Co nowego w teatrach muzycznych

  Co nowego w teatrach muzycznych

  Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Motywem przewodnim sezonu operowego będą kobiety i opery niedokończone. Polski Teatr Tańca oddaje się w pacht wybitnemu choreografowi Ohadovi Naharinowi, a w Muzycznym poznaniacy zobaczą samych siebie w musicalu. W teatrach dramatycznych "Nie-Boska Komedia" będzie jak klasyczny rodzynek we współczesnym cieście.
  Reżyser Emilia Sadowska podczas próby spektaklu „Pomórnik” w Teatrze Polskim

  Reżyser Emilia Sadowska podczas próby spektaklu „Pomórnik” w Teatrze Polskim ©Marek Zakrzewski

  Opera: Nowe stulecie

  - Do końca roku skupiamy się na Jubileuszu 100-lecia gmachu Teatru Wielkiego - mówi dyrektor Michał Znaniecki. - Będzie premiera "Candide" Bernsteina i "Małego kominiarczyka" Brittena dla dzieci. Tak naprawdę nowy sezon zaczniemy... w styczniu. Jego bohaterkami będą operowe heroiny. Chodzi o spojrzenie na kobietę poprzez pryzmat różnych oper, w różnych epokach - jak była pokazywana kobieta w baroku, a jak jest współcześnie. Przykłady? "Tosca", "Fairy Queen", "Turandot" czy "Ofelia".

  Na scenie Opery Kieszonkowej pokazywane będą dzieła... niedokończone.
  - Nie będziemy ich poprawiać - jeśli nie została zrobiona orkiestracja, pojawią się z towarzyszeniem fortepianu. Są to dzieła ważne. Najczęściej nie były kończone, bo okazywały się zbyt wyprzedzające epokę, jak np. "Ożenek" Musorgskiego. Warto się przekonać, na ile i dlaczego "nie pasowały" do swoich czasów - zachęca Znaniecki.

  PTT: tajny tytuł

  - Zaprosiliśmy w tym sezonie do współpracy Ohada Naharina, wybitnego choreografa z Izraela. Wszystkie nasze występy zostały podporządkowane próbom, jakie poprowadzi. Jesteśmy pierwszym polskim zespołem, który będzie miał okazję z nim pracować . Nie mogę zdradzić tytułu spektaklu, ponieważ Naharin ustala go w ostatniej chwili - mówi Jagoda Ignaczak, kierownik literacki PTT. Premierę zapowiada na 26 listopada.

  Teatr Muzyczny: Smoki i Figlara

  Teatr Muzyczny zaprasza na premierę już 25 września. Będzie to bajka zatytułowana "Sceny z życia smoków" Beaty Krupskiej w reżyserii Arnolda Pujszy. W listopadzie dyrektor Daniel Kustosik zaprosi na premierę widowiska "Zakochany Cherubin". - Sięgnąłem po oryginalny tekst "Wesela Figara" Pierre’a Beaumarchais’go, ozdobiłem najpiękniejszymi ariami z opery Mozarta i czekamy na premierę, która odbędzie się w grudniu - mówi autor widowiska i reżyser Daniel Kustosik.

  W 2011 roku Teatr Muzyczny zaprosi na musical Juliusza Kubla i Mariusza Matuszewskiego "Wesele Figlary" będący opowieścią o poznaniakach. Spektakl wyreżyseruje Artur Hofman. Przed wakacjami odbędzie się jeszcze jedna premiera - Artur Romański, aktor Teatru Animacji w Poznaniu, zrealizuje przy ul. Niezłomnych bajkę "Królowa Śniegu".

  Polski: zalew premier

  Najwcześniej w Wielkopolsce rozpoczyna sezon Teatr Polski. Już 10 września odbędzie się premiera spektaklu "Pomórnik" według powieści Olgi Tokarczuk "prowadź swój pług przez kości umarłych" w adaptacji i reżyserii Emilii Sadowskiej.

  Do końca roku Paweł Szkotak zapowiada jeszcze dwie premiery. - Monika Dobrowlańska zrealizuje polską prapremierę sztuki Dei Loher "Złodziej", a ja wystawię w grudniu sztukę Petera Turriniego "Józef i Maria". W planach mamy także wystawienie sztuki laureata naszego konkursu "Metafory Rzeczywistości" oraz "Spalonych słońcem" według scenariusza Nikity Michałkowa i "Boga mordu" Yasminy Rezy. Pierwszy tytuł wyreżyseruję ja, a do realizacji drugiego zaprosiłem Krzysztofa Rekowskiego.

  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo