MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie są SOR-y w Wielkopolsce? Tu znajdziesz pomoc w nagłych sytuacjach

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
NZOZ Centrum Medyczne HCP
NZOZ Centrum Medyczne HCP
Szpitalny Oddział Ratunkowy to miejsce, do którego należy się zgłosić w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, czyli np. z powodu wypadku, urazu, czy zatrucia. Przygotowaliśmy listę wszystkich Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w regionie. Sprawdź, gdzie w Wielkopolsce znajdują się SOR-y.

Co to jest SOR? Kiedy można korzystać z SOR

Szpitalny oddział ratunkowy, potocznie określany, jako SOR, to wyodrębniony oddział szpitalny. Jego personel odpowiada przede wszystkim za udzielanie opieki zdrowotnej osobom, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Jego zadaniem jest udzielanie pomocy i porady chorym, których stan zdrowia nie jest konieczny do zatrzymania w szpitalu, jak również przyjęcie pacjentów, którzy takiej hospitalizacji potrzebują.

Kto i kiedy może zgłosić się do szpitalnego oddziału ratunkowego?

Do szpitalnego oddziału ratunkowego powinni zgłaszać się tylko pacjenci wymagający udzielenia pomocy medycznej w sytuacji stanu nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.

- Tak zwany stan nagły polega na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała czy też utrata życia. Takie objawy to np.: napad drgawek, nagły silny ból brzucha, krwawienie z przewodu pokarmowego, silne krwawienie z dróg rodnych lub dróg moczowych, uraz lub zatrucie - czytamy na stronie Rzecznika Praw Pacjenta.

Jak wygląda wizyta w szpitalnym oddziale ratunkowym?

Na SOR pacjent może zgłosić się sam lub zostać przywieziony przez zespół ratownictwa medycznego. Zostanie przyjęty bez względu na to, w jaki sposób dotrze do szpitalnego oddziału ratunkowego, pod warunkiem, że przyczyną zgłoszenia jest stan nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Pomoc, która udzielana jest na SOR-ze polega na wstępnej diagnostyce i leczeniu, ale tylko w zakresie, który jest niezbędny dla stabilizacji funkcji życiowych pacjenta.

Następnie - jeżeli jego życiu nic nie zagraża - chory zostaje wypisany. W przypadku, gdy lekarz stwierdzi, że leczenie należy kontynuować, pacjent przekazywany jest do odpowiedniego oddziału, zajmującego się leczeniem w danym zakresie.

Czas oczekiwania na przyjęcie na SOR nie jest zależny od kolejności zgłoszenia

Jak czytamy na stronach internetowych poznańskich szpitalnych oddziałów ratunkowych, w każdym z nich codziennie zaopatrywanych jest od 120 do nawet 160 osób. Każda z nich zjawia się z inną potrzebą. Niektóre są dużo pilniejsze od innych, ze względu na poważne zagrożenie. Dlatego też na SOR-ach nie obowiązuje kolejność "kto pierwszy, ten lepszy".

W szpitalnych oddziałach ratunkowych obowiązuje tzw. triaż, czyli szybka weryfikacja stanu zdrowia pacjenta przez personel medyczny, na podstawie którego tworzona jest kolejka.

W ramach triażu każdy chory otrzymuje opaskę oznaczoną jednym z pięciu kolorów:

  1. czerwony: pacjenci przyjmowani poza kolejnością z bezpośrednim zagrożeniem życia, gdzie ich stan zdrowia wymaga natychmiastowej stabilizacji czynności życiowych;

  2. pomarańczowy: pomoc bardzo pilna; czas oczekiwania do 10 minut; kolor ten przydzielany jest pacjentom z wysokim ryzykiem bezpośredniego zagrożenia życia, z silnym bólem i/lub temperaturą;

  3. żółty: pomoc pilna; czas oczekiwania do 60 minut; kolor ten przydzielany jest pacjentom, których stan wymaga rozszerzonej diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej oraz stosowania złożonej farmakoterapii;

  4. zielony: pomoc odroczona; czas oczekiwania do 4 godzin; kolor ten przydzielany jest pacjentom, których stan jest stabilny i wymaga jedynie podstawowej diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej, w tym pacjenci zgłaszający się ze skierowaniami z datą wystawienia dokumentu od dwóch do sześciu dni;

  5. niebieski: wyczekujący; czas oczekiwania do 6 godzin; kolor ten przydzielany jest pacjentom, których stan jest stabilny, nie wymagający leczenia w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, w tym ci zgłaszający się ze skierowaniami z datą powyżej siedmiu dni od wystawienia dokumentu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski