Nikt nie wytłumaczył, czym jest strefa zrzutu

  Nikt nie wytłumaczył, czym jest strefa zrzutu

  Maciej Roik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Strefa zrzutu dla samolotów jest groźna - tak twierdzą zaniepokojeni mieszkańcy gmin, nad terenem których powstaje. Dlaczego? Tak naprawdę nie wiadomo, bo nikt nie starał się wytłumaczyć, na czym ona polega. Po doniesieniach, gdzie ma powstać, ruszyła lawina protestów. Jej główny powód to fakt, że tak naprawdę niewiele o niej wiadomo.
  - Mieszkańcy gmin mają za złe marszałkowi, że nie dość, że od dłuższego czasu walczą ze słupami energetycznymi, to jeszcze dołożono im strefę zrzutu - twierdzi Stanisław Stec, poseł SLD. - To zupełnie niezrozumiałe, że z mieszkańcami tego terenu nikt się nie spotkał i nie wytłumaczył, czy strefa jest bezpieczna. Marszałek podjął decyzję bez konsultacji z samorządami gminnymi. Tak nie powinno być, dlatego wysłałem oficjalne pytanie z prośbą o podanie przyczyny, dlaczego decyzję podjęto w takim trybie - twierdzi poseł.


  Interpelację poseł wysłał do ministra obrony narodowej. Pyta w niej, dlaczego marszałek województwa wielkopolskiego zaakceptował lokalizację przestrzeni operacyjnej bez opinii samorządu gminy, na której terenie przestrzeń ma powstać.

  W odpowiedzi dowiedział się, że jej umiejscowienie było wielokrotnie konsultowane z przedstawicielami urzędów. W konsekwencji marszałek województwa ją zaakceptował. A dlaczego nikt strefy nie skonsultował z samorządem gminnym?

  Bo przed 2001 rokiem obowiązywały inne zasady dotyczące użytkowania przestrzeni powietrznej. W tamtym okresie tereny wokół lotnisk zabezpieczały ich funkcjonowanie, nie występowała konieczność uzgadniania lokalizacji stref z samorządami terytorialnymi.

  Faktem są jednak obawy mieszkańców. Boją się oni m.in., że strefa zrzutu wykluczy z najbliższego sąsiedztwa działalność rolną, turystyczną, budowlaną i może spowodować większą niż dotychczas częstotliwość lotów.

  Jest jednak szansa, że mieszkańcy dowiedzą się, czym tak naprawdę jest punkt zrzutu. Ma o to zadbać powołany przez marszałka negocjator, który ma wynegocjować z gminami wprowadzenie punktu zrzutu do planów miejscowych. - Tak naprawdę punkt zrzutu jest po to, żeby zabezpieczyć mieszkańców w strefie lotów - twierdzi Marek Bryl z Wielkopolskiego Biura Planowania Przestrzennego. - Jestem po pierwszych rozmowach z władzami gmin i z dowództwem sił lądowych. Niebawem rozpocznie się kampania informacyjna, która pokaże, że punkt zrzutu nie jest niczym groźnym ani negatywnym dla mieszkańców - twierdzi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Strefa zrzutu

  Instr.szyb. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Strefa zrzutu to:
  obszar ,nad którym podczas konieczności awaryjnego lądowania samolotu, samolot opróżnia swoje zbiorniki paliwa (nie wolno ladować z iloscią paliwa wieksza niz to okreslają...rozwiń całość

  Strefa zrzutu to:
  obszar ,nad którym podczas konieczności awaryjnego lądowania samolotu, samolot opróżnia swoje zbiorniki paliwa (nie wolno ladować z iloscią paliwa wieksza niz to okreslają instrukcje dla danego typu samolotu). Nad obszarem tym zrzuca sie również ewentualne "ostre" uzbrojenie, podczas koniecznosci awaryjnego ladowania lub decyzji o nie uzyciu jego w czasie lotu.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo