunków, które trzeba spełnić na wstępie, są też warunki, które trzeba spełnić później.

Niestosowanie się do zasad programu Mieszkanie dla Młodych oznaczać będzie problemy. Lepiej więc zapoznać się z regułami gry, bo ich złamanie oznacza odebranie dopłaty (nie całej, a jej części). Od tej zasady jest jednak wyjątek.

Osoba, która dostanie dofinansowanie, w okresie pięciu lat nie będzie mogła sprzedać mieszkania, które kupiła z wykorzystaniem dopłaty ani go wynająć czy nawet użyczyć komuś innemu.

Jeśli przed upływem pięciu lat korzystający z dopłaty wynajmą lub użyczą komuś mieszkanie, muszą pomoc zwrócić

Nie będzie też mogła zmienić przeznaczenia użytkowania "w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych". W praktyce oznacza to, że w kupionym z dopłatą mieszkaniu można zarejestrować firmę, ale tylko taką, którą można prowadzić w domu. Jeśli mieszkanie zostanie zamienione np. na sklep - dopłatę trzeba będzie zwrócić.

Nie można też wejść w posiadanie innego lokalu mieszkalnego. Z jednym wyjątkiem. Mieszkanie otrzymane w spadku nie odbiera prawa do korzystania z dopłaty.

- Jeśli dojdzie do któregoś z wymienionych zdarzeń, kredytobiorca będzie musiał zwrócić dofinansowanie - zwraca uwagę Marcin Krasoń, główny analityk Home Broker. - Nie trzeba będzie jednak oddawać wszystkich otrzymanych pieniędzy, a jedynie ich proporcjonalną część za czas, jaki upłynie od zajścia którejś ww. sytuacji do końca pięcioletniego okresu ochronnego - dodaje.

Okres obowiązywania ograniczeń to 5 lat, czyli 60 miesięcy.

Wysokość zwrotu oblicza się dzieląc liczbę pełnych miesięcy, pozostających do zakończenia pięcioletniego okresu ochronnego, przez 60. Naprzykład osoba, która dostała 30 tys. zł dopłaty i po dwóch latach sprzedała mieszkanie, musi oddać 18 tys. zł (36 miesięcy do końca okresu ochronnego podzielone przez 60 mies. i pomnożone przez 30 tys. zł).

- To na kredytobiorcy spoczywa obowiązek poinformowania Banku Gospodarstwa Krajowego o zajściu zdarzenia wymienionego w ustawie - podkreśla Krasoń. - Ma na to 30 dni, licząc od dnia wystąpienia zdarzenia.

Na zwrot odpowiedniej kwoty pieniędzy na konto Funduszu Dopłat beneficjent ma 60 dni, liczone od dnia wystąpienia zdarzenia.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski