Stęszew: Urzędnicy przez omyłkę "uśmiercili" kobietę

  Stęszew: Urzędnicy przez omyłkę "uśmiercili" kobietę

  Malwina Korzeniewska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Stęszewscy urzędnicy "uśmiercili" mieszkankę Krąplewa. Kobieta dowiedziała się o tym fakcie... przez przypadek. Sprawa wyszła na jaw przy okazji walki mieszkańców przeciwko modernizacji stacji bazowej telefonii komórkowej w Krąplewie.
  Historia zaczęła się ponad dwa lata temu. Wybuchła wtedy sprawa związana z modernizacją masztu operatora sieci komórkowej Era. Mieszkańcy ulicy 28 Grudnia zarzucili wówczas burmistrzowi Stęszewa Włodzimierzowi Pińczakowi, że ten wydał na realizację tego przedsięwzięcia pozytywną decyzję środowiskową bez wiedzy i konsultacji z nimi, a tym samym działał za ich plecami.

  Rozpoczął się spór i przepychanki pomiędzy przeciwnikami stacji (którzy udowadniali, że pole magnetyczne ma negatywny wpływ na zdrowie) a gminą. Samorządowcy nie reagowali na przytaczane argumenty i stosowne opinie na ten temat, dostarczane przez właścicieli działek, w sąsiedztwie których zainstalowano wieżę.

  - Zostaliśmy zignorowani. Nikt z nami nie rozmawiał. Burmistrz podjął decyzję bez naszej wiedzy i zgody, a o tym, że jesteśmy stroną w postępowaniu, dowiedzieliśmy się ze starostwa. Mamy dowody na to, że promieniowanie jest szkodliwe i nam zagraża - mówił wówczas Sławomir Kośmider, mieszkaniec Krąplewa.

  Zaniepokojeni biegiem wydarzeń przeciwnicy inwestycji i zarazem decyzji Włodzimierza Pińczaka, odwołali się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które ostatecznie uchyliło decyzję burmistrza i przekazało ją do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. Kolejnym krokiem burmistrza było wystąpienie z wnioskiem do wojewody i Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, który przychylił się do wydanej wcześniej przez niego decyzji.

  Mieszkańcy Krąplewa nie złożyli jednak broni i postanowili odwołać się również do Głównego Inspektora Sanitarnego w Warszawie. Ten, po blisko dwóch latach rozpoznawania sprawy (według ustawy ma na to maksymalnie... 30 dni), umorzył ją. Największe niedowierzanie wzbudza jednak kwestia, że urzędniczka gminy Stęszew - specjalista do spraw rolnictwa i ochrony środowiska Barbara Pempera, w imieniu burmistrza napisała do GIS pismo z informacją, że strony postępowania, czyli Marianna i Zygmunt Kośmider (rodzice Sławomira Kośmidera - ich pełnomocnika) nie żyją. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że pani Marianna... jednak żyje.

  - Trudno opisać, co przeżyliśmy czytając pismo, że mama umarła. Tata owszem zmarł, ale mama ma się dobrze, więc w pierwszej chwili myślałem, że chyba źle przeczytałem tę informację. Niestety, jest to napisane bardzo wyraźnie - powiedział S. Kośmider.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Uśmiercanie".

  tej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Bezkarność urzędnicza powoduje,że nie tylko jednostki są "uśmiercane" ale i niedługo całe osady,wsie,miasta,dzielnice przestaną "istnieć" w wyniku urzędniczej,radosnej i beztroskiej,"służby na...rozwiń całość

  Bezkarność urzędnicza powoduje,że nie tylko jednostki są "uśmiercane" ale i niedługo całe osady,wsie,miasta,dzielnice przestaną "istnieć" w wyniku urzędniczej,radosnej i beztroskiej,"służby na rzecz społeczeństwa",Szacunek dla prawdziwych URZĘDNIKÓW,którzy są ludźmi a nie tępogłowymi bydlakami.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo