Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska policja konfiskuje samochody, a potem je oddaje. Nowe przepisy weszły w życie

Karol Pomeranek
Karol Pomeranek
Przepadek pojazdu dotyczy tylko pojazdów mechanicznych.
Przepadek pojazdu dotyczy tylko pojazdów mechanicznych. Piotr Krzyżanowski
Od 14 marca, czyli dnia wejścia nowych przepisów w życie do piątku 22 marca włącznie, wielkopolska policja zatrzymała 45 pijanych kierowców, wobec których wszczęto procedurę przepadku auta lub jego równowartości.

Dokładnie 14 marca tego roku weszły w życie przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów kierowcom mającym we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Zgodnie z przepisami w takich przypadkach sędzia musi orzec przepadek auta. Jeśli zaś kierujący nie był jego jedynym właścicielem, sąd orzeka przepadek równowartości samochodu. Jednym słowem, jeśli kierujący prowadzi będący tylko jego własnością pojazd, policja rekwiruje auto. Co ciekawe, nie musi on trafić na policyjny parking a np. do „osoby godnej zaufania”.

Pierwszy przepadek w Krotoszynie

Pierwszym kierującym, który "załapał" się na nowe przepisy w Wielkopolsce był zatrzymany w w Krotoszynie, w dniu ich wejścia w życie, 46-latek. Wydmuchał znacznie więcej niż "wymagane" 1,5 promila, bo aż 3,2. Jego auto nie trafiło jednak na policyjny parking, a do osoby godnej zaufania. Podobnie jak w sześciu do piątku pozostałych przypadkach w Wielkopolsce.

– Wszystko odbyło się zgodnie z przepisami prawa, konkretnie zgodnie z artykułem 228 Kodeksu postępowania karnego. Osoby godne zaufania, a może być to sołtys, radny, ksiądz lub ktokolwiek, mają obowiązek utrzymania tego samochodu w należytym stanie i przedstawienia go na każde żądanie czy to policji, prokuratury lub sądu. Policja nie posiada bowiem własnych parkingów przeznaczonych do takich celów, a korzystanie z tych depozytowych generowałoby duże koszty, które ponosiłby Skarb Państwa. Dlatego też auta w takich przypadkach trafiają do wspomnianych osób godnych zaufania

– wyjaśnia mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji.

Jak dodaje, jeśli w niedalekiej przyszłości powstanie rozporządzenie z przepisami wykonawczymi do zapisu ustawowego o nim, to być może wówczas w tych przepisach będzie ta procedura związana z parkowaniem i przechowywaniem inaczej określona.

37 pijanych nie będących jedynymi właścicielami

Ale nie tylko 7 kierujących w Wielkopolsce przekonało się do piątku na własnej skórze, jak działają nowe przepisy. Policjanci zatrzymali ponadto 37 pijanych kierujących (powyżej 1,5 promila) wobec których wszczęto procedurę przepadku auta. A konkretnie jego równowartości.

– W przypadku kierujących pod wpływem alkoholu, którzy nie są właścicielami lub jedynymi właścicielami auta, nie stosuje się przepadku auta, a sąd orzeka przepadek równowartości samochodu wyrażony w złotówkach

– tłumaczy mł. insp. Andrzej Borowiak.

W takich przypadkach pojazd trafia do pozostałych współwłaścicieli, właściciela – jeśli kierujący korzystał z pojazdu służbowo, leasingodawcy czy instytucji kredytującej.

O czym jeszcze można na marginesie wspomnieć, przepadek pojazdu dotyczy tylko pojazdów mechanicznych, więc pijany rowerzysta w myśl nowych przepisów roweru nie straci.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Metody samochodowych złodziei są coraz będzie wyrafinowane. Niektórzy z nich celowo wcześniej oznaczają auta w niewidoczny gołym okiem sposób. Chwilą później dochodzi do kradzieży. Jak to robią? Tak złodzieje oznaczają auta przed kradzieżą. OTO ICH METODY >>>Obejrzyj: KRYMINALNY CZWARTEK. 17-letni kierowca nie zatrzymał się do kontroli i uciekał policji. Roztrzaskał się o stację PKP:

Masz to na samochodzie? Wkrótce zostanie skradziony. Złodzie...

Obserwuj nas także na Google News

Turystyczna Wielkopolska: Kalisz

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski