MKTG SR - pasek na kartach artykułów

500 zł na dziecko również dla rodzin zastępczych

Marta Żbikowska
Program 500 Plus wystartował bez kolejek
Program 500 Plus wystartował bez kolejek Waldemar Wylegalski
Od piątku koordynatorzy pieczy zastępczej odwiedzają rodziny zastępcze w Poznaniu i wypełniają wnioski o przyznanie dodatku wychowawczego. 500 złotych na dziecko przysługuje bowiem także rodzinom zastępczym, w których wychowują się dzieci do 18 roku życia.

Dodatkowe 500 złotych na każde dziecko otrzymają także rodzice zastępczy. W ich przypadku nie będzie to jednak świadczenie wychowawcze, a dodatek wychowawczy.

- Ten przywilej dla rodzin zastępczych wprowadzają inne przepisy niż słynne 500 złotych na dziecko - tłumaczy Marek Oziemkowski, kierownik działu opieki zastępczej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

Inna nazwa wypłacanego świadczenia to nie jedyna różnica. W przypadku rodzin zastępczych nie obowiązuje bowiem kryterium dochodowe. Pieniądze należą się na każde dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia.

- Chcąc ułatwić rodzinom procedury oraz usprawnić wypłacanie pieniędzy, wprowadziliśmy w Poznaniu zasadę, że wnioski o dodatek wychowawczy będą składać koordynatorzy pieczy zastępczej - mówi Marek Oziemkowski. - Dzięki temu, unikniemy kolejek i nie będziemy obciążać rodziców dodatkowym zadaniem.

Koordynatorzy zaczęli w piątek odwiedzać rodziny zastępcze i pierwsze wnioski wpłynęły już do poznańskiego MOPR-u.
Dodatkowe 500 złotych na dziecko dostaną zarówno rodziny spokrewnione, jak i zawodowe i niezawodowe. W Poznaniu w 400 rodzinach zastępczych wychowuje się około 500 dzieci poniżej 18 roku życia.

Zasady przyznawania dodatku są takie same, jak w przypadku świadczenia wychowawczego. Oznacza to, że jeżeli wniosek zostanie złożony w ciągu trzech miesięcy od dnia wejście w życie przepisów (czyli od 1 kwietnia) to prawo do dodatku ustala się od 1 kwietnia. Później obowiązuje zasada, że pieniądze przysługują od miesiąca złożenia wniosku.

Na każde dziecko objęte opieką zastępczą przysługuje opiekunom świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania dziecka. Wysokość wypłacanego świadczenia uzależniona jest od wieku dziecka, jego stanu zdrowia i podstawy prawnej umieszczenia w opiece zastępczej.

Minimalne kwoty to 660 złotych miesięcznie na dziecko w przypadku rodziny spokrewnionej oraz 1000 złotych miesięcznie, gdy dziecko wychowuje się w rodzinie zawodowej lub niezawodowej.

Dodatkowe 500 złotych dodatku wychowawczego nie przysługuje rodzinom zastępczym, jeśli dziecko przebywa w młodzieżowym lub specjalnym ośrodku wychowawczym, hospicjum, areszcie, schronisku dla nieletnich, zakładzie karnym lub poprawczym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski