MKTG SR - pasek na kartach artykułów

500 plus: Prawie miliard złotych na wypłaty w Wielkopolsce

Marta Żbikowska
Piotr Hukalo
Wicewojewoda podsumowała realizację programu 500 plus w Wielkopolsce. 132 gminy zrealizowały już wszystkie wnioski złożone do 1 lipca.

W całej Wielkopolsce programem 500 plus zostało objętych do tej pory ponad 374 tysiące dzieci. - To o siedem procent więcej, niż przewidywaliśmy w naszych szacunkach - poinformowała Marlena Maląg, wicewojewoda wielkopolski, która w poniedziałek podsumowała prawie pięć miesięcy Programu Rodzina 500 plus.

W województwie wielkopolskim wnioski o zasiłek wychowawczy złożyło prawie 276 tysięcy rodzin. 79 procent skorzystało z formy papierowej, 21 procent wniosków złożono w formie elektronicznej.

Urzędnicy wydali 262 tysiące decyzji. Oznacza to realizację wniosków na poziomie 95 procent w okresie wdrażania programu, czyli od kwietnia do końca czerwca. - To więcej niż wskaźnik krajowy, który wynosi 93,5 procenta - mówi Marlena Ma-ląg. - 132 wielkopolskie gminy zrealizowały wszystkie wnioski złożone w tym okresie.

Najwyższymi wskaźnikami wydanych decyzji do złożonych wniosków mogą pochwalić się, między innymi, gminy: Margonin, Czarnków (miasto), Krzyż Wielkopolski, Kłecko, Łubowo, Pępowo, Czerwonak czy Murowana Goślina.

Program "Rodzina 500 plus" przywraca godność, ale ma wiele wypaczeń:

Źródło: TVN24

Najwyższa kwota wypłacana jednej rodzinie to w Wielkopolsce 5 tysięcy złotych. Tak wysoki zasiłek pobierają trzy rodziny: w Swarzędzu, w Opalenicy i w Lesznie.
Podczas spotkania wicewojewoda poinformowała, że do wielkopolskich rodzin trafiło już ponad 723 miliony złotych, które są kołem zamachowym gospodarki.

- Na wypłatę świadczeń przekazano wielkopolskim gminom i powiatom razem 997 milionów złotych - mówi wicewojewoda. - Nie ma więc żadnego zagrożenia w realizacji tego programu. Pieniędzy na pewno nie zabraknie. Nie ma też żadnych opóźnień w wypłacie świadczeń.

Od 2 lipca do 18 sierpnia złożono w Wielkopolsce ponad 6 tysięcy nowych wniosków o zasiłek wychowawczy na ponad 7 tysięcy dzieci.

- Do programu można przystąpić w każdej chwili - mówi Monika Donke-Cieślewicz, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Urzędzie Wojewódzkim wPoznaniu. - O efektach wprowadzenia programu będziemy mogli mówić dopiero za kilka miesięcy, wtedy będzie można przyjrzeć się wpływowi programu na demografię.

Kontrole przeprowadzone przez gminnych urzędników wykazały, że w przypadku 11 rodzin (25 dzieci) pieniądze wydawane były niezgodnie z przeznaczeniem. Rodzinom tym zamieniono formę wypłaty świadczeń z pieniężnej na rzeczową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski