Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliony na dofinansowanie niepublicznych żłobków w Poznaniu. Rodzice będą mogli liczyć na 500 złotych dopłaty, ale są dwa warunki

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Rodzice mieszkający w Poznaniu mogą liczyć na dofinansowanie miejsc w niepublicznych żłobkach. Miasto ogłosiło konkurs.
Rodzice mieszkający w Poznaniu mogą liczyć na dofinansowanie miejsc w niepublicznych żłobkach. Miasto ogłosiło konkurs. Ketut Subiyanto/Pexels
Urząd Miasta w Poznaniu planuje dofinansowanie dla 2 333 miejsc w niepublicznych żłobkach. Rodzice mogą liczyć na 500 złotych dopłaty miesięcznie, ale są dwa warunki, które muszą spełnić. Dodatkowo, miasto zapewnia wsparcie dla specjalistów oferujących pomoc dzieciom w żłobkach.

Spis treści

Miliony na dofinansowanie niepublicznych żłobków

Poznań ogłosił nowy konkurs, który ma na celu dofinansowanie 2 333 miejsc miesięcznie w niepublicznych żłobkach. Do tej pory było to 1981 miejsc. Konkurs obejmuje okres od 1 lipca 2024 roku do 31 sierpnia 2026 roku, a miasto przeznaczy na dofinansowanie ponad 30 milionów złotych. Wysokość dopłaty wyniesie 500 zł miesięcznie na jedno miejsce. Wykaz niepublicznych żłobków, które dostaną wsparcie, zostanie opublikowany po rozstrzygnięciu konkursu.

Trzeba spełnić dwa warunki. Opieka będzie dofinansowana wyłącznie dla dzieci, których rodzice lub opiekunowie prawni mieszkają w Poznaniu i tu rozliczają podatki, oraz u których wykonano obowiązkowe szczepienia ochronne, nie dotyczy to jednak dzieci, które mają przeciwwskazania medyczne.

Bezpłatne konsultacje ze specjalistami dla dzieci

Od kwietnia poznańskie maluchy i ich rodzice mogą korzystać z bezpłatnych konsultacji z różnymi specjalistami, takimi jak psycholog, neurologopeda, fizjoterapeuta, terapeuta integracji sensorycznej, dietetyk, pedagog specjalny.

- W profilaktyce liczy się to, by jak najszybciej zauważyć ewentualne problemy

- mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

- Dlatego dyżury specjalistów są niezwykle potrzebne. Zależało nam na tym, by mogli z nich skorzystać także ci rodzice, których dzieci nie chodzą do żłobków, i to się udało.

Standardy jakości w poznańskich żłobkach

Poznań dąży do zapewnienia najwyższych standardów opieki nad maluchami do trzeciego roku życia. Miasto korzysta z dokumentu opracowanego przez Instytut Małego Dziecka im. Astrid Lindgren - "Standardy jakości opieki dla dzieci do lat 3 w żłobkach".

- Wprowadzanie standardów to długofalowy proces

- mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.

- Ich punktem wyjścia jest założenie, że dobro dzieci i ich potrzeby są najważniejsze dla wszystkich stron zaangażowanych w system opieki. Przy organizacji szkoleń zaczęliśmy od żłobków publicznych, ale od początku zakładaliśmy współpracę również z placówkami niepublicznymi.

W skład standardów wchodzi 11 kluczowych obszarów, takich jak: bezpieczeństwo, zdrowie i adaptacja dziecka, jego żywienie, odpoczynek i edukacja, a także kompetencje personelu.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski