Radni nie zgodzili się na podwyżki podatków

  Radni nie zgodzili się na podwyżki podatków

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Po raz pierwszy od kilku lat w Poznaniu nie wzrosną podatki i opłaty lokalne. Jedynym wyjątkiem jest podatek od nieruchomości. Podczas wczorajszej sesji radni byli niemal jednomyślni.
  Jedyne różnice, jakie wystąpiły w poglądach, dotyczyły podatku od nieruchomości. Prezydent zaproponował, by w przyszłym roku był on wyższy o 3,5 procent. - Ta podwyżka uderza także w duże firmy, takie jak Cegielski czy ZNTK, które są w trudnej sytuacji finansowej - przekonywała Lidia Dudziak, radna PiS.

  Nikt jednak nie podjął tej dyskusji i uchwała została przyjęta.

  Komisja budżetu i finansów oraz rozwoju gospodarczego zaproponowała utrzymanie stawek podatku od środków transportu na poziomie 2009 r. - Z analizy dwóch ostatnich lat wynika, że podnoszenie tego podatku przynosi odwrotny skutek - powiedział Wojciech Kręglewski, szef klubu PO. - Wpływy zamiast rosnąć - maleją. Podwyżka spowoduje, że podatnicy przeniosą się do innych gmin.

  Zdaniem Kręglewskiego należy poszukać takiego rozwiązania, które pozwoli wstrzymać spadek wpływów z tego podatku. - Miasto nie ma pomysłu, w jaki sposób zachęcić właścicieli firm do utrzymywania floty pojazdów w Poznaniu - stwierdził Dominik Herberholz z LiD i dodał, że firmy leasingowe zakładają filie w ościennych gminach, gdzie podatki są niższe.

  Te postulaty poparł Przemysław Foligowski w imieniu klubu PiS. Radni zgodnie głosowali za utrzymaniem dotychczasowych stawek. Podobnie stało się w przypadku opłaty za psa, która w przyszłym roku będzie nadal wynosić 55 zł. Jedynymi zmianami jest to, że mieszkańcy będą ją wpłacać na konto bankowe i muszą to zrobić do końca kwietnia.

  - Naszą intencją jest docenienie korzyści płynących z akcji czipowania - tłumaczył Mariusz Wiśniewski, radny PO. - Ponadto podnosząc opłaty, karalibyśmy tych, którzy "ujawnili" posiadanie psa.

  Podatek od nieruchomości
  W 2010 r. poznaniacy zapłacą podatek m.in. od:

  gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 0,77 zł za mkw.
  pozostałych gruntów - 0,39 zł za mkw.
  budynków mieszkalnych - 0,65 zł za mkw.
  budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza -20,51 zł za mkw.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oprócz najważniejszego podatku

  Władysław (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

  Palikoty podnoszą ceny biletów MPK czyli 95 % kosztów życia w mieście. Czas na to by tę ekipę odsunąć od możliwości szkodzenia nam, uczciwie pracującym.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brak słów

  jas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 15

  Jak narazie pan prezydent nie ma innych pomysłów nad podniesienie podatków. Szkoda, że pod jego rządami Poznań siada. Duzych inwestycji jak na lekarstwo, od dawna raczej miele sie jęzorami niz...rozwiń całość

  Jak narazie pan prezydent nie ma innych pomysłów nad podniesienie podatków. Szkoda, że pod jego rządami Poznań siada. Duzych inwestycji jak na lekarstwo, od dawna raczej miele sie jęzorami niz działa. Czas na zmianyzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo