Świetne wieści z Rio de Janeiro! Mamy kolejną kwalifikację olimpijską!

Łukasz Konstanty
Aleksandra Pietruk (Kaliber Białystok) zajęła czwartą pozycję w karabinie z trzech postaw na 50 m w olimpijskim turnieju kwalifikacyjnym w Rio de Janeiro, czym wywalczyła miejsce dla Polski w strzeleckich zawodach w igrzyskach w Paryżu. To szósta kwalifikacja Biało-Czerwonych w tej dyscyplinie.

Piątkowe wyniki Biało-Czerwonych

Przepustkę na igrzyska mogły wywalczyć jedynie dwie zawodniczki, Pietruk, mimo zajęcia czwartej pozycji, uzyskała jednak miejsce dla Polski podczas turnieju olimpijskiego. Wszystko przez zasady mówiące, że podczas zawodów każdy kraj może wywalczyć tylko jedną kwalifikację - a przed naszą zawodniczką uplasowały się dwie Szwajcarki (Jaeggi zyskała dla kraju olimpijską przepustkę), a także Norweżka - kraj ten wcześniej wywalczył kwalifikację w innej konkurencji.

Słabiej wypadły pozostałe Polki. Karolina Romańczyk (Śląsk Wrocław) w stawce 54 strzelających była 21., a Aneta Stankiewicz (Zawisza Bydgoszcz) 29. Zwyciężyła Norweżka Jeanette Hegg Dusestad - 462,9 pkt przed Szwajcarkami Emely Jaeggi - 462,6 i Chiarą Leone - 448,6.

Tomasz Bartnik (Legia Warszawa) uplasował się w karabinie z trzech postaw na jedenastym miejscu. Triumfował Fin Aleksi Leppa - 461,9 pkt, który wyprzedził Czecha Jina Privratsy'ego - 459,9 oraz Norwega Ole Martina Halvorsena - 448,2.

W kwalifikacjach do finału legionista zgromadził 590 punktów; 200 uzyskał w postawie leżąc, klęcząc 196 oraz 194 stojąc. Do finału awansowało ośmiu zawodników.

W trzeciej konkurencji ostatniego dnia turnieju - strzelaniu z pistoletu na 25 metrów najlepiej z trójki Biało-Czerwonych spisał się Oskar Miliwek (Zawisza Bydgoszcz) zajmując 14. miejsce. Patryk Sakowski (Gwardia Zielona Góra) był 33., a Damian Klimek (Flota Gdynia) 39. Rywalizowało 45 zawodników.

Polacy powalczą o przepustki olimpijskie w Katarze

- W najbliższych dniach nadarzy się szansa zdobycia paszportów w kolejnym finałowym turnieju, który rozegrany zostanie w stolicy Kataru Dausze, jak również w mistrzostwach Europy w Osijeku w Chorwacji oraz we włoskim Lonato - powiedziaładyrektorka sportowa w Polskim Związku Strzelectwa Sportowego Jolanta Tołczyk.

Wcześniej kwalifikacje do igrzysk w Paryżu wywalczyli: Tomasz Bartnik (Legia Warszawa) - karabin - 50 m trzy postawy, Klaudia Breś (Zawisza Bydgoszcz) - pistolet sportowy, Natalia Kochańska (Gwardia Zielona Góra) - karabin - 50 m trzy postawy, Maciej Kowalewicz (Gwardia Olsztyn) - karabin pneumatyczny - 10 metrów, Julia Piotrowska (Śląsk Wrocław) - karabin pneumatyczny - 10 metrów.

W Katarze (21-28 kwietnia) w konkurencji trap wystąpią: Tomasz Pasierbski, Sandra Bernal (oboje Śląsk Wrocław) i Piotr Kowalczyk (Bock Rawicz), natomiast w skeecie: Kacper Baksalary (Bock Rawicz), Natalia Szamrej (Diana Poznań) i Wiktoria Włodarczyk (Śląsk Wrocław). (PAP)