Trzy kolory i wiele twarzy muzyki reggae

  Trzy kolory i wiele twarzy muzyki reggae

  Jacek Sobczyński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Celem Kontruderzenia jest udowodnienie, że polscy artyści wcale nie czują jamajskiej muzyki gorzej niż ich zagraniczni koledzy.
  Aby ogrzać się w samym środku mroźnej zimy, nie trzeba bukować podróży last mi-nute do Afryki. Można na przykład wybrać się jutro do Eskulapa po sporą dawkę gorących rytmów rodem z Jamajki. Zapewnią je organizatorzy drugiej edycji festiwalu Kontruderzenie - największej imprezy reggae w Poznaniu.

  Byłoby sporą nieścisłością stwierdzenie, że Kontruderzenie skupia tylko artystów, reprezentujących reggae.
  Eskulapowa impreza jest tak naprawdę konglomeratem świeżych, progresywnych odmian klasycznych, jamajskich brzmień. Na scenie pojawią się muzycy, których utwory są wypadkową reggae, hip-hopu i elektroniki.

  Jednym z nich jest Brytyjczyk Benny Page. Wychowany w londyńskiej rodzinie muzyk pierwsze kroki stawiał przy pomocy ojca, który uczył go podstaw gry na gitarze i perkusji. Jako 15-latek Benny Page zakochał się w undergroundowej brytyjskiej muzyce tanecznej. Trzy lata później ukończył kurs technologii dźwięku, by następnie wykorzystać nabytą wiedzę do tworzenia własnych utworów. Benny Page specjalizuje się w opartej na zawrotnie szybkich, "połamanych" brzmieniach muzyce drum'n'bass. Mimo młodego wieku jest jednym z najbardziej szanowanych producentów drum'n'bassowych na Wyspach.

  Również z Wysp do Poznania przyjedzie kolejny didżej, Radikal Guru. Pod anglojęzycznym pseudonimem kryje się jednak Polak - Mateusz Miller. Radikal Guru łączy w swojej twórczości korzenne reggae z szalenie popularnym na przestrzeni ostatnich kilku lat dubstepem. Jest też rezydentem klubów w Irlandii i Holandii.

  Z kolei na hip-hopie wychował się pochodzący z Rybnika Grubson. Artysta współpracował między innymi z Fokusem (Paktofonika) i poznaniakiem DonGuralesko przy okazji nagrywania promocyjnego singla na płytę "Kodex III". To także najpopularniejszy polski przedstawiciel muzyki dancehall, czyli melanżu tanecznej odmiany reggae z szybkim rapem. Jeszcze mocniej z hip-hopem kojarzony jest Waldemar Kasta. Niegdyś założyciel i członek wrocławskiego K.A.S.T.A. Składu, z którym obok utworów rapowych nagrywał także piosenki, silnie inspirowane muzyką reggae. Grając w zespole udało mu się wylansować parę radiowych przebojów, m.in. "Wrocławską premierę" i "1,2,3". Obecnie Kasta (dawniej znany jako Wall-E) promuje swój pierwszy solowy album "13".

  On także mieszka na Wyspach - w Wielkiej Brytanii, gdzie współpracuje z organizacją "Transport&General Workers Union" pomagającą Polakom w przysługiwanych im prawach pracy. To kolejna gwiazda Kontruderzenia, w której karierze dużą rolę odegrał DonGuralesko - niegdyś drugie ogniwo K.A.S.T.A. Składu.

  Skład festiwalu uzupełnią wykonawcy polscy. Bob One jest wokalistą częstochowskiego składu Rub Pulse Soundsystem. Podobnie jak Grubson, specjalizuje się w rytmach dancehall. Miodu to lider superpopularnej formacji Jamal, znanej m.in. z radiowego przeboju "Policeman" oraz obsypanej wyróżnieniami płyty "Tubaka". Tym razem w Poznaniu Miodu wystąpi solo. Skorup jest kojarzony nie tylko jako raper - to także pomysłodawca cyklu "Hip Hop na zamku w Chudowie", zaś pochodzący z Siemiatycz Tetris to jeden z najbardziej cenionych polskich freestyle'owców (czyli raperów, improwizujących swoje teksty na poczekaniu). Podczas długiej, Kontruderzeniowej nocy będzie można potańczyć także do muzyki serwowanej przez Kacezet&Dreadsquad, Collie Weeda, Fandango Gang oraz 27 Pablo.

  Kontruderzenie
  Eskulap (ul. Przybyszewskiego 37)
  sobota 16.01, godzina 22
  bilety: 35, 40, 69 (VIP) zł

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo