Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amazonki pokochały smocze łodzie

Błażej Dąbkowski
Amazonki pokochały smocze łodzie
Amazonki pokochały smocze łodzie Adrian Wykrota
Sto kobiet po nowotworze piersi rywalizowało w ogólnopolskiej spartakiadzie nad poznańskim jeziorem Malta. Na takich imprezach Amazonki udowadniają, że rak nie zawsze jest wyrokiem.

Nie ma rzeczy, nie ma rzeczy niemożliwych, Wszystkich ludzi uszczęśliwię, Tylko daj mi Panie proszę skrawek nieba, I nic więcej, i nic więcej mi nie trzeba - wyrywa się pieśń ze stu kobiecych gardeł. Nad jeziorem Malta stoją Anna z Kołobrzegu, Ewa z Chodzieży, Anna z Nekli i ponad 90 Amazonek z 33 klubów i stowarzyszeń z całej Polski. Rozgrzewają się, młoda instruktorka pokazuje, jak trzymać wiosło, poruszać nim odpowiednio. Jeszcze kilka przysiadów i wszystkie załogi wejdą do smoczych łodzi, by na środku jeziora wypuścić kwiaty. To specjalna ceremonia, pożegnanie z koleżankami, które na kolejną ogólnopolską Spartakiadę już nie przyjadą.

- Bezpośrednio przed wyjazdem do Poznania pochowałyśmy jedną z dziewczyn. To zawsze trudne chwile dla nas wszystkich, ale razem nie tylko płaczemy. Staramy się też wspierać, śmiać, być aktywnymi - przekonuje Anna Polak, która niedawno została szefową stowarzyszenia Amazonek w Kołobrzegu. Spartakiada to jedna z niewielu okazji w ciągu roku, by kobiety po nowotworze piersi mogły spotkać się w tak dużym gronie, poplotkować, pochwalić się sukcesami swoich klubów. - Widzimy się jeszcze na pielgrzymce w Częstochowie, ale w zupełnie innych okolicznościach. Tu przyjechałam, by wyciskać pot i łzy - śmieje się Anna.

Od czwartku do niedzieli kobiety brały udział w rozgrywkach sportowych. Była siatkówka, kółko i krzyżyk, ringo, frisbee. Ewa z Chodzieży na nietypową olimpiadę przyjechała po raz pierwszy. Mówi, że sportowa rywalizacja jest tu najmniej istotna: - U nas, w Różowej Wstążeczce, oficjalnie działa 46 kobiet, ale wiele nadal nie jest zrzeszonych. Po prostu się wstydzą, zwłaszcza te ze wsi mają problem z odbiorem otoczenia ze względu na swoją chorobę. A my jesteśmy aktywne, piszemy projekty, zdobywamy pieniądze na rehabilitację, wyjazdy. Spartakiada to tylko jeden z nich. Chciałabym, by inne Amazonki w końcu się przełamały - opowiada.

Z Nekli wraz z dwiema koleżankami przyjechała Anna Charemza. Na raka zachorowała w 2002 r., ale po 6 latach od zabiegu nowotwór wrócił. - Pewnie, że można siedzieć i narzekać, zastanawiać się, czy kolejny raz koszmar wróci, ale nie po to tu jesteśmy, nie po to wszystkie działamy w naszych klubach. Sport nas buduje - przyznaje.

Ponad dwie dekady temu było jednak inaczej. Kiedy na początku lat 90. Krystyna Wechmann, prezes Poznańskiego Towarzystwa „Amazonki” i wiceprzewodnicząca Federacji Stowarzyszeń Amazonki wygrała walkę z nowotworem, od lekarza usłyszała, że uprawianie sportu nie jest wskazane.

- Nie mogłam się z tym zgodzić, dlatego zaraz po założeniu poznańskiego klubu myślałam, jak uaktywniać dziewczyny. Na pierwszym turnusie w Wągrowcu zdecydowałam, że zorganizuję pierwszą spartakiadę i udało się zaszczepić tę ideę w całym kraju - opowiada. Spartakiada miała się odbyć 20 razy, ale kilka lat temu K. Wechmann zakochała się w smoczych łodziach. - Pamiętam, że Kanadyjki napisały do wiceprezydenta Macieja Frankiewicza, czy w Poznaniu nie znalazłyby się chętne Amazonki do pływania. Początkowo nie chciałam wierzyć Maciejowi, bo w końcu wioślarstwo to sport siłowy, ale zaprosił mnie do urzędu i pokazał zdjęcia. Okazało się, że świetnie sprawdza się to w profilaktyce przeciwobrzękowej - mówi.

Wiadomo już, że 22. Ogólnopolska Spartakiada Amazonek nie była ostatnią. - Aktywność fizyczna powoduje lepsze rokowania w leczeniu, może zapobiec nawrotom choroby - zaznacza szefowa poznańskich Amazonek.

Zawody na Malcie otworzyły obchody 25. rocznicy powstania ruchu Amazonek w Poznaniu. Główne uroczystości odbędą się w październiku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski