MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Jedna z planetoid otrzymała nazwę "Poznańuniversity". Wyglądem przypomina pyrę

NM
Planetoida 96765 od teraz będzie nazywać się "Poznańuniversity". To nazwa, którą w konkursie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wybrała społeczność akademicka.Ilustracja przedstawia położenie ciał w Układzie Słonecznym na dzień 18 lipca 2019 r. Pionowe kreski ilustrują odległość orbity planetoidy 96765 od płaszczyzny orbity Ziemi.
Planetoida 96765 od teraz będzie nazywać się "Poznańuniversity". To nazwa, którą w konkursie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wybrała społeczność akademicka.Ilustracja przedstawia położenie ciał w Układzie Słonecznym na dzień 18 lipca 2019 r. Pionowe kreski ilustrują odległość orbity planetoidy 96765 od płaszczyzny orbity Ziemi. materiały prasowe
Planetoida 96765 od teraz będzie nazywać się "Poznańuniversity". To nazwa, którą w konkursie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, wybrała społeczność akademicka.

- W roku stulecia Uniwersytetu Poznańskiego, poznańscy astronomowie postanowili umieścić swoją Alma Mater po wsze czasy wśród gwiazd. Skontaktowali się z czeskimi kolegami, którzy mają na koncie odkrycia wielu planetoid – okruchów skalnych, krążących po orbitach wokół Słońca – prosząc o nazwanie jednej z nich nazwą związaną z UAM. Wybrano obiekt o numerze katalogowym 96765 - tłumaczy Agnieszka Książkiewicz z biura prasowego UAM.

Nazwa dla niej została wybrana przez społeczność akademicką drogą głosowania. Osoby biorące udział w konkursie mieli do wyboru kilka nazw, a swoje głosy mogli oddawać do środy, do godz. 23:59.

Sprawdź też:

Finalnie zwyciężyła nazwa "Poznańuniversity". Jej anglojęzyczna formuła ma ułatwić posługiwanie się tym terminem na całym świecie.

Planetoida, która będzie nosić nazwę związaną z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to obiekt skalny o średnicy ok. 3 km, który swoim kształtem, jak mówią przedstawiciele UAM, przypomina poznańską pyrę.

Doba na tej planetoidzie trwa około 20 godzin. Nie ma ona atmosfery, a grawitacja na niej jest bardzo znikoma.

Zobacz też:

Oto największe mity o kosmosie, w które wciąż wierzymy. Ty t...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski