MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mateusz Pietras
EPA/PAP
Liderka światowego rankingu WTA Iga Świątek wygrała Amerykanką Madison Keys 6:1, 6:3 w ćwierćfinale turnieju WTA Masters 1000 w Rzymie. Dwukrotna triumfatorka tej imprezy jest o dwa kroki od zdobycia europejskiego ''dubla'' (wygranie turniejów: Madrid Mutua Open i Internazionali BNL d'Italia). Polka po raz trzeci zagra w półfinale imprezy rozgrywanej na rzymskiej ,,mączce''.

Deklasacja w pierwszym secie

W 1/4 finału dwukrotna zwyciężczyni turnieju Italian Open Iga Świątek zmierzyła się z dobrze znaną Amerykanką Madison Keys. Nie tak dawno 23 latka o sześć lat starsza Amerykana rywalizowały ze sobą, a było to podczas meczu 1/2 finału w imprezie Mutua Madrid Open 2024. W stolicy Hiszpanii 23-letnia raszynianka pewnie wygrała 6:1, 6:3.

Szesnastka tenisistka świata może poszczycić się siedmioma tytułami jakie wywalczyła w dotychczasowej karierze.

Pierwszy set udowodnił, że byłej finalistce US Open bardzo trudno nawiązać równorzędną rywalizację. Już w pierwszym gemie returnująca Polka przełamała serwującą reprezentantkę Stanów Zjednoczonych. W kolejnych gemach raszynianka nie miała sobie równych pomimo czterech break pointów w pierwszym secie dla Keys.

Bezbłędna gra przekształciła się w dwadzieścia sześć minut na korcie centralnym, jeden podwójny błąd serwisowy oraz 85 proc. pierwszego serwisu.

Trzeci półfinał w Rzymie

W drugiej partii obraz gry nie uległ zmianie. W trakcie trwania seta Amerykanka okazywała niezadowolenie jakie było związane z brakiem znalezienia sposobu na dwudziestokrotną triumfatorkę turniejów rangi WTA.

Iga Świątek cały czas dysponowała świetnym serwisem, dzięki któremu momentalnie zyskiwała przewagę w akcji. Od stanu 4:1 dla Biało-Czerwonej coraz odważniej poczyniała sobie Ameryka, która próbowała odrobić straty. Jednak Polka wciąż utrzymywała koncentrację i wysoki poziom na krocie. Dowodem na to była kapitalna akcja mająca miejsce w siódmym gemie. Z kolei gemem wygranym ,,na sucho'' zapewniła sobie awans do półfinału.

Świątek po raz czwarty wygrała z Keys, zaś drugi na przestrzeni niespełna dwóch tygodni.

W swoim trzecim półfinale rozgrywanym na kortach Foro Italico zmierzy się ze zwyciężczynią meczu Cori Gauff - Qinwen Zheng.