Festiwal: Jak to się robi w Chicago?

  Festiwal: Jak to się robi w Chicago?

  Agnieszka Gonczar

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Od dziś po raz czwarty klubowy Poznań stanie się areną spotkania dla wykonawców chicagowskiego jazzu.
  Kilkadziesiąt godzin dobrej muzyki i niepowtarzalna atmosfera klubowego grania - z tego słynie Made in Chicago. Będziemy mieli okazję wysłuchać młodych, utalentowanych muzyków, jak i legendy tego gatunku.

  W programie festiwalu przewidzianych jest 6 występów, koncerty galowe, darmowe warsztaty, a także, co stało się już tradycją - finałowy projekt specjalny z udziałem wszystkich zaproszonych muzyków. W tym roku będzie to Orbert Davis' Chicago Jazz Philharmonic, który z udziałem solistów chicagowskiej sceny zagra wspólny koncert z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Poznaniu.

  Organizatorzy zaprosili do udziału w przedsięwzięciu zarówno muzyków grających od klasyki po awangardę, muzyki improwizowanej, poprzez blues i jazz wokalny.

  8 Bold Souls to niecodzienny skład, który wykorzystując wykraczające poza jazz instrumentarium sięga po inspiracje do całej afroamerykańskiej tradycji, sprawiając, że ich muzyka jest różnorodna i wielobarwna.

  Z kolei zespół Indigo Trio to Harrison Bankhead, Hamid Drake i Nicole Mitchell, mistrzyni gry na wielu rodzajach fletów, którą poznańska publiczność może pamiętać z ubiegłorocznego projektu poświęconego pamięci Alice Coltrane.

  Zagra także jeden z najciekawszych i wszechstronnych muzyków sceny chicagowskiej, Edward Wilkerson, który wypracował rozpoznawalny, dramatyczny styl gry na saksofonie i klarnecie. Artysta sprawdza się nie tylko w kameralnych składach, ale także w wieloosobowych projektach jak Edward Wilkerson's Chicago Ensemble, który będziemy mogli usłyszeć w czasie festiwalu.
  Kolejnym ciekawie zapowiadającym się występem jest kolektyw muzyczny The 5 After 7, którego liderem jest wokalista Saalik Ziyad. W składzie projektu usłyszymy jednego z "młodych lwów" chicagowskiej sceny, znakomitego trębacza Freda Jacksona.

  Nie zabraknie również nieco starszych kolegów po fachu - legendarnego już pianisty Williego Pickensa, a także Ari Browna, jednego z żyjących członków formacji artystycznej AACM.

  - Festiwal Made in Chicago jest pierwszym w Europie prezentującym tak szeroko wielkie dziedzictwo chicagowskiego jazzu, we współpracy z Jazz Institute of Chicago - jedną z najważniejszych instytucji pozarządowych, wspierających muzykę jazzową w USA - mówi dyrektor artystyczny festiwalu, Wojciech Juszczak.

  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo