Bezpieka tropiła kobietę uważaną za życia za świętą

  Bezpieka tropiła kobietę uważaną za życia za świętą

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Opiekowała się więźniami obozów koncentracyjnych, fundowała oddziały szpitalne dla dzieci. Dla wielu ludzi była świętą, ale władze PRL uznawały ją za szpiega. O inwigilacji niezwykłej Angielki Sue Ryder pisze Krzysztof M. Kaźmierczak
  Szpieg, agent wywiadu brytyjskie-go - tym przez dziesięciolecia by-ła dla władz PRL. Oficerom Służby Bezpieczeństwa nie mieściło się w głowach, że pochodząca z zamożnej rodziny Sue Ryder poświęca bezinteresownie swoje życie i majątek na pomoc ofiarom hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Podejrzewali, że działalność charytatywna to tylko przykrywka do werbowania i szkolenia szpiegów pracujących dla Zachodu.

  Zapomnianym aliantom
  Podczas wojny była pielęgniarką, pomocą kuchenną, zajmowała się aprowizacją "cichociemnych". Po zwycięstwie jako pielęgniarka przyjechała do Polski. Tutaj zetknęła się z ofiarami wojny, ocalonymi z obozów wracającymi do kraju.
  Wielu z nich było inwalidami, wymagało stałej opieki i leczenia. Przez kilka lat Sue Ryder działała w różnych organizacjach niosących pomoc (m.in w Czerwonym Krzyżu), w 1953 założyła własną. Na pierwszy dom opieki dla weteranów przeznaczyła swoją rodzinną posiadłość w Cavendish.

  Pierwszoplanowym celem fundacji Sue Ryder była pomoc zapomnianym przez zachodnie rządy, polskim aliantom. Zapewniała opiekę Polakom pozostałym na Zachodzie. Równolegle poprzez Związek Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBoWiD) zaczęła organizować wyjazdy kombatantów na wypoczynek do Anglii. Wtedy znalazła się na celowniku bezpieki.

  Podejrzana "Filantropka"
  Pierwsze "turnusy" zorganizowano w 1961 roku. SB przepytywała wracających gości Ryder. Nic nie wspominali, by byli indoktrynowani przez imperialistów. Wielu podkreślało, że organizując wycieczki po Wielkiej Brytanii, nawet na spotkaniach z polskimi emigrantami (m.in,. z generałem Władysławem Andersem) unikano tematów politycznych. SB temu nie dowierzała. Wszczęto ogólnopolską sprawę o kryptonimie "Filantropka"dotyczącą szpiegowskiej działalności Sue.

  Bezpieka starała się umieszczać w każdej grupie wyjeżdżającej do Angielki swojego agenta. Równolegle nakłaniano władze ZBoWiD do zerwania z nią współpracy. Udało się to w 1965 roku. Nie powstrzymało to jednak Ryder: zaczęła zapraszać Polaków indywidualnie.

  - Sue wiedziała, że jest inwigilowana i w Polsce, i w Anglii. Ale nie przejmowała się tym i robiła swoje. To była niezwykła osoba. Słaba, wątła, ale wielka duchem - wspomina Hanna Grabińska, która wraz z rodzicami pomagała "Filantropce" w organizacji wyjazdów dla b. więźniów. Prowadzono je nieprzerwanie aż do 1978 roku.

  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo